W nowym regulaminie PGE Ekstraligi, który będzie obowiązywał w 2022 r nastąpiły zasadnicze zmiany jeśli chodzi o fazę play-off. W tej części rozgrywek w rywalizacji uczestniczyć będzie sześć drużyn a nie jak dotychczas – cztery.

Od sezonu 2022 w PGE Ekstralidze będzie obowiązywał nowy system rozgrywek. Na stronie PZM został opublikowany Regulamin Drużynowych Mistrzostw Polski na żużlu w sezonie 2022.

Co on oznacza w praktyce? Więcej meczów – zamiast 64 będzie ich 70a przede wszystkim nie 4, lecz 6 drużyn uczestniczących w rundzie finałowej, która będzie składała się z 3 części.

1. System pucharowy rozgrywany będzie w formie dwumeczów, w których drużyny spotykać będą się po jednym razie na torze własnym i przeciwnika.

2. O zwycięstwie w dwumeczu zadecyduje w kolejności:
1) większa suma punktów meczowych,
2) większa suma punktów biegowych,
3) wyższa pozycja w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

Drużyną zwycięską będzie drużyna, która zwyciężyła w dwumeczu na podstawie przepisów zawartych w pkt 1-3 powyżej. Druga drużyna dwumeczu jest drużyną pokonaną.

3. We wszystkich rundach części finałowej, gospodarzem pierwszego meczu będzie drużyna niżej sklasyfikowana w tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

4. W 1. i 2. rundzie części finałowej rozgrywek spotykają się drużyny:
1) (a) pierwsza z szóstą w tabeli po części zasadniczej,
2) (b) druga z piątą w tabeli po części zasadniczej,
3) (c) trzecia z czwartą w tabeli po części zasadniczej.

5. Drużyny, które według zasad określonych w ust. 2 wygrały dwumecz w 1 i 2 rundzie części finałowej, zostaną sklasyfikowane według sum punktów meczowych zdobytych w tych rundach, a przy równości punktów meczowych – według punktów biegowych; przy równości punktów meczowych i biegowych, o kolejności w klasyfikacji decyduje wyższa pozycja drużyny w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

6. Drużyny, które stosownie do zasad określonych w ust. 2 przegrały dwumecz w 1 i 2 rundzie części finałowej, zostaną sklasyfikowane według sum punktów meczowych zdobytych w tych rundach, a przy równości punktów meczowych – według punktów biegowych; przy równości punktów meczowych i biegowych, o kolejności w klasyfikacji decyduje wyższa pozycja drużyny w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

7. W 3 i 4 rundzie części finałowej rozgrywek spotykają się:
1) (d) pierwsza drużyna w klasyfikacji, o której mowa w ust. 5, z pierwszą drużyną w klasyfikacji, o której mowa w ust. 6,
2) (e) druga z trzecią drużyną w klasyfikacji, o której mowa w ust. 5,

8. W 5 i 6 rundzie finałowej rozgrywek spotykają się:1) (f) zwycięskie drużyny z (d) i (e) – patrz ust. 7 pkt 1) i 2),
2) (g)pokonane drużyny z (d) i (e) – patrz ust. 7 pkt 1) i 2),

przy czym pojęcia „zwycięskie” i „pokonane” odnoszą się do zasad określonych w ust. 2.

9. Końcowa klasyfikacja drużyn w rozgrywkach będzie następująca:1) pierwsze miejsca zajmie zwycięska drużyna z (f) – patrz ust. 8 pkt 1),
2) drugie miejsca zajmie pokonana drużyna z (f) – patrz ust. 8 pkt 1),
3) trzecie miejsca zajmie zwycięska drużyna z (g) – patrz ust. 8 pkt 2),
4) czwarte miejsca zajmie pokonana drużyna z (g) – patrz ust. 8 pkt 2),
5) piąte miejsce zajmie druga drużyna w klasyfikacji, o której mowa w ust. 6,
6) szóste miejsce zajmie trzecia drużyna w klasyfikacji, o której mowa w ust. 6,
7) siódme i ósme miejsce zajmą drużyny według kolejności miejsc zajętych po części zasadniczej rozgrywek, z zastrzeżeniem przepisów art. 703 ust. 8.

Cały regulamin dostępny jest na stronie PZM: