Już jutro po raz drugi w historii w Tomaszowie Mazowieckim odbędzie się Finał Indywidualnych Mistrzostw Europy w Icespeedwayu, czyli zimowej odmianie żużla. W zadaszonej Arenie Lodowej o medale powalczy 16-tu zawodników. W sobotę, 4 grudnia, na torze w Arenie Lodowej poznamy najlepszego zawodnika Starego Kontynentu w lodowej odmianie żużla. Początek zmagań zaplanowano na 18.45.

W European Individual Ice Speedway Championship wystartują reprezentanci 9 krajów.  a tytułu bronił będzie Rosjanin Dmitrij Soliannikov.
Najwięcej miejsc – 3 – przypadło reprezentantom Szwecji. Po 2 zawodników przyjedzie do Tomaszowa Mazowieckiego z Austrii, Czech, Finlandii, Holandii i Rosji. Po jednym zawodników będzie z Niemiec, Włoch i Polski. Formuła zawodów przewiduje 20 wyścigów w fazie zasadniczej, po której dwóch najskuteczniejszych zawodników znajdzie miejsce w biegu finałowym. O pozostałe dwa walka toczyć się będzie w biegu dodatkowym, do którego staną żużlowcy z miejsc 3-6 po fazie zasadniczej.

Rosjanie od lat dominują w tej odmianie speedwaya. Hurtowo zdobywają medale mistrzostw świata i Mistrzostw Europy. W sobotę również będą głównymi faworytami do medali.

Indywidualne Mistrzostwa Europy odbędą się w Polsce po raz trzeci. W 2008 roku w Sanoku, jedyny raz w historii tego sportu zdarzyło się, że złotego medalu nie wywalczył Rosjanin. Wówczas zwyciężył Austriak Franz Zorn.

W ubiegłym roku IME odbyły się w Polsce po raz drugi w historii tej dyscypliny.  W Tomaszowie Mazowieckim nie było niespodzianki. Indywidualnym Mistrzem Europy został 21-letni Rosjanin Dmitrij Soliannikov. Obok niego na podium stanęli jego rodacy – drugi był Konstantin Kolenkin, a brąz zdobył Nikita Toloknov. Jedyny startujący wówczas Polak Michał Knapp zajął trzynaste miejsce. Ze względu na obowiązujące wtedy obostrzenia finał IME w ice speedwayu odbył się bez udziału publiczności. Fanom tego sportu pozostawała jedynie transmisja sportowa.

Na szczęście w sobotę 4 grudnia 2021 na trybunach będą mogli zasiąść fani ice speedwaya i oglądać walkę o tytuł najlepszego zawodnka Europy.

Zmagania najlepszych zawodników w Europie zobaczymy w telewizji, na urządzeniach przenośnych i komputerach. Start transmisji zaplanowany jest na 18:45 w nSport+ oraz w serwisie CANAL+ online. Zawody skomentują Michał Łopaciński i Krzysztof Cegielski

Przypominamy listę startową Finału IME w ice speedwayu:

Lista startowa finału Indywidualnych Mistrzostw Europy w ice speedwayu:
1. Niek Schaap (Holandia)
2. Nikita Bogdanow (Rosja)
3. Andrej Diviš (Czechy)
4. Dmitrij Solannikow (Rosja) 
5. Michał Knapp (Polska)
6. Max Koivula (Finlandia)
7. Franz Zorn (Austria)
8. Johann Weber (Niemcy)
9. Lukáš Hutla (Czechy)
10. Luca Bauer (Niemcy, lic. włoska)
11. Ove Ledström (Szwecja)
12. Jasper Iwema (Holandia)
13. Harald Simon (Austria)
14. Atte Suolammi (Finlandia)
15. Albin Lindblom (Szwecja)
16. Jimmy Hörnell (Szwecja)
rez.. Aki Ala-Riihimäki (Finlandia)