Trwa pierwszy etap sprzedaży biletów na drugą rundę cyklu speedway Grand Prix, którą zaplanowano na dzień 13 maja 2023 roku na PGE Narodowym w Warszawie. Do końca bieżącego roku wejściówki można nabyć po niższych cenach. Mimo, iż obecnie stadion w stolicy jest zamknięty i nie odbywają się na nim żadne imprezy to operatorzy obiektu nic nie wspominają o ewentualnym zagrożeniu rozegrania majowej imprezy w Warszawie.

Bypass, wyprodukowany  przez włoską firmę Cimolai, która była wykonawcą konstrukcji dachu PGE Narodowego, dotarł już na stadion. Do stolicy dostarczono też kilka elementów dodatkowych bypassu. W związku z tym 30 listopada wykonawcy przystąpili do montażu bypassu.

Warto podkreślić, iż bypass to konstrukcja ważąca około 6 ton, którą należy zamontować na wysokości około 45 metrów licząc od poziomu płyty. Największy element bypassu waży aż 1,5 tony. Jest to zatem bardzo skomplikowany i wymagający proces – dlatego tak ważny jest każdy jego aspekt. Według ekspertów montaż bypassu potrwa od 1 do 3 tygodni.

Zamontowanie bypassu pozwoli na zabezpieczenie i odciążenie wadliwego elementu konstrukcji dachu. Po zamontowaniu bypassu będzie można przeprowadzić dalsze badania specjalistyczne, które pozwolą na zbadanie przyczyny powstania wady. Pobrany zostanie także fragment materiału do badań. Tworzony jest też zespół ekspertów – w skład którego wchodzą polscy i zagraniczni naukowcy i praktycy. Głównym zadaniem tego zespołu jest wskazanie przyczyny oraz rekomendacja środków zaradczych, czyli planu naprawczego.

W dniach 16.11-19.11 zostały przeprowadzone specjalistyczne badania nieniszczące, które miały wskazać dynamikę zmian wady zdiagnozowanej na jednym z elementów konstrukcji stalowej dachu PGE Narodowego. Wyniki badań nie wskazały żadnych istotnych zmian, zatem można stwierdzić, iż zdiagnozowana wada (w badanym okresie) nie powiększyła się. Po wykonaniu specjalistycznych badań zostały zamontowane nowe urządzenia monitorujące. W dalszym ciągu prowadzimy monitoring zdiagnozowanej wady.

Jak się okazuje montaż bypassu to dopiero początek długiej drogi naprawy konstrukcji dachu na PGE Narodowym. Miejmy tylko nadzieje, iż na stadionie w niedługim czasie będą mogły się odbywać imprezy, a kibice będą mogli bezpiecznie śledzić wydarzenia rozgrywane na tym obiekcie.

Pierwszą dużą imprezą zaplanowaną na PGE Narodowym jest mecz w ramach eliminacji do mistrzostw Europy 2024 – Polska – Albania, który ma sie odbyć 27 marca 2023 roku.

Źródło: pgenarodowy.pl