Błażej Wołoszyn to nastolatek z Lubania, pasjonat speedrowera. Jeszcze niedawno wspólnie z kolegami ścigał się na czymś co tylko z nazwy przypominało tor do speedrowera.

Młodzież z Lubania bardzo chciała mieć „u siebie” profesjonalny tor do wyścigów na rowerach. Sprawę nagłośnili w mediach. W budowę toru zaangażowały się osoby decyzyjne. Młodzi pasjonaci uzyskali wsparcie burmistrza Lubania Arkadiusza Słowińskiego oraz radnego Tomasza Ottona.

I prace związane z budową toru speedrowerowego w Lubaniu ruszyły „z kopyta”. Znaleziono lokalizację obiektu w Lubaniu przy ul. Różanej.

Prace budowlane ruszyły na przełomie maja i czerwca bieżącego roku. A tor został oddany do użytku na początku lipca.

Parametry lubańskiego owalu: długość toru: 67,70 m, a szerokość na prostych 5,50 m.

Bartosz Wołószyn nie poprzestał na samej organizacji budowy toru w swoim rodzinnym mieście. Kibice speedrowerowi mogli go zobaczyć w barwach Filu-Bud Szarży II Wrocław podczas meczów w dywizji B CS Superligi speedrowerowej. Na pewno zebrane doświadczenia podczas walki z bardziej doświadczonymi zawodnikami, będą procentować w przyszłości.

Młodzież w Lubaniu nie poprzestaje tylko na treningach we własnym gronie. W październiku mają w planach – jeśli wszystko wypali – rozegranie sparingu z Harpaganem Zielona Góra.

Oto co nam powiedział Błażej Wołoszyn po ostatnich jazdach na swoim domowym torze w Lubaniu:

Tor na ostatnim treningu spisał się bardzo dobrze, mimo obaw co do nawierzchni to było dobrze. Jeszcze w lipcu jak byliśmy jeździć to momentami łapało mnie zwątpienie czy jest w ogóle sens coś tu robić. Wtedy na torze robiły się koleiny cały czas a w szczególności na drugim łuku. Od tamtego czasu miałem przerwę i od roweru i od toru. Musiałem wszystko sobie przemyśleć, jakie chciałbym mieć cele związane z Lubaniem.

Ale wracając do toru, po tych kilkunastu dniach odwiedziłem nasz owal i okazało się że nawierzchnia zdała egzamin.  Nie było większych kolein – a jak już to bardzo rzadko. W ten dzień ścigaliśmy się nawet w 4 osoby jednocześnie, więc test można uznać za rzetelny.

Z tego miejsca chciałbym podziękować Panu Burmistrzowi Arkadiuszowi Słowińskiemu za tak dobre przyjęcie i pomoc naszej społeczności speedrowerowej. Dziękuję również radnemu Tomaszowi Ottonowi za pomoc, którą mi udzielił. A my jako Lubań już spoglądamy w rok 2022, ponieważ tu na miejscu w Lubaniu zaczniemy już „rozkręcać speedrower”.

Znając efekty działań młodego pasjonata speedrowera z Lubania na pewno nie są to słowa rzucane na wiatr.

Mini galeria zdjęć: