Wielu tzw. fachowców zachwyca się tegorocznym okienkiem transferowych w polskich ligach żużlowych. O ile na drugim i trzecim szczeblu rozgrywek żużlowych w Polsce działo się sporo, w temacie transferów, to przecież jeśli chodzi o zmiany personalne w PGE Ekstralidze wszystko było już wiadome na długo przed 1 listopada br. No prawie wszystko, gdyż jak już pisaliśmy przebiegłością wykazał się Andrzej Rusko, który sprzed nosa Stali Gorzów sprzątnął perspektywicznego juniora Bartłomieja Kowalskiego. Nawet z tego powodu wywiązała się „mała afera” medialna, czujących się pokrzywdzonymi, „przegranych” prezesów .

No cóż psy szczekają, a karawana jedzie dalej. Bardzo wielu zmian dokonano w Apatorze Toruń. W końcu pozbyto się zawodzącego, już nie pierwszy sezon Chrisa Holdera. Ale nie wylądował jakoś źle. Szybko posadę znalazł u beniaminka ekstraklasy – w klubie z Ostrowa Wlkp. Jeszcze przed zakończeniem ligi było wiadome, że Patryk Dudek w 2022 będzie zdobywał punkty dla Apatora. W związku z powyższym miejsca musiał ustąpić wychowane tego klubu Adrian Miedziński.

Duże pretensje do Emila Sayfutdinowa mieli w Lesznie, za to że już w połowie sezonu lojalnie poinformował władze klubu, że nie przedłuży z Unią kontraktu na przyszły sezon. Podobno to tak źle wpłynęło na pozostałych żużlowców, że ci obniżyli loty i przez to nie awansowali do czwórki najlepszych drużyn w kraju… Silni seniorzy plus junkrzy mają zapewnić Apatorowi tytuł mistrzowski. My przed rozpoczęciem sezonu nie przydzielamy miejsc na podium dla poszczególnych drużyn.

Niewiele działo się w Stali Gorzów i Włókniarzu Częstochowa. Lwy zachowały skład z poprzedniego sezonu, a jeszcze „za pięć dwunasta” przygarnęli Rune Holtę podpisując z nim kontrakt warszawski. Jesteśmy ciekawi, czy obchodzący w przyszłym roku 49 –e urodziny Norweg z polskim paszportem będzie w stanie skutecznie powalczyć w ekstralidze, czy wybierze jakiś klub z niższych poziomów ligowych w Polsce.

Andrzej Rusko kontraktując Bartłomieja Kowalskiego w Sparcie zepsuł przygotowania Gorzowian do przyszłorocznych obchodów 75-lecia istnienia klubu w mieście nad Wartą. Gorzowianie chcieli uczcić tę rocznicę drużynowym mistrzostwem, a pozyskanie Kowalskiego było jednym z elementów mającej temu służyć układanki. A tak Sparta zepsuła mające nastąpić w przyszłym sezonie święto w Gorzowie. Takie absurdalne wpisy mogliśmy przeczytać na znanych sportowych portalach internetowych po zakontraktowaniu przez Spartę Bartłomieja Kowalskiego.

Do Motoru Lublin wraca po rocznym zawieszeniu były zawodnik Sparty Maksym Drabik. Czy będzie wzmocnieniem? Sądzimy, że tak. Śmieszą natomiast teksty niektórych „dziennikarzy”, którzy na początku 2020 r po ujawnieniu sprawy z wlewką witaminową u Maksa pisali wówczas o nim jak o dopingowiczu i oszuście, (dlaczego w sezonie 2020 unikał mediów, nie udzielał wywiadów, a później zrezygnował z jazdy w Sparcie? – nie będziemy tutaj tego przypominać) a teraz piszą o nim jako wielkim talencie, który „miejmy nadzieję” odbuduje się w drużynie z Lublina. Cóż nie ma jak rzetelne „dziennikarstwo”… My wierzymy, że Maksym odzyska formę jaką prezentował do 2019 r nie tylko na polskich torach.

Stal Gorzów pozyskała 23 letniego Patricka Hansena, który miał bardzo dobry sezon w Ostrowie Wlkp. Czy młody Duńczyk potwierdzi swoje możliwości w PGE Ekstralidze?

Fogo Unia Leszno to drużyna, która podczas tegorocznego okienka transferowego została najbardziej osłabiona. Klub opuścił trzeci zawodnik globu – Emil Sayfutdinow, a pozyskany w jego miejsce Dawid Bellego nie gwarantuje takich zdobyczy punktowych jak Rosjanin. Jest za to robiący błyskawiczne postępy w ekstralidze żużlowej 16-letni jeszcze Damiana Ratajczak. Czy w młodości siła? Okaże się po zakończeniu przyszłorocznego sezonu.

Zooleszcz GKM Grudziądz utrzymał w składzie Polaków – Przemysław Pawlickiego i Krzysztofa Kasprzaka oraz Nickiego Pedersena. Nie przedłużono kontraktu z Kennethem Bjerre. Pozyskano Wadima Tarasienko i Fredrika Jakobsena, co należy uznać za duży sukces ekipy z Grudziądza. W składzie jest też Norbert Krakowiak.

Łatwego zadania na zabetonowanym rynku transferowym nie miała drużyna beniaminka ekstraligi Arged Malesy TSŻ Ostrovii Ostrów Wlkp. Ostrowianie stracili Hansena. W ekipie zostali dość zaawansowani wiekowo polscy seniorzy Grzegorz Walasek i Tomasz Gapiński. A i zagraniczni liderzy Nikolai Klindt i pozyskany podczas tego okienka transferowego Chris Holder do najmłodszych zawodników nie należą. W składzie Ostrowian jest kilku utalentowanych juniorów, którzy będą mogli wykazać się na ekstraligowych torach.

Betard Sparta Wrocław: 
Seniorzy: Maciej Janowski, Artiom Łaguta, Tai Woffinden,
U-24: Daniel Bewley, Gleb Czugunow, Przemysław Liszka, Francis Gusts,
U-21: Michał Curzytek, Bartłomiej Kowalski, Bartosz Curzytek, Mateusz Panicz, Jakub Wiatrowski, Dawid Rybak

Motor Lublin: 
Seniorzy: Grigorij Łaguta, Mikkel Michelsen, Jarosław Hampel,
U-24: Maksym Drabik, Mark Karion, Dominik Kubera, Mateusz Tudzież, Marius Hillebrand,
U-21: Wiktor Lampart, Mateusz Cierniak, Wiktor Firmuga, Jan Rachubik, Maksymilian Śledź, Jakub Szpytma, Mikołaj Świętochowski

Moje Bermudy Stal Gorzów: 
Seniorzy: Bartosz Zmarzlik, Szymon Woźniak, Martin Vaculik, Anders Thomsen,
U-24: Marcus Birkemose, Patrick Hansen, Wiktor Jasiński, Daniel Klima, Kamil Nowacki, Mathias Pollestad, Anders Rowe, Timi Salonen
U-21: Mateusz Bartkowiak, Oskar Paluch, Oskar Hurysz, Kamil Pytlewski, Oliwier Ralcewicz, Alan Szczotka,

Fogo Unia Leszno: 
Seniorzy: Jason Doyle, Janusz Kołodziej, Piotr Pawlicki, David Bellego,
U-24: Jaimon Lidsey, Keynan Rew, Jonas Knudsen, Jesper Knudsen, James Pearson
U-21: Damian Ratajczak, Tobiasz Musielak junior, Kacper Pludra, Hubert Jabłoński, Hubert Ścibak, Maksym Borowiak, Antoni Mencel, Olivier Buszkiewicz, Kacper Teska

Eltrox Włókniarz Częstochowa: 
Seniorzy: Leon Madsen, Fredrik Lindgren, Kacper Woryna, Rune Holta
U-24: Bartosz Smektała, Jonas Jeppesen, , Andriej Rozaliuk,
U-21: Mateusz Świdnicki, Jakub Miśkowiak, Patryk Kowalik, Kajetan Kupiec, Kacper Halkiewicz, Kamil Król, Jakub Martyniuk

eWinner Apator Toruń:
Seniorzy:
Jack Holder, Paweł Przedpełski, Emil Sajfutdinow, Patryk Dudek,
U-24: Robert Lambert, Jewgienij Sajdullin, Petr Chlupac
U-21: Krzysztof Lewandowski, Denis Zieliński, Karol Żupiński, Mateusz Affelt, Pascal Krajewski, Kacper Czajkowski, Kacper Makowski, Justin Stolp

ZOOleszcz GKM Grudziądz: 
Seniorzy: Przemysław Pawlicki, Nicki Pedersen, Krzysztof Kasprzak, Wadim Tarasienko,
U24: Frederik Jakobsen, Norbert Krakowiak,
U-21: Seweryn Orgacki, Kacper Łobodziński, Wiktor Rafalski, Kacper Warduliński, Miłosz Wysocki

Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp: 
Seniorzy: Grzegorz Walasek, Tomasz Gapiński, Nicolai Klindt, Chris Holder, Oliver Berntzon,
U-24: Matias Nielsen, Filip Hjelmland, Mateusz Błażykowski, Tim Sorensen,
U-21: Kacper Grzelak, Sebastian Szostak, Jakub Krawczyk, Jakub Poczta