Konstanty Pociejkowicz w końcu uhonorowany we Wrocławiu!

Długie lata trwało, by uczcić pamięć znakomitego wrocławskiego żużlowca Konstantego Pociejkowicza. Bardzo ciężkie boje z magistratem toczył min. redaktor Bartłomiej Czekański by małe rondo przed bramą wjazdową na Stadion Olimpijski nazwać imieniem Konstantego Pociejkowicza. Ten pomysł nie spodobał się wrocławskim radnym i odrzucono go.

Teraz przed Stadionem Olimpijskim mamy rondo Wrocławskich Olimpijczyków, którzy z całym szacunkiem dla nich – ale z tym miejscem w stolicy Dolnego Śląska niewiele mieli wspólnego.

Jednak już w najbliższy czwartek 13 kwietnia o godz. 9:45 w zajezdni Borek na wrocławskich Krzykach kolejny tramwaj ze stolicy Dolnego Śląska będzie miał patrona. Tym razem MPK Wrocław uhonoruje świetnego wrocławskiego żużlowca – Konstantego Pociejkowicza.

W uroczystości udział wezmą: prezes MPK – Witold Woźny, wiceprezes Przemysław Nowicki, prezes WTS Sparty Wrocław Andrzej Rusko, przewodniczący rady miejskiej Wrocławia Sergiusz Kmiecik. Nie zabraknie także osób związanych z żużlem. Pojawią się Andrzej Malicki – wieloletni spiker Sparty, a także były sędzia żużlowy, fotograf i autor książki o Konstantym Pociejkowiczu – Marek Smyła.

MPK Wrocław zapowiada także obecność dziennikarza sportowego Waldemara Niedźwieckiego, który od lat mówi i pisze o sporcie – w tym o speedwayu.

Konstanty Pociejkowicz (1932-2003) był polskim żużlowcem, który przez całą karierę trwającą 17 lat – reprezentował barwy Sparty Wrocław. Siedmiokrotnie był medalistą Drużynowych Mistrzostw Polski – trzy razy zdobywał srebro (1956, 1957, 1958), a cztery razy brąz (1955, 1963, 1967, 1968).

W 1960 roku został Indywidualnym Mistrzem Polski na żużlu, jako trzeci zawodnik Sparty Wrocław – po Edwardzie Kupczyńskim i Mieczysławie Połukardzie. Wrocławska drużyna rywalizowała wówczas na zapleczu rozgrywek o DMP.

MPK wprowadziło nową tradycję w stolicy Dolnego Śląska. Piękną tradycję. Otóż każdy nowy tramwaj, który trafi do Wrocławia, będzie nosił imię kogoś, kto był dla Wrocławia ważny, kto Wrocław kochał i był z naszym miastem związany. Dotyczy to wybitnych osobistości ze świata sportu, kultury itp,

Tramwaj Konstantego Pociejkowicza będzie kolejnym, który jeździ po Wrocławiu z patronem. Wcześniej „swój tramwaj” ma już min. Maria Koterbska, która śpiewała znany przed laty przebój o Wrocławiu „Mkną po szynach niebieskie tramwaje”, czy też świetny koszykarz Gwardii i Śląska Wrocław – Adam Wójcik. Wśród patronów do tej pory znaleźli się ponadto: ks. Stanisław Orzechowski, Edyta Stein, Wanda Rutkiewicz, Monika Jaworska oraz Andrzej Waligórski

Źródło: wrocławskiefakty.pl

Zdjęcie: sparta.wroclaw.pl