Żuzel w Tarnowie powstał jak w wielu polskich miastach w latach 50-ych XX w. Największą gwiazdą Unii lat 60-ych i pierwszej połowy 70-ych XX w był Zygmunt Pytko, który został indywidualnym mistrzem Polski w 1967 roku. Jednak Tarnowianie w rozgrywkach drużynowych nie prezentowali się dobrze w tamtym okresie. Tylko w 1960 oraz 1967 i 1968 żużlowcy Unii rywalizowali w najwyższej polskiej lidze żużlowej (ówczesna 1 liga).
Lata 70−te i początek następnej dekady nie były dobrym okresem dla żużla w mieście nad Białą i Dunajcem. Jeszcze raz w 1971 roku, ale znowu tylko przez sezon Unia walczyła wśród najlepszych polskich drużyn, potem pogrążyła się w przeciętności. Trochę optymizmu przyniósł kibicom tylko rok 1978, kiedy to tarnowianie byli trenowani przez jednego z najwybitniejszych polskich żużlowców, rybniczanina Antoniego Worynę. W okresie tym wyróżniającymi się zawodnikami byli wychowankowie klubu z Mościc: Marian Wardzała i Stanisław Kępowicz, w późniejszym czasie związani z Unią jako szkoleniowcy. W1979 roku tarnowski żużel spotkała największa jak dotąd tragedia. 24 kwietnia na treningu upadł 24−letni Ryszard Chrupek, który kilkanaście dni później, w wyniku odniesionych obrażeń zmarł 6 maja w szpitalu w Krakowie. Był to jedyny jak dotąd śmiertelny wypadek tarnowskiego zawodnika.
Ryszard Chrupek urodził się 27 sierpnia 1955 roku w Skrzyszowie. Jest wychowankiem Unii Tarnów. Licencję żużlową uzyskał w wieku 20 lat w 1975 roku. W pierwszym sezonie startów w drugoligowej Unii (wówczas drugi poziom rozgrywek ligowych w Polsce) uzyskał średnią 0,940 pkt./bieg, co dobrze wróżyło temu zawodnikowi na przyszłość.
W wieku 23 lat na zakończenie wieku juniorskiego wystąpił w 12 meczach swojej drużyny i odjechał 50 biegów. Uzyskał wówczas średnią 1,240 pkt./bieg.
W ostatnim sezonie w swojej karierze zdążył wystartować w ośmiu biegach. Uzyskał średnią 1,72 pkt./bieg. Niestety w następstwie upadku podczas treningu zawodnik kilka dni później zmarł.
Ryszard Chrupek startował w różnych żużlowych imprezach indywidualnych jak i drużynowych jednak bez większych sukcesów. W 1978 startował w IV grupie eliminacyjnej MDMP. Najlepszy występ odnotował 30 lipca 1978 roku w 4 rundzie rozegranej w Częstochowie. Unia Tarnów była wówczas trzecia, a Ryszard Chrupek zdobył 6 punktów w czterech startach i był drugim – po Edwardzie Gawełczyku (zdobył 11 oczek) zawodnikiem swojej drużyny.
Źródło i zdjęcie: „Z jaskółką na plastronie” – Robert Noga