Czas zacząć wyłanianie najlepszego zawodnika w Europie!

Dziką kartę na pierwszą rundę SEC w Bydgoszczy otrzymał od organizatorów Wadim Tarasenko. Oto co powiedział po otrzymaniu nominacji na te zawody: Po pierwsze chciałbym podziękować za dziką kartę na tak prestiżowy turniej. Chcę pokazać to, na co mnie stać. Będę mocno pracował w parkingu, na torze, żeby zaprezentować się jak najlepiej. Bydgoski owal jest skonstruowany w taki sposób, że ciężko się dopasować i na start i na trasę. Często jest tak, że ci co dobrze wystartowali nie mogą znaleźć prędkości w polu, albo odwrotnie. Trzeba pilnować tego, co będzie się działo na torze.

Patryk Dudek, Nicki Pedersen, Robert Lambert, Leon Madsen i wielu innych – obsada tegorocznego cyklu SEC wygląda znakomicie. Tytułu broni Brytyjczyk, który bardzo chciałby ponownie stanąć na najwyższym stopniu podium. Gospodarze będą liczyć na miejscowego bohatera – Wadima Tarasienkę, któremu organizatorzy przyznali „dziką kartę”. Rosjanin na pewno skorzysta ze wsparcia entuzjastycznie reagujących fanów. Niestety, kontuzja wyeliminowała z turnieju drugiego ulubieńca bydgoskiej publiczności, Davida Bellego. Zastąpi go Jacob Thorssell.

W 2020 roku turniej na stadionie Polonii Bydgoszcz był iście kosmiczny. Tylko wprawni statystycy mogą policzyć ile było mijanek na torze. Co istotne, zawodnicy walczyli o każdy punkt od pierwszego biegu fazy zasadniczej, do ostatnich centymetrów finału. Nic w tym dziwnego – w końcu nawierzchnia na obiekcie przy ul. Sportowej sprzyja efektownej walce, wyprzedzeniom przy samej bandzie i przeprowadzaniu epickich szarż.

W poprzednim sezonie najlepszy okazał się Leon Madsen, który wprawdzie musiał przebijać się do decydującej gonitwy przez bieg ostatniej szansy, ale w końcówce zawodów był bezbłędny. W finale za plecami Duńczyka trwała fantastyczna walka Mikkela Michelsena, Grigorija Łaguty i Emila Sajfutdinowa. Ten ostatni startował wówczas w zawodach z „dziką kartą” i nie zawiódł, ale na podium się nie zmieścił.

Obu żużlowców z kraju Hamleta zobaczymy także w tym roku. Madsen i Michelsen należą rzecz jasna do faworytów. Kto spróbuje im pokrzyżować szyki? Trzeba pamiętać o Patryku Dudku. Wicemistrz świata z roku 2017 awansował do cyklu z Challenge’u w Pardubicach i kibice „Biało-Czerwonych”, a także eksperci żużlowi dają mu spore szanse na sukces. Są też świetni w PGE Ekstralidze Brytyjczycy – Daniel Bewley oraz obrońca tytułu Robert Lambert. Poza tym wszyscy ci, którzy mają ochotę na sprawienie niespodzianki.

Daniel Bewley z wrocławskiej Sparty wylosował numer 16 i wystąpi w czwartym biegu, który będzie kończył pierwszą serię startów. Przeciwnikami Dana w tym biegu będą Sergey Logachev oraz dobrzy znajomi ze Sparty Wrocław: Vacalw Milik i Andzejs Lebedevs.

Później Bewley będzie miał dwa starty pod rząd – 8 i 9 bieg. Brytyjczyk część zasadniczą turnieju zakończy startem w biegach 15 i 18. Oby po zakończeniu tej fazy zawodów mógł cieszyć się z udziału w finale imprezy.

Runda w Bydgoszczy jest pierwszym turniejem w drodze po tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. W tym roku żużlowcy walczący o prymat na Starym Kontynencie spotkają się jeszcze w Gustrow, Gdańsku i Rybniku. W zeszłym roku – ze względu na szalejącą pandemię koronawirusa – cykl SEC w całości odbywał się w Polsce. W tym sezonie do mapy dopisaliśmy również lokalizację w Niemczech. Kto utrzyma równą formę i po rybnickiej odsłonie zapisze przy nazwisku najwięcej punktów? Jedno jest pewne – tego nie można przegapić!

Partnerem Generalnym cyklu Speedway Euro Championship jest Lotto.

Lista startowa SEC Bydgoszcz:
1. Piotr Pawlicki (Polska)
2. Wadim Tarasenko (Rosja)
3. Patrick Hansen (Dania)
4. Patryk Dudek (Polska)
5. Mikkel Michelsen (Dania)
6. Bartosz Smektała (Polska)
7. Leon Madsen (Dania)
8. Nicki Pedersen (Dania)
9. Jacob Thorssell (Szwecja)
10. Robert Lambert (Wielka Brytania)
11. Kai Huckenbeck (Niemcy)
12. Timo Lahti (Finlandia)
13. Vaclav Milik (Czechy)
14. Andzejs Lebedevs (Łotwa)
15. Sergey Logachev (Rosja)
16. Daniel Bewley (Wielka Brytania)

Rezerwowi:
17. Mateusz Tonder (Polska)
18. Wiktor Przyjemski (Polska)