Jak podaje portal Wirtualnemedia oglądalność meczów w ekstraklasie piłki nożnej waha się przeciętnie od 80 tysięcy widzów, poprzez 120 tysięcy do 350 tysięcy widzów przed telewizorami na hitowy mecz kolejki. Podane liczby dotyczą spotkań emitowanych na antenie róznych programów Canal+.

Średnia widownia jednego meczu  – z całego sezonu 2018/2019 ekstraklasy piłkarskiej oglądanej w płatnej telewizji (Canal+, nSport+) wyniosła 99,9 tys. Widzów.

Wiadomo, że w skali kolejki ekstraklasy piłkarskiej (8 pojedynków) łączna przeciętna widownia jest dużo wyższa niż w przypadku spotkań ligi żużlowej.

Dlatego nie dziwi fakt, iż szef żużla w nSport+ był ogromnie zadowolony z liczby widzów która oglądała finałowy mecz PGE Ekstraligi w sezonie 2021 pomiędzy Spartą Wrocław a Motorem Lublin:

Padł rekord oglądalności meczu żużlowego jeśli chodzi o polską ekstraligę. Bezpośrednią transmisję Finału PGE Ekstraligi ze Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu, w nSport+ obejrzało 287.465 widzów.

Nic dziwnego, iż Marcin Majewski z tego faktu był niezmiernie zadowolony: Ten wynik bardzo nas cieszy. Jak na dłoni widać rosnącą popularność speedwaya w Polsce, a finał stał na bardzo wysokim poziomie i elektryzował wszystkich kibiców. Zaprezentowaliśmy kibicom również nowe technologie, z których korzystać będziemy również w następnych transmisjach. Dziękujemy za zaufanie i już czekamy na kwietniowy start sezonu.

Średnia oglądalność żużlowych spotkań PGE Ekstraligi w sezonie 2021 „na żywo” na antenach nSport+ oraz Eleven Sports wyniosła 139.265 widzów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wszystkie wydarzenia telewizyjne, związane z rozgrywkami w najlepszej lidze żużlowej świata. Mecze, magazyny oraz emisje powtórkowe w obu stacjach obejrzało 16,7 mln widzów.

Same mecze na żywo PGE Ekstraligi w minionym sezonie oglądało łącznie blisko 9 milionów fanów przed telewizorami.

Największą widownię na antenie Eleven Sports miał mecz rozegrany w ramach 3 kolejki PGE Ekstraligi pomiędzy  Fogo Unią Leszno a eWinner Apatorem Toruń – 212.025 widzów.

Marwis.pl Falubaz Zielona Góra miał natomiast najwyższą frekwencję widzów podczas meczów rozgrywanych na własnym torze. Średnio mecze na stadionie przy W69 oglądało ponad 173 tysiące widzów. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji uplasował się mistrz Polski 2021 – Betard Sparta Wrocław –  ze średnią na mecz około  154 tysiące fanów, a na trzecim – Moje Bermudy Stal Gorzów Wlkp. – ze  średnią 144 tys. Widzów.

Należy mieć na uwadze fakt, iż w kolejnych czterech latach właścicielem praw telewizyjnych do transmitowania meczów PGE Ekstraligi wciąż będzie platforma Canal+. Na zasadzie sublicencji kibice zobaczą spotkania również na antenie Eleven Sports.

Od sezonu 2022 kibice żużla będą mogli ekscytować się aż 70 spotkaniami w sezonie. Wynika to z dodania do terminarza PGE Ekstraligi dodatkowych trzech podwójnych meczów ćwierćfinałowych.

I jak widać ilość widzów przeciętnie oglądających jeden mecz żużlowy jest zbliżona do oglądalności meczów ekstraligi piłki nożnej.