Azja to potężny kontynent, zamieszkiwany przez około 60 procent ludności świata. Posiada on także wielką powierzchnię, bardzo dużo krajów, mnogość kultur.

Jeśli chodzi o sport żużlowy kontynent ten nie odgrywał nigdy większej roli, choć prób zaszczepienia tegoż sportu tam nie brakowało. Obecnie zawody żużlowe na tym kontynencie rozgrywa się jedynie w azjatyckiej części Rosji. Trudno stwierdzić w ilu dokładnie krajach azjatyckich odbyły się dotychczas zawody żużlowe.

Z całą pewnością w dalekiej przeszłości rozgrywano je w Japonii, Singapurze, Papui-Nowej Gwinei oraz Malezji a jazdy pokazowe odbyły się także w Chinach. Niestety w żadnym z tych krajów żużel się nie przyjął, zainteresowanie kibiców było generalnie zbyt małe a jak wiadomo nie jest i nigdy nie był to sport tani. W Malezji zaledwie kilkanaście lat temu próbowano jeszcze sport ten reaktywować, niestety bez powodzenia w postaci zaszczepienia go na stałe. Odbył się cykl zawodów (z udziałem lokalnych żużlowców!) , lecz jedynie bodajże w jednym roku po którym ich zaprzestano.

Kontynent azjatycki pomimo licznych prób nie zachwycił się więc speedwayem.

Nieco lepiej sytuacja wygląda w ice-speedwayu, który uprawiany jest w Kazachstanie i być może także w Mongolii gdzie w przeszłości wyścigi na lodzie istniały.

Wielka szkoda, gdyż funkcjonowanie żużla w kilku choćby krajach Azji sprawiłoby iż sport ten byłby postrzegany na świecie jako bardziej globalny.

Aktualnie poza Europą żużel istnieje w Australii, Nowej Zelandii, Argentynie, USA oraz Kanadzie, przy czym jego kondycja w tym ostatnim kraju jest podobno bardzo zła i oby nie podzielił on losu speedwaya w RPA, który przestał niedawno istnieć po kilkudziesięciu latach funkcjonowania.

Ceremonia Otwarcia International Speedway Cup w Kuala Lumpur