Żużel w Łodzi narodził się po drugiej wojnie światowej.W marcu 1946 r. reaktywowano przedwojenny klub Tramwajarz Łódź. Wtedy też powstała w nim sekcja kolarsko-motocyklowa, której nie było przed wojną. Jej kierownikiem został Bierkowski, a kapitanem motocyklowym Kwapiszewski..Początkowo koncentrowano się na wyjazdach turystycznych. Na przykład już 1 maja 1946 r. sekcja zorganizowała po inauguracji pierwszego powojennego sezonu motorowego (spod łódzkiej katedry, po poświęceniu motocykli) wyjazd do Spały i bunkrów w Konewce. W krótkim czasie członkowie sekcji zaczęli brać też udział w zawodach żużlowych.

Sekcja żużlowa Tramwajarza znalazła się w czołówce polskiego sportu żużlowego, posiadając w swoim składzie takich wybitnych zawodników jak: Tadeusz Kołeczek (uznawany za pierwszego wybitnego żużlowca Łodzi; zginął tragicznie w wypadku przy pracy 29 grudnia 1950 r.), Eugeniusz Wróżyński (zatrudniony w rachubie w MPK-Łódź z pensją kierowcy, w sezonie oddelegowywany do jazd) i Włodzimierz Szwendrowski (zatrudniony w ówczesnym MPK w Łodzi na stanowisku technika).

W 1950 roku Ogniwo (Tramwajarz) Łódź zajęło siódme miejsce w 1 lidze żużlowej na 9 występujących w niej drużyn. Ogniowo Warszawa było wówczas 8. CWKS Warszawa rywalizował natomiast w drugiej lidze żużlowej.

W piątek, 8 grudnia 1950 roku na torze w Łodzi zorganizowano ostatnią żużlową imprezę sezonu. Zawodnicy rywalizowali w Turnieju Indywidualnym o Nagrodę Miasta Łodzi. Jak się, niestety, okazało były to także ostatnie zawody żużlowe Tadeusza Kołeczka.

Najlepszym zawodnikiem okazał się żużlowiec miejscowego Ogniwa Tadeusz Kołeczek, który zgromadził na swoim koncie 14 punktów. Na kolejnych miejscach uplasowali się zawodnicy z Warszawy. Drugi był Eugeniusz Wróżyński, a ex quo trzecie-czwarte miejsce zajęłi Janusz Suchecki i Jan Krakowia.

Wyniki Turnieju Indywidualnego o Nagrodę Miasta Łodzi, 8 grudnia 1950:

1. Tadeusz Kołeczek (Ogniwo Łódź) – 14 pkt
2. Eugeniusz Wróżyński (CWKS Warszawa) – 13 pkt
3.-4. Janusz Suchecki (Ogniwo Warszawa) – 12 pkt
3.-4. Jan Krakowiak (CWKS Warszawa) – 12 pkt

Źródło: speedwayw.pl