Już w tym sezonie globalny promotor FIM Speedway Discovery Sports Events i FIM przygotowują się do inauguracji rywalizacji w SGP4.

W ramach swojej 10-letniej wizji wyszkolenia przyszłych gwiazd FIM Speedway, Discovery Sports Events skorzystało z wiedzy sześciokrotnego mistrza świata Tony’ego Rickardssona, aby opracować nowy motocykl dla początkujących, przeznaczony dla dzieci w wieku od 11 do 13 lat, który pomoże stawiać pierwsze kroki na żużlu.

Po roku testów i prac rozwojowych w całej Europie wybrano czterosuwowy motocykl o pojemności 190 cm3, a motocykl SGP4 zadebiutuje na arenie międzynarodowej w specjalnej imprezie testowej SGP4, która odbędzie się na torze treningowym Skrotfrag Arena w dniu zawodów. 2023 FIM Speedway GP Szwecji – Malilla, 15 lipca 2023 roku.

Młodzi jeźdźcy z całego świata zostaną zaproszeni do ścigania się na jednym z najsłynniejszych torów żużlowych na świecie i w Discovery mają nadzieję, że krajowe federacje zaakceptują motocykl SGP4 do własnych krajowych mistrzostw od 2024 roku.

Najmłodsi zawodnicy na całym świecie zaczynają obecnie ścigać się na różnych motocyklach, przy czym kraje skandynawskie dla swoich najmłodszych gwiazd organizują zawody w klasie 85 cm3, a inne kraje organizują zawody w kategorii 125 cm3.

Po raz pierwszy w historii żużla Discovery Sports Events połączyło wszystkie międzynarodowe mistrzostwa seniorów i juniorów pod sztandarem SGP, od momentu rozpoczęcia swojej kadencji jako globalnego promotora FIM Speedway w 2022 roku.

Rozwój kategorii SGP4 był kluczowym priorytetem dla François Ribeiro, szefa Discovery Sports Events, ponieważ grupa pracuje nad rozpowszechnieniem speedwaya na świecie i zapewnieniem, że w setną rocznicę żużla, sport ten będzie nadal rodził młode talenty, by prężnie wkroczyć w drugie stulecie wyścigów na żużlu.

Ribeiro powiedział:

To kolejny ekscytujący krok na naszej drodze do rozwoju nowej generacji zawodników Speedway GP. Chcę podziękować Tony’emu Rickardssonowi i wszystkim zaangażowanym w projekt za poświęcony czas i wiedzę, dzięki którym powstał motocykl SGP4 dla najmłodszych zawodników, na którym mamy nadzieję, że będą trenowali przyszli mistrzowie.
Wszyscy nie możemy się doczekać naszej imprezy testowej SGP4 w Malilli. Malilla ma idealny tor treningowy do zaprezentowania nowych motocykli – w ten sam weekend, w którym organizujemy również finał FIM SGP3. A musimy pamiętać, że wydarzenie to (finał SGP 3), dostarczyło fantastycznych wyścigów w klasie 250cc na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu w 2022 roku.
Mamy nadzieję, że SGP4 również okaże się wielkim sukcesem, a motocykle SGP4 staną się podstawowymi maszynami dla każdego zawodnika, który ma ambicje dostania się pewnego dnia do Speedway GP.

Armando Castagna, dyrektor FIM CCP Track Racing Commission, skomentował ten fakt następująco:

Wraz z Discovery Sports Events stworzyliśmy klasę, której brakowało w naszej dyscyplinie. Praca Tony’ego Rickardssona i wszystkich zaangażowanych osób przy tworzeniu zarówno nowego motocykla, jak i nowej kategorii dla młodych zawodników stawiających pierwsze kroki w naszym sporcie przyniosła efekty.
Uczynienie motocykli bardziej dostępnymi daje zawodnikom z wielu różnych środowisk i krajów szansę spróbowania żużla i rywalizacji z rywalami z całego świata na arenie międzynarodowej.
Z niecierpliwością czekamy na testowe zawdy SGP4 w Malilli i mamy nadzieję, że SGP4 stanie się wspaniałym wydarzeniem w kalendarzu wyścigów torowych FIM w kolejnych latach.

Więcej szczegółowych informacji na temat motocykli SGP4, cen i sposobu składania zamówień będzie wkrótce dostępnych na FIMSpeedway.com, a nowe maszyny będą również prezentowane w strefach kibica FIM Speedway przez cały sezon 2023.

Źródło: fimspeedway.com