W najbliższą sobotę 27 sierpnia na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu zostanie rozegrana siódma runda rywalizacji o tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu. 2022 Betard FIM Speedway Grand Prix Polski będzie transmitowane na antenie TTV oraz w Eurosporcie Extra w Playerze. Początek o godzinie 18:30.

Na torze Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu zobaczymy osiemnastu zawodników rywalizujących o miano najlepszego żużlowca naszego globu. (15 stałych uczestników plus zawodnik z dziką kartą, plus dwóch rezerwowych).

Do stawki walczących o zwycięstwo powróci już po kontuzji Słowak Martin Vaculik.

Oto 15 stałych uczestników cyklu SGP 2022:

Bartosz Zmarzlik (Polska)
Maciej Janowski (Polska)
Fredrik Lindgren (Szwecja)
Tai Woffinden (Wielka Brytania)
Leon Madsen (Dania)
Max Fricke (Australia)
Jason Doyle (Australia)
Robert Lambert (Wielka Brytania)
Anders Thomsen (Dania)
Martin Vaculik (Słowacja)
Pawel Przedpelski (Polska)
Mikkel Michelsen (Dania)
Patryk Dudek (Polska)
Jack Holder (Australia)
Dan Bewley (Wielka Brytania)

Z dziką kartą wystąpi zawodnik Betard Sparty Wrocław Gleb Czugunow. Rosjanin z polskim paszportem w zeszłych latach również ścigał się z numerem szesnastym na Stadionie Olimpijskim.

Podczas Grand Prix 2020 we Wrocławiu rywalizował dwukrotnie. W trakcie pierwszej rundy na Stadionie Olimpijskim zajął 10. miejsce, a w drugiej odsłonie znalazł się na 8. lokacie. W zeszłym sezonie poszło mu słabiej – najpierw był czternasty, a później dwunasty. Jak tym razem wypadnie Speedway Grand Prix Polski Wrocław 2022 dzika karta? Czas pokaże. Wszystkiego dowiemy się 27 sierpnia.

Rezerwowymi podczas SGP na wrocławskim owalu będą Bartłomiej Kowalski z Betard Sparty Wrocław oraz Wiktor Przyjemski. Junior Abramczyk Polonii Bydgoszcz wystąpi w stolicy Dolnego Śląska jeśli do soboty wyleczy kontuzję.

Jakie są najważniejsze zasady obowiązujące podczas Speedway Grand Prix 2022? Każde zawody składają się z 20 biegów w ramach fazy zasadniczej. Ośmiu najlepszych zawodników przedostaje się do dwóch półfinałów, po których następuje finał.

Za zwycięstwo zawodnik zgarnia 20 punktów. Drugie miejsce oznacza uzyskanie 18 “oczek”, a trzecie – 16. Za czwartą lokatę dostaje się 14 pkt, a za piąta – 12. Później jest to kolejno 11,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1 pkt.

Bezsprzecznie jest o co walczyć. Za zwycięstwo w danej rundzie można dostać przeszło 75 tys. złotych. To bez wątpienia spory zastrzyk finansowy.

Po sześciu rundach w rywalizacji o mistrzostwo świata prowadzi Bartosz Zmarzlik (96 punktów). Drugie miejsce zajmuje Duńczyk Leon Madsen (74 punkty), który wyprzedza kolejnego Polaka, Patryka Dudka (65 punktów). Czwarty jest Daniel Bewley (64 pkt.), a piąty Fredrik Lindgren 62 oczka. Maciej Janowski jest szósty (60 punktów), a Tai Woffinden siódmy 54 pkt. Paweł Przedpełski zajmuje 15. lokatę (22 punkty).

Zawody z 27 sierpnia będą już 16 rundą Speedway Grand Prix organizowaną na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu.

Przypomnijmy, iż pierwsze w historii zawody cyklu SGP odbyły się 20 maja 1995 roku, a wygrał je wtedy Tomasz Gollob.

„Długi” jeszcze w 1999 roku triumfował we Wrocławiu. Trzy razy (jako jedyny zawodnik w historii) na najwyższym stopniu podium na Stadionie Olimpijskim stawał Bartosz Zmarzlik (2019 i dwukrotnie w 2021), raz Maciej Janowski (2020).

Tak więc do tej pory we Wrocławiu triumfowało trzech Polaków. A jak będzie w tym roku? Przekonamy się już w sobotę 27 sierpnia wieczorem.

Początek SGP we Wrocławiu o godz. 19:00.