29 maja 1993 r w fińskim Tampere rozegrano, jak dotąd, ostatni turniej o Puchar Mistrzów. W zawodach wystąpiło dwóch zawodników spoza Europy – Leigh Adams z Australii i Amerykanin John Cook. Zawodnik z USA występował w Tampere jako mistrz Szwecji. Bardzo „wyluzowany” Cook występował w polskiej lidze w Apatrorze Toruń (1993) i we wrocławskiej Sparcie (1999-2000).

W Finlandii pojawił się Tomasz Gollob – wschodząca gwiazda polskiego speedwaya. Wcześniej żadnemu z Polaków nie udało się stanąć na podium Indywidualnego pucharu Europy. Nasi zawodnicy zazwyczaj zajmowali dalekie miejsca, co najdobitniej świadczyło o zapaści polskiego żużla. Najlepsze miejsce w Pucharze Mistrzów – siódme zajął Zenon Kasprzak w 1988 w zawodach rozegranych w Krsko.

W Tampere obsada zawodów nie była najsilniejsza. W gronie 16 uczestników zawodów było aż trzech Finów. Ale nie umniejsza to sukcesu jaki w tym turnieju osiągnął Tomasz Gollob.

Po dwudziestu regulaminowych biegach Tomasz Gollob i Leigh Adams mieli na koncie po 13 punktów. O zwycięstwo trzeba było rozegrać wyścig dodatkowy. W nim lepszy okazał się Polak, który wygrał tym samym ostatnie zawody Pucharu Mistrzów.

Wcześniej również o trzeci miejsce rozegrano bieg dodatkowy, gdyż Armando Castagna i John Cook mieli na swoim koncie po 11 oczek. Ostatecznie brąz wywalczył Włoch.

Polacy w rozgrywkach Indywidualnego Pucharu Europy mają na swoim koncie tylko jeden złoty medal Tomasza Golloba. W klasyfikacji medalowej wyprzedzili nas Duńczycy, Szwedzi i Węgrzy. A my dzielimy czwarte miejsce wspólnie z Norwegią.

Wyniki Pucharu Mistrzów, Tampere, 29 maja 1993 r.:
1. Tomasz Gollob (Polska) – 13+3 pkt.
2. Leigh Adams (Australia) – 13+2
3. Armando Castagna (Włochy) – 11+3
4. John Cook (USA) – 11+2
5. Lars Gunnestad (Norwegia) – 10
6. Gert Handberg (Dania) – 10
7. Gary Havelock (Wielka Brytania) – 8
8. Vesa Ylinen (Finlandia) – 8
9. Siergiej Kuzin (Rosja) – 7
10. Nikolajs Kokins (Łotwa) – 7
11. Jozsef Petrikovics (Węgry) – 7
12. Bohumil Brhel (Czechy) – 6
13. Roy Malminheimo (Finlandia) – 4
14. Arto Orjo (Finlandia) – 3
15. Andreas Bossner (Austria) – 1
16. Rob Steman (Holandia) – 1