Falubaz Zielona Góra oprócz medali i tytułów ma też tragiczne karty w swojej historii.

Na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej, nieopodal miejsca w którym ścigali się na torze, pochowani są trzej młodzi zawodnicy drużyny spod znaku „myszki Miki”. Dwóch z nich straciło swoje życie przy ul. Wrocławskiej.

Wiesław Pawlak
Odszedłeś od nas Bóg tak chciał zostawiłeś w sercach naszych smutek i żal… – taki napis widnieje na grobie zmarłego tragicznie zawodnika. Po raz ostatni pod taśmą stanął 4 sierpnia 1987. Przed XII wyścigiem ligowego pojedynku Falubaz Zielona Góra – Apator Toruń. Wiesław Pawlak został wywieziony pod płot. Nie było tam już dla niego miejsca i zahaczył o drewnianą wówczas bandę. Na prostej kulał się i wpadł pod motocykl Stanisława Miedzińskiego (ojca Adriana), który nie miał szans uniknąć tego wypadku.

Artur Pawlak
Napis na nagrobku Artura: Tu spoczywa kochany syn i brat. Artur zmarł po wypadku 6 czerwca 1993, w spotkaniu towarzyskim – w tym samym roku co Andrzej Zarzecki… – inny zdolny wychowanek Falubazu. Morawski Zielona Góra (taką miał wówczas nazwę Falubaz) walczył z Polonią Piła. W IV wyścigu spod taśmy ruszyli Pawlak w kasku niebieskim i Grigorij Charczenko w białym. Rosjanin prowadził, ale wychowanek Falubazu nie dawał za wygraną. Przy wejściu w przedostatni wiraż zahaczył o tylne koło motocykla przeciwnika. Przewrócił się, przekoziołkował, uderzył głową w tor, później w drewnianą bandę… Przy słupkach były wmurowane szyny. Wtedy bandy były mocne, solidne. Artur Pawlak zmarł 21 czerwca. Miał 19 lat.

Artur i Wiesław nie są rodziną.

Rafał Kurmański
Najbardziej utytułowany zawodnik z całej trójki. Był indywidualnym wicemistrzem Europy do lat 19 z 2001 roku, dwukrotnym uczestnikiem finału IMŚJ (2002-6m., 2003-7m.). Życie Rafała Kurmańskiego przerwała samobójcza śmierć. W dniu, w którym znaleziono ciało żużlowca, rozegrany został mecz ZKŻ Zielona Góra z Unią Leszno, na którym kibice z Zielonej Góry i Leszna, skandując imię i nazwisko, uczcili pamięć żużlowca.

Kolega jednego z tragicznie zmarłych młodych żużlowców Falubazu odwiedza ich groby na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze. Zapraszamy do obejrzenia filmu: