Podsumowanie dotychczasowych ruchów (potwierdzonych i spekulacji)

Po sporych zmianach w przepisach – konieczność startu zawodnika do lat 24 , który to zawodnik jeśli będzie Polakiem nie będzie wliczany w limit 2 polaków w składzie poszły konieczności dużych przetasowań w składach. Brak również z korzystania z instytucji gościa (tylko w przypadku zarażenia koronawirusem).

1. Apator Toruń – na dzień dobry mieli problem ktoś z trójki Holderowie – Doyle musiał odejść. Padło na byłego Mistrza Świata Jasona Doyla. Spowodował to nowy przepis o zawodniku U-24 – przepis który niby miał ułatwiać . O miejsce dla dwóch seniorów walczyć będzie Paweł Przedpełski, Adrian Miedziński i Tobiasz Musielak. Na pozycjach juniorskich świeżo sprowadzony z Wybrzeża Karol Żupiński oraz Karol Marciniec. Zawodnikiem U-24 – świeży Mistrz Europy Robert Lambert. Patrząc realnie wydaje mi się że jest to odrobinę mocniejszy skład niż ten który spadł z Ekstraligi. Liderem po świetnym sezonie będzie zapewne Jack Holder. Drugą strzelbą będzie zapewne Robert Lambert który ciągle się rozwija. Niezły poprzedni sezon miał Paweł Przedpełski. Na pewno ciekawą obsadą jest obsada juniorska, ale to zdecydowanie zawodnicy rokujący dobrze w dalszej przyszłości. Czy wystarczy to na coś więcej niż walka o utrzymanie ? Wątpliwe.  Moim zdaniem walka o miejsca 7-8.

2.GKM Grudziądz – zespół który od lat próbuje coś osiągnąć , niestety z marnym skutkiem. Olbrzymia strata najlepszego zawodnika – Artioma Łaguty na rzecz Sparty Wrocław. Na pozycjach obcokrajowców podobnie jak w zeszłym roku Kenneth Bjerre oraz były Mistrz Świata Nicki Pedersen. Jeśli chodzi o polskich seniorów postawiono na sprawdzonego już Przemysława Pawlickiego oraz na Krzysztofa Kasprzaka. Juniorska obsada bez zmian – Denis Zieliński i Kacper Łobodziński. Zawodnikiem U-24 Norbert Krakowiak, rezerwowym prawdopodobnie Roman Lachbaum. Nie wygląda to za ciekawie. Nicki Pedersen który wiadomo jedzie po 3 punkty i nie interesuje go co się dzieje z tyłu. Bjerre lata świetności za sobą. Jedyna nadzieja dla nich, że Kasprzak bądź Przemek Pawlicki wrócą do formy sprzed kilku sezonów – Kasprzak pełnoetatowy uczestnik GP może zainwestuje w sprzęt i pójdą za tym wyniki. Norbert Krakowiak ma szansę stać się solidnym punktem zespołu, tak samo Lachbaum. Obsada juniorska jedna ze słabszych w lidze. Zdecydowanie słabszy skład niż rok temu. Walka z Toruniem o miejsca 7-8

3. Motor Lublin w zeszłym roku miała być walka o medale – niestety czegoś zabrakło. Stracili Mateja Zagara przez przepis U-24 oraz Jakuba Jamroga, który miał dość małej ilości startów i zdecydował się na I Ligę – Wybrzeże Gdańsk.  Parę obcokrajowców i chyba liderów drużyny będzie tworzyć podobnie jak rok temu duet Grigorij Łaguta – Michel Michellsen, na pozycjach polskich seniorów został Jarek Hampel oraz Krzysztof Buczkowski. Pozycje juniorów dla dwóch Wiktorów Lamparta oraz Firmuga. Mateja Zagara zastąpi Wicemistrz Świata Juniorów Dominik Kubera dla którego będzie to 1 sezon jako senior (U-24). Jest to niewątpliwie duże wzmocnienie Motoru i być może brakujące ogniwo do jazdy o medale. Znakiem zapytania jest Krzysztof Buczkowski. Wygląda na to że włączą się do walki o play off.

4. Włókniarz Częstochowa rok temu przez perturbacje z torem skończyło się poza czołową czwórką. Strata Jasona Doyla nie musi być mocno bolesna, na pozycjach obcokrajowców zostali Leon Madsen oraz Fredrik Lindgren, pozycje polskich seniorów – Kacper Woryna ściągnięty z Rybnika oraz 5-krotny Mistrz Polski z Unią Leszno Bartosz Smektała. Na pozycjach juniorskich Mateusz Świdnicki oraz jeden z najlepszych juniorów Jakub Miśkowiak.  Jako zawodnik U-24 Jonas Jeppesen .Wymiana polskich seniorów moim zdaniem strzał w 10. Doświadczony i jeszcze młody Smektała i głodny sukcesów Woryna mogą idealnie się wpasować w ten zespół. Do tego jeden z mocniejszych duetów liderów (3 i 5 zawodnik GP) i świetnego juniora – medal musi być.

5. Falubaz Zielona Góra – kolejna z ekip która traci swojego lidera – Martina Vaculika na rzecz Gorzowskiej Stali. W zeszłym sezonie typowano walke o utrzymanie a byli sensacją i zajęli 4 miejsce. Całkowita wymiana obcokrajowców w miejsce Jepsena-Jensena oraz Vaculika przychodzi Mateja Zagar oraz ktoś z dwójki Rohan Tungate (reprezentowany przez Marcina Gortata) oraz stały uczestnik GP Max Fricke (bez szans na jazdę w Sparcie) bez zmian na pozycji polskich seniorów – Patryk Dudek oraz Piotr Protasiewicz. Fabian Ragus oraz Jakub Osyczka jako juniorzy. Zawodnikiem U-24 Jan Kvech albo Mateusz Tonder. Dużo zależeć będzie od tego czy Patryk Dudek wróci do optymalnej formy, w przyszłym sezonie nie pojedzie w GP oraz od formy Maxa Fricka wciąż głodnego sukcesów, niespodziewanego zwycięzcy jednego z turniejów GP przed rokiem. Niestety słaby i mało doświadczony duet juniorski – coś pomiędzy walką o utrzymanie a walką o play off.

6. Sparta Wrocław – ofiarą przepisu U24 został Max Fricke. Jeśli chodzi o zagranicznych seniorów 10 sezon z rzędu w zespole spędzi aktualny wicemistrz świata Tai Woffinden, drugim obcokrajowcem zwycięzca pierwszego turnieju GP w tym sezonie we Wrocławiu – Artiom Łaguta. Jeśli chodzi o polskich seniorów to formację tą będą tworzyć kapitan zespołu 4 żużlowiec świata Maciej Janowski oraz nowo upieczony senior Gleb Czugunov. Duet młodzieżowców będą zapewne tworzyć Przemek Liszka oraz Michał Curzytek w obwodzie zostaje jego brat Bartek oraz Mateusz Panicz. Młodzieżowcem będzie Daniel Bewley. Zespół wygląda mocniej niż rok temu – w składzie 2,4 i 7 żużlowiec świata. Czy Artiom będzie lekarstwem na złoto? Gleb Czugunov który wciąż jest olbrzymim talentem, do tego jeśli formę z końcówki sezonu utrzyma Bewley będzie dobrze. Jedyny minus formacja juniorska (chyba że jednak uda się ściągnąć Mateusza Cierniaka). Zespół powalczy o medal. Sparta straciła Maksa Drabika, który prawdopodobnie zostanie zawieszony, ale liczę że powróci jeszcze mocniejszy.

7. Stal Gorzów – zespół który zaczął od serii porażek, zakończył zeszłoroczne ściganie na 2 pozycji. Z obcokrajowców Iversena zastąpił mający świetny sezon Martin Vaculik, który będzie tworzył duet z Andersem Thomsenem – od przyszłego sezonu stałym uczestnikiem GP. Formacja krajowa seniorska były mistrz Polski Szymon Woźniak oraz aktualny mistrz Świata Bartosz Zmarzlik. Formację juniorska stworzą Wiktor Jasiński oraz Kamil Nowacki. Zawodnikiem U-24 będzie prawdopodobnie Marcus Birkemose. Swietny Vaculik który obok Bartka Zmarzlika będzie liderem zespołu.  Znak zapytania to formacja juniorska. Zespół na papierze wygląda lepiej niż rok temu ale to nie tylko oni – według mnie walka o Play-off/medale.

8. Unia Leszno – aktualni mistrzowie marzą zapewne o kolejnym 5 z rzędu tytule. Zapewnić to ma lekko przemeblowany skład –  duet seniorów zagranicznych tworzyć będzie były Mistrz Świata Jason Doyle oraz znany w Lesznie Rosjanin Emil Sajfutdinov . Duet seniorów krajowych stworzą Janusz Kołodziej oraz  wychowanek Unii Piotr Pawlicki. Na pozycjach juniorskich Kasper Pludra oraz Krzysztof Sadurski – obaj debiutanci. Formacje U-24 będą tworzyć aktualny Mistrz Świata Juniorów Jaimie Lindsey oraz świeżo upieczony senior Szymon Szlauderbach. Największy znak zapytania to formacja juniorska, chociaż Kacper Pludra zdąrzył zadebiutować w ostatnim meczu sezonu i przywieźć 3 punkty. Na tą chwilę walka o medale.

Jeszcze trochę może się zmienić. Jest sporo zagranicznych juniorów którzy mają szansę na przenosiny do Polski (spowodowane przepisem U-24), kilku juniorów może jeszcze zmienić kluby.

Moje typy na sezon 2021:

1. Sparta Wrocław

2. Włókniarz Częstochowa

3. Unia Leszno

4. Stal Gorzów

5.Motor Lublin

6. Falubaz Zielona Góra

7. Apator Toruń

8.GKM Grudziądz