Od przeszło dwudziestu już lat rozgrywana jest Europejska Seria Weteranów na długim torze. Corocznie odbywa się kilka turniejów w różnych europejskich krajach. Uczestnicy zawodów pochodzą z wielu państw!

Nie lada ciekawostką jest fakt iż zawodnicy startują w dwóch grupach – jedna z nich startuje na silnikach czterozaworowych (lecz wyłącznie z dawnym pionowym położeniem!) a druga na silnikach dwuzaworowych! W całej historii serii której początek sięga 1999 roku startowali w niej zawodnicy z takich krajów jak choćby Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Czechy, Norwegia, Dania czy…Australia.

Najlepszym żużlowcem w historii serii jeśli chodzi o silniki czterozaworowe jest Brytyjczyk Bob Dolman, natomiast w rywalizacji na silnikach dwuzaworowych – Niemiec Franz Griesel. Poszczególne rundy cyklu odbywają się na wielu znanych torach takich jak choćby czeskie Mariańskie Łaźnie oraz Pardubice a także między innymi holenderskie Roden oraz Eenrum.

Należy się bardzo cieszyć iż istnieje taka seria zawodów. Weterani long tracku mają dzięki niej możliwość rywalizacji na torze, natomiast kibice możliwość dopingowania ponownie swoich dawnych idoli lub po prostu – dodatkowe zawody do obejrzenia. Oby w przyszłości turnieje takie zawitały do Polski. Byłyby one zapewne sympatyczną ciekawostką a dla największych fanów long tracku – sporą atrakcją.

 PS. Dziękuję Panu Johnowi Wheatleyowi za informacje, które pomogły mi napisać ten tekst.