30 kwietnia ruszył cykl Speedway Grand Prix 2022. Pierwsza runda odbyła się na torze w chorwackim Gorican. Druga odsłona walki o tytuł indywidualnego mistrza świata miała miejsce 14 maja na PGE Narodowym w Warszawie.

Teraz czas na turniej w Pradze. Czołowi zawodnicy na świecie spotkają się tam już w najbliższą sobotę 28 maja. Dzika karta GP Praga powędrowała w ręce Jana Kvecha, zawodnika Stelmet Falubazu Zielona Góra. To dla niego trzecia z rzędu taka nominacja. W 2021 roku wystąpił w dwóch turniejach GP w Pradze. Najpierw zajął 13. miejsce, a następnie – 14. lokatę.

Rezerwowi SGP w Pradze: z numerem 17. pojawi się Daniel Klima, a z 18. – Petr Chlupac.

Przypominamy listę stałych uczestników SPG 2022:
Bartosz Zmarzlik (Polska)
Maciej Janowski (Polska)
Fredrik Lindgren (Szwecja)
Tai Woffinden (Wielka Brytania)
Leon Madsen (Dania)
Max Fricke (Australia)
Jason Doyle (Australia)
Robert Lambert (Wielka Brytania)
Anders Thomsen (Dania)
Martin Vaculik (Słowacja)
Paweł Przedpełski (Polska)
Mikkel Michelsen (Dania)
Patryk Dudek (Polska)
Jack Holder (Australia)
Dan Bewley (Wielka Brytania)

Żaden stadion żużlowy na świecie nie gościł więcej finałów FIM Speedway Grand Prix, niż kultowy praski stadion Marketa. Najlepsi żużlowcy globu rywalizują na Markecie w SGP nieprzerwanie od 1997 r. Turnieje o miano najlepszego żużlowca świata w Pradze odbywają się 26. sezon z rzędu. A w 2022 r zosanie rozegrana 28 runda cyklu Speedway Grand Prix.

Praga na trwałe wpisała się więc w żuzlową rywalizację najlepszych rajderów świata. Marketa jest też szczęśliwa dla zwycięzców na tym obiekcie. Dwunastu z ostatnich dwudziestu zwycięzców SGP Czech zostało w tym samym sezonie indywidualnymi mistrzami świata.

Artem Laguta wygrał drugą rundę GP Czech w 2021 roku, a później po raz pierwszy w karierze został najlepszym zawodnikiem świata. Bartosz Zmarzlik wygrał dwa turnieje SGP w Pradze w drodze po złoto Indywidualnych Mistrzostw Świata w 2020 roku. A kto zwycięży w SpeedwayGP w 2022 roku?

Stadion Marketa został otwarty w latach 30. XX wieku i jest siedzibą praskiej drużyny żużlowej AK Marketa, która ściga się w czeskiej lidze.

W tym sezonie nadarza się kolejna okazja by Praga przeszła do historii światowego żużla. W piątek 27 maja w stolicy Czech zainaugurowany zostanie cykl turniejów Speedway Grand Prix 2. Jest to pomysł nowego promotora na rywalizację zawodników do lat 21 o tytuł mistrza świata. Najlepsi juniorzy dzień przed seniorami będą rywalizować na tej samej arenie co gwiazdy speedwaya. W rywalizacji młodzieżowców po raz pierwszy weźmie udział kobieta. Jest to zawodniczka z Niemiec – Celina Liebmann. Szerzej o jej starcie pisaliśmy w artykule Kobieta po raz pierwszy wystąpi w Indywidualnych Mistrzostwach Świata U-21 (FIM SGP2)!

Plan rywalizacji SGP1 i SGP2 w Pradze

Piątek 27 maja:

Rywalizacja zawodników u-21 w pierwszym turnieju cyklu SGP 2.

Pełna lista startowa SGP 2:

1. Kevin Juhl Pedersen (Dania)
2. Francis Gusts (Łotwa)
3. Jan Kvech (Czechy)
4. Daniel Klima (Czechy)
5. Casper Henriksson (Szwecja)
6. Mateusz Świdnicki (Polska)
7. Mateusz Cierniak (Polska)
8. Jakub Miśkowiak (Polska)
9. Jonas Knudsen (Dania)
10. Wiktor Lampart (Polska)
11. Wiktor Przyjemski (Polska)
12. Petr Chlupac (Czechy)
13. Timi Salonen (Finlandia)
14. Benjamin Basso (Dania)
15. Gustav Grahn (Szwecja)
16. Celina Liebmann (Niemcy) – dzika karta

Sobota, 28 maja

13:00 Trening i kwalifikacje. Uczestnicy Speedway GP walczą o jak najlepszy czas jednego okrążenia , by wybierać jako pierwszy numer startowy podczas turnieju.

19:00 – Start do pierwszego biegu trzeciej rundy SGP Czech 2022 w Pradze

Rywalizację będzie można oglądać na żywo w płatnym kanale Eurosport Extra, oraz w Playerze.