Wielka Brytania jest krajem w którym wyścigi motocyklowe na trawie są niezwykle popularne. W kraju Hamleta odbywa się rywalizacja nie tylko w klasie 500 centymetrów sześciennych lecz także między innymi w klasach 250 ccm, 350 ccm, GT140 czy trzech odmianach sidecar-speedwaya.

Nie lada ciekawostką jest fakt iż „na wyspach” rywalizuje się także na torach trawiastych na motocyklach z tak zwanymi pionowymi silnikami, powszechnie stosowanymi choćby w żużlu klasycznym do lat dziewięćdziesiątych XX wieku! Motocykle te są wyposażone w silniki wyprodukowane przed rokiem 1990, pozostałe części maszyny bywają współczesne choć nie zawsze.

W rywalizacji można podziwiać jednostki napędowe takich marek jak Weslake, Godden, Jawa czy GM! Aktualnie na tego rodzaju motocyklach rywalizuje w Wielkiej Brytanii około 50-60 zawodników. Ich wiek jest bardzo różny – najmłodsi z nich mają w granicach 20 lat, najstarsi nawet około 60.

Inicjatywa rozgrywania wyścigów na dawnym sprzęcie jest bardzo ciekawa i jest zapewne sporym urozmaiceniem zawodów (odbywają się one wraz z innymi klasami co jest powszechne w Wielkiej Brytanii) dla kibiców a ilość startujących zawodników może budzić uznanie.

PS.Serdecznie dziękuję klubowi Ledbury Motor Cycle Club za wydatną pomoc w napisaniu tegoż tekstu!