Bardzo szybko, po zakończeniu tegorocznych zmagań o tytuł indywidualnego mistrza świata FIM podał komplet nazwisk zawodników, którzy będą startować w przyszłorocznym cyklu SGP.

Nie spełniło się przewidywanie, iż mający w tym sezonie paskudną kontuzję Patryk Dudek otrzyma nominację na starty w przyszłorocznym GP, jako stały uczestnik. Może „winnym” całej sytuacji jest Krzysztof Kasprzak, który awans do IMŚ w 2021 r. wywalczył na torze? A tak na poważnie. Nie mamy żadnej gwarancji, iż gdyby Kasprzak ne awansował z GP Challenge, to stałym uczestnikiem SGP w 2021 byłby Patryk Dudek.

Stałe dzikie karty na przyszłoroczny cykl turniejów SGP otrzymali: Artiom Łaguta, Emil Sajfutdinow, Martin Vaculik, Max Fricke oraz Duńczyk – Anders Thomsen.

Jaki jest klucz przydziału miejsc w światowym czempionacie 2021? Pierwsza szóstka tegorocznej GP, zgodnie z regulaminem udział zapewniła sobie automatycznie. Awans z SGP Challenge w Gorican uzyskali: Matej Zagar, Oliver Berntzon, oraz Krzysztof Kasprzak. Do tego w wyniku wprowadzenia zmian w przepisach, w przyszłym sezonie o IMŚ powalczy tegoroczny zwycięzca SEC – czyli Mistrz Europy Brytyjczyk Robert Lambert.

Zawodnicy, którzy w tegorocznej SGP zajęli miejsca 7-10 (A. Łaguta, E. Sayfutdinov, M. Vaculik, M. Fricke) również znaleźli uznanie FIM i będą stałymi uczestnikami w 2021 w walce tytuł najlepszego zawodnika globu. Pisaliśmy, iż tych 10 zawodników nadawało ton tegorocznym rozgrywkom o tytuł mistrza świata. Widocznie w światowych władzach żużlowych też tak to postrzegano i łącznie dziesięciu pierwszych żużlowców tegorocznej edycji SP wystartuje ponownie w 2021 roku.

Nową twarzą jest Anders Thomsen. Zawodnik Stali Gorzów w tym sezonie wystartował w dwóch turniejach w Gorzowie. Uzyskał w sumie 10 pkt, a np. Gleb Czugunov za turnieje we Wrocławiu – 16 pkt. Może FIM chciało wprowadzić, do turniejów SGP zupełnie nową twarz? A może rozwiązanie jest prostsze niż wielu osobom może się to wydawać? Thomsen to drugi Duńczyk wśród stałych uczestników walczących o tytuł IMŚ w 2021 roku.

Wśród uczestników przyszłorocznej SGP jest 3 Polaków, po dwóch Szwedów, Brytyjczyków, Duńczyków, Rosjan, Australijczyków, oraz po jednym reprezentancie ze Słowacji i ze Słowenii. Przed każdym turniejem organizator będzie przydzielał dziką kartę. Na razie nie znamy szczegółów nominacji takiego zawodnika.

Uczestnicy Grand Prix 2021:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska)
2. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
3. Fredrik Lindgren (Szwecja)
4. Maciej Janowski (Polska)
5. Leon Madsen (Dania)
6. Jason Doyle (Australia)
7. Artiom Łaguta (Rosja)
8. Emil Sajfutdinow (Rosja)
9. Martin Vaculik (Słowacja)
10. Max Fricke (Australia)
11. Matej Zagar (Słowenia)
12. Anders Thomsen (Dania)
13. Oliver Berntzon (Szwecja)
14. Krzysztof Kasprzak (Polska)
15. Robert Lambert (Wielka Brytania)