W 1978 roku zainaugurowano rozgrywki o Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwo Polski. Początkowo w rozgrywkach tych mogli uczestniczyć zawodnicy do 23 roku życia. W latach 80-ych XX wieku zmieniono ten przepis i w MDMP uczestniczyli żużlowcy, którzy nie ukończyli 21 lat. Do rywalizacji w 1978 roku zgłosiło się 16 drużyn. Zmagania drużyn składały się z dwóch etapów.

W pierwszym drużyny zostały podzielone na cztery grupy po cztery zespoły. Rywalizacja odbywała się w formie czwórmeczów i każda drużyna była po razie gospodarzem zmagań. Punktacja czwórmeczów wyglądała następująco: 3 punkty – zwycięzca, 2- za drugie miejsce i 1 punkt za trzecią pozycje.

W drugim etapie rywalizowali zwycięzcy każdej z grup. Tutaj schemat zmagań był taki sam jak wcześniej. Każda z drużyn była raz gospodarzem finałowego czwórmeczu. Zwycięzcą zostawała drużyna z największą ilością dużych punktów.

Po zwycięstwach w swoich grupach eliminacyjnych do finału awansowały drużyny: Unii Leszno, Wybrzeża Gdańsk, Polonii Bydgoszcz oraz Włókniarza Częstochowa.

Trzy pierwsze czwórmecze rozegrano we wrześniu 1978 roku. Zdecydowanym liderem była Unia Leszno i miała zagwarantowany tytuł mistrzowski. Na ostatni turniej, który zaplanowano na dzień 21 października 1978 roku do Gdańska mógł pojechać rezerwowy skład.

Na stadionie Wybrzeża triumfowali gospodarze z 41 pkt. Drugie miejsce zajęli młodzi zawodnicy włókniarza Częstochowa, a trzecie Polonia Bydgoszcz. Rezerwowy skład Unii był wówczas czwarty.

Złoty medal Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski w sezonie 1978 wywalczyli zawodnicy Unii Leszno. Dla „młodych byków” punkty zdobywali: Ryszard Buśkiewicz, Włodzimierz Heliński, Stanisław Turek, Mariusz Okoniewski, Grzegorz Sterna, Roman Jankowski, Henryk Brodala, Marek Kowalski i Bogdan Jąder.

Na drugim miejscu uplasowało się Wybrzeże Gdańsk,  a na trzecim Polonia Bydgoszcz.

Klasyfikacja końcowa MDMP 1978:

MiejsceKlub Punkty +/-
1.Unia Leszno 898
2.Wybrzeże Gdańsk 7113
3.Polonia Bydgoszcz 597
4.Włókniarz Częstochowa 474


Dla zwycięzców punkty  rundzie finałowej zdobywali (98 pkt.):
Ryszard Buśkiewicz – 14
Włodzimierz Heliński – 15
Stanisław Turek – 23
Mariusz Okoniewski – 25
Grzegorz Sterna – 1
Roman Jankowski – 14
Henryk Brodala – 2
Marek Kowalski – 0
Bogdan Jąder – 4

Wybrzeże Gdańsk (113 pkt.):
Krzysztof Fede – 21
Andrzej Marynowski – 44
Henryk Kowalewski – 1
Mirosław Berliński – 30
Benedykt Landowski – 7
Witold Jakoniuk – 0
Grzegorz Szymko – 0
Jan Kołacki – 10

Polonia Bydgoszcz (97 pkt.):
Marek Ziarnik – 18
Wiesław Patynek – 27
Andrzej Maroszek – 18
Krzysztof Głowacki – 4
Paweł Bukiej – 10
Władysław Bembnista – 16
Waldemar Tymiński – 4
Eugeniusz Pawełkiewicz – 0
Zbigniew Bizoń – 0

Włókniarz Częstochowa -(74 pkt.):
Józef Kafel – 13
Zygmunt Nocuń – 7
Leszek Cyganek – 19
Kazimierz Bieniek – 10
Tomasz Jurczyński – 8
Mirosław Błaszak – 17

Zdjęcie z książki Wiesława Dobruszka – „Szarżujące Byki”