Władze żużlowe duży nacisk kładą na zalezienie nowych talentów. Speedway Ekstraliga Camp to jeden z nowych pomysłów, który został ogłoszony przez Speedway Ekstraligę w zeszłym roku.

Od poniedziałku 18 lipca w Toruniu trwa Speedway Ekstraliga Camp. Do Torunia przyjechała bardzo duża ilość (nie tylko młodych) zawodników z wielu krajów. Ostatecznie 63 młodych zawodników z całego świata na Motoarenie pod czujnym okiem trenerów nabywa żużlowych umiejętności. Przy okazji na stadionie pojawił się też Tomasz Gollob, Bartosz Zmarzlik, Greg Hancock oraz Martin Vaculik.

Tomasz Gollob i Greg Hancock

Uczestnicy biorą udział w zajęciach z podziałem na kategorie 125 cc, 250 cc i 500 cc. Młodzi zawodnicy z kategorii 125 cc mają swój zajęcia na minitorze. Pozostali trenują na MotoArenie.

W planie zajęć młodych uczestników Campu są treningi na torze, sesje zdjęciowe i realizacje wideo, spotkania z psychologiem i trenerem rozwojowym, fizjoterapeutą oraz zajęcia z tunerem.

Na młodych adeptów czekają trenerzy Jacek Woźniak, Robert Kościecha, Rafał Dobrucki, psycholog Julia Chomska, tuner Ashley Holloway.

Jack Woźniak powiedział: Na Campach pewnych rzeczy może nauczyć się nie tylko młodzież, dzieci, ale także rodzice. Jak prowadzić dziecko w sporcie żużlowym? Wiadomo, że w przypadku dzieci musimy inaczej spoglądać na przygotowanie do treningów, a szczególnie zawodów miniżużlowych, w których uczestniczą dzieci w wieku 10 lat. Jeśli chodzi o aspekty techniczne będziemy mieli okazję wymienić się doświadczeniami z trenerami. Będziemy mieli okazję przekazać dzieciom informacje dotyczące techniki jazdy, startu, wybieraniu ścieżek, gdzie korzystniej jechać, gdzie atakować, jak wyeliminować błędy, które popełniają.

Oprócz Bartosza Zmarzlika, Martina Vaculika, Leona Madsena i Janusza Kołodzieja Polski Związek Motorowy i PGE Ekstraliga zaprosiły na Camp Tomasza Golloba oraz Marka Cieślaka. Wśród dodatkowych atrakcji będzie m.in. testowanie motocykli elektrycznych.

W środę i czwartek – 20 i 21 lipca na kanale YouTube PGE Ekstraligi transmitowane będą zawody w klasach 250 i 500 cc z angielskim komentarzem.

Przemysław Szymkowiak ze Speedway Ekstraligi:

Są na liście uczestników naprawdę ciekawi młodzi żużlowcy, nie zabraknie dziewcząt, a także zawodników, których ojców wszyscy pamiętamy z torów żużlowych

W klasie 250 wystartują min: obecny mistrz Europy – Mikkel Andersen, czy też trzeci zawodnik Starego Kontynentu Adam Bednář.

W tj kategorii wystąpi dwóch Polaków Szymon Ludwiczak Dawid Grzeszczyk. Zabraknie wicemistrza Europy Kevina Małkiewicza.

Lista startowa Speedway Ekstraliga Camp w klasie 250cc:

Mikkel Andersen (Dania)
Adam Bednář (Czechy)
Alexander Bengtsson (Szwecja)
William Cairns (Wielka Brytania)
Kacper Cymerman (Niemcy)
Niklas Esslinger (Niemcy)
Damir Filomonow (Łotwa)
Mika-Fynn Janssen (Niemcy)
Dawid Grzeszczyk (Polska)
Patrick Hyjek (Niemcy)
Anton Jansson (Szwecja)
Dante Johansson (Szwecja)
Zoltán Lovas (Węgry)
Szymon Ludwiczak (Polska)
Lester Matthijssen (Niemcy)
Sebastian Mayland (Dania)
Otto Raak (Finlandia)
Carlos Saabas (Estonia)
Vojtěch Šachl (Czechy)
Alina Sassenhagen (Niemcy)
Albin Sigvardsson (Szwecja)
Frido Ving Viidas (Estonia)
Tim Widera (Niemcy)
Alfons Wiltander (Szwecja)

W kategorii 500 cc zobaczymy min. dwóch Amerykanów syna Grega- Willbura oraz Alexa Martina. Organizatorów cieszy fakt, iż w stawce zawodników jest Alex Acuña jedyny reprezentant Argentyny. Pojawiło Si tż dwóch Francuzów Tino Bouin i Mathias Trésarrieu. W stawce zawodników są też młodzi Polacy: Mateusz Affelt, Szymon Bańdur, Oskar Hurysz, Antoni Mencel i Kajetan Kupiec.

Lista startowa Speedway Ekstraliga Camp w klasie 500cc:

Nicklas Aagaard (Dania)
Alex Acuña (Argentyna)
Mateusz Affelt (Polska)
Szymon Bańdur (Polska)
Theo Bergkvist (Szwecja)
Tino Bouin (Francja)
Maurice Brown (Australia)
Richárd Füzesi (Węgry)
Ann-Kathrin Gerdes (Niemcy)
Anže Grmek (Słowenia)
Wilbur Hancock (Stany Zjednoczone)
Marlon Hegner (Niemcy)
Nicolai Heiselberg (Dania)
Oskar Hurysz (Polska)
Antoni Mencel (Polska)
Jan Jeníček (Czechy)
Matouš Kameník (Czechy)
Kajetan Kupiec (Polska)
Karl Johannes Lattik (Estonia)
Alex Martin (Stany Zjednoczone)
Louis Ruhnke (Niemcy)
Aadam Seermaa (Estonia)
Espen Sola (Norwegia)
Louis Tebbe (Niemcy)
Mathias Trésarrieu (Francja)
Maximilian Troidl (Niemcy)
Jonny Wynant (Niemcy)

Sędzią zawodów w klasach 250 i 500 cc ma być Arkadiusz Kalwasiński. Remigiusz Substyk będzie arbitrem w konfrontacji zawodników w klasie 125cc na minitorze.

Zdjęcia: media społecznościowe Tomasza Golloba