Stanisław Skowron to najprawdopodobniej pierwszy w historii żużlowiec, który w zawodach przywdział plastron Kolejarza Opole. Pierwszy w historii lider drużyny Kolejarza karierę rozpoczynał w wieku zaledwie 18 lat, w roku 1957 w drugiej drużynie wrocławskiej Sparty, która rywalizowała wówczas w rozgrywkach 3 ligi Grupy Południe. Stanisław Skowron był wówczas najlepszym zawodnikiem rezerw Sparty (miał najlepszą średnią w drużynie wynoszącą 1,833 pkt/bieg). I od roku 1958 występuje już w pierwszej drużynie wrocławskiego klubu. Sparta w rozgrywkach o drużynowe mistrzostwo Polski zajmuje drugie miejsce, za Górnikiem Rybnik.

Nie ma pełnych danych z tamtego okresu. Niektóre źródła podają, iż w 5 meczach i 16 startach nie zdobył żadnego punktu. Jednak nam udało się dotrzeć do wyniku z meczu VI rundy DMP Górnik Rybnik – Sparta z 19 czerwca 1958 roku. Wówczas gospodarze pokonali Wrocławian 53-25. Startujący z numerem 6 Stanisław Skowron w czterech startach zdobywa 1 punkt (1,0,0,0). W trzecim biegu tego meczu para Konstanty Pociejkowicz – Stanisław Skowron pokonała 4-2 parę Joachim Wieczorek – Stanisław Tkocz. Tkocz upadł w tym biegu. Później w trzech startach przyjechał trzy razy pierwszy.

W barwach Sparty startuje jeszcze w 1959 roku. Po sezonie trafił do Opola, gdzie dopiero formowała się sekcja żużlowa. Barwy Kolejarza reprezentował najpierw w turniejach towarzyskich, a od 1961 roku także w zbudowanej w oparciu o niego drużynie ligowej. W opolskiej drużynie Skowron jest najlepszym zawodnikiem. Sezon w ówczesnej drugiej lidze kończy z doskonałą średnią wynoszącą 2,121 pkt/bieg. W 1961 roku ma dopiero 22 lata i w perspektywie jeszcze wiele sezonów startów na ligowych torach.

Skowron słynął przede wszystkim z doskonałych startów. Zdarzało mu się wypracować na starcie tak pewną przewagę, że tuż po wyjściu spod taśmy pozbywał się niewygodnych gogli, które wówczas chroniły oczy zawodników. Jego znakiem rozpoznawczym była elegancka apaszka, która powiewała na wietrze gdy zawodnik mknął do mety na czele stawki.

W obu klubach, których barwy reprezentował, zdołał wywalczyć po jednym medalu DMP – srebrnym oraz brązowym. W 1964 roku wywalczył pierwszy, zarówno dla siebie jak i opolskiego klubu, awans do finału IMP. W nim nie odegrał jednak znaczącej roli i zajął odległe XV miejsce. Łącznie udział w finałach Indywidualnych Mistrzostw Polski brał czterokrotnie, w tym dwa razy jako zawodnik rezerwowy. W roku 1972 na torze w Bydgoszczy osiągnął najlepszy wynik w tej imprezie – VIII miejsce. Bez sukcesów występował także w dwóch finałach Złotego Kasku, gdzie był piętnasty i dwunasty. Przez pewien czas był również rekordzistą opolskiego owalu, osiągając na 382 metrowym obiekcie czas 76 sekund.

Wielokrotnie reprezentował barwy Polski w meczach międzypaństwowych. Co ciekawe, nawet jako zawodnik drugoligowy dorównywał ówczesnym gwiazdom polskiej kadry. Do jego sukcesów zaliczyć można również III miejsce w prestiżowym Memoriale Alfreda Smoczyka w Lesznie w 1966 roku, kiedy to uległ kolejnemu z Kolejarzy – Zygfrydowi Friedkowi oraz Zdzisławowi Walińskiemu. W tej imprezie udział brał także w latach 1968 oraz 1970, plasując się już jednak na dalszych miejscach(XII i XVI).

Po zakończeniu kariery zawodniczej przez wiele lat pełnił funkcję arbitra żużlowego. Następnie zajął się pracą szkoleniowca, trenując zespoły z Opola, Lublina, Krakowa, Ostrowa Wlkp czy Rzeszowa. Pod jego wodzą w 1970 roku (był wówczas jeżdżącym trenerem) opolanie zdobyli pierwszy i jak dotąd jedyny medal Drużynowych Mistrzostw Polski. W barwach Kolejarza zdobywał punkty aż do 1974 roku. W 1975 na zakończenie swojej kariery sportowej w wieku 36 lat wystąpił w dwóch biegach drugoligowej Unii Tarnów.

W 2004 roku, kiedy to miał objąć stanowisko trenera krakowskiej Wandy zginął tragicznie pod kołami pociągu, gdy wiatr zdmuchnął mu czapkę z głowy na tory kolejowe na dworcu w Krzeszowicach pod Krakowem.

Stanisław Skowron urodzony 6 kwietnia 1939 roku we Lwowie, zginął tragicznie w wieku 65 lat w sobotę 20 marca 2004 roku na dworcu kolejowym w Krzeszowicach pod Krakowem. Policja uznała, że było to śmiertelne potrącenie.

W jubileuszowym plebiscycie 50-lecia Skowron zajął ósme miejsce w klasyfikacji najwybitniejszych żużlowców Kolejarza Opole w historii.

Źródło i zdjęcia: kolejarzopole.pl