W sobotni wieczór 8 stycznia 2022 r w Warszawie w hotelu DoubleTree by Hilton Warsaw odbyła się Finałowa Gala Przeglądu Sportowego i Polsatu. Gospodarzami wieczoru z gwiazdami polskiego sportu byli: Paulina Chylewska, Aldona Marciniak i Łukasz Kadziewicz.

Jeszcze podczas trwania sobotniej Gali widzowie – kibice mogli głosować na najlepszego – ich zdaniem – polskiego sportowca roku 2021 spośród finałowej dziesiątki.

W roku olimpijskim bardzo trudno było wskazać faworyta. Nas cieszy, iż kibice żużlowi znów pokazali, że potrafią się skonsolidować i głosowali na jedynego przedstawiciela speedwaya – srebrnego medalistę ubiegłorocznych Indywidualnych Mistrzostw Świata – Gorzowianina Bartosza Zmarzlika.

Ostatecznie 87 Plebiscyt Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski 2021 roku wygrał napastnik reprezentacji Polski – Robert Lewandowski. Dla kapitana polskiej drużyny i piłkarza Bayernu Monachium to trzecie takie wyróżnienie w karierze – wcześniej triumfował w plebiscytach za 2015 i 2020 rok.

Drugie miejsce w Plebiscycie zajęła złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio – młociarka Anita Włodarczyk.

Na najniższym stopniu podium znalazł się Bartosz Zmarzlik, który w pokonanym polu pozostawił medalistów Igrzysk Olimpijskich.

A tak przedstawiała się najlepsza dziesiątka 87 Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski 2021:

  1. Robert Lewandowski (piłka nożna)
  2. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
  3. Bartosz Zmarzlik (żużel)
  4. Dawid Tomala (lekkoatletyka)
  5. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
  6. Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)
  7. Sztafeta mieszana 4×400 m – Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik (lekkoatletyka)
  8. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (wioślarstwo)
  9. Karolina Naja, Anna Puławska (kajakarstwo)
  10. Tadeusz Michalik (zapasy)

Wielu kibiców sportu jest oburzonych takim wynikiem głosowania. Jednak wyniki Plebiscytu zawsze budziły i wciąż będą budzić ogromne emocje. Ale przecież w sporcie to właśnie o nie głównie chodzi.

Laureaci kategorii dodatkowych:
Trener Roku – Aleksander Matusiński
Drużyna Roku – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Sport bez barier – Róża Kozakowska
Superczempion – Piotr Małachowski
Impreza Roku – Lekkoatletyczne Drużynowe Mistrzostwa Europy