W 2023 roku żużel świętuje swoje 100-lecie.  FIMSpeedway.com prezentuje po  pięć najlepszych wydarzeń na każdym z torów na których były rozgrywane SGP.

Dziś prezentujemy pięć najważniejszych wydarzeń jakie rozegrały się na PGE Narodowym w Warszawie w latach 2015 – 2022, z covidową przerwą w sezonach 2020-2021.

1. DWA ZWYCIĘSTWA TAIA – 2016 i 2018
Aby wygrać na PGE Narodowym, trzeba mieć wyjątkowe umiejętności. Do tej pory tylko jednemu zawodnikowi udało się zwyciężyć w Warszawie dwukrotnie.

Tai Woffinden odniósł w stolicy Polski odniósł swoje dwa najbardziej spektakularne zwycięstwa w swojej karierze. Po raz pierwszy wygrał w 2016 roku, pokonując  w finale Amerykanina Grega Hancocka, zwycięzcę z 2015 roku Mateja Zagara i mistrza świata z 2012 roku Chrisa Holdera. W 23 biegu wieczora wzięło udział czterech zawodników, którzy są specjalistami od tymczasowych torów Speedway GP.

Następnie Tajski powtórzył swój wyczyn w pierwszej rundzie SGP 2018 roku. Wówczas w finale pokonał swojego kolegę z drużyny z Wrocławia Macieja Janowskiego, szwedzką gwiazdę Freddiego Lindgrena a także Artema Lagutę, który wystąpił w swoim pierwszym finale Speedway GP.

Był to pierwszy krok na drodze Woffindena do zdobycia trzeciego tytułu mistrza świata Speedway GP, który sprawił, że jest najbardziej utytułowanym brytyjskim żużlowcem.

2. MAGIA DEBIUTU MADSENA – 2019
Kiedy zwycięzca Mistrzostw Europy na żużlu z 2018 w końcu dostał swoją pierwszą  szansę w Speedway GP jako stały uczestnik cyklu, bardzo szybko udowodnił, że nie jest tylko statystą.

Leon Madsen od początku zawodów czuł się bardzo pewnie w stolicy Polski. Duńczyk nie wygrał zasadniczej części zawodów. W swoim biegu półfinałowym zajął drugie miejsce. Ale wygrał najważniejszy wyścig wieczora – finał. Nie mógł sobie wymarzyć lepszego początku sezonu w SGP.

Rok 2019 zakończył zaledwie z dwoma punktami straty do polskiego indywidualnego mistrza świata  Bartosza Zmarzlika.

3. MAKSYMALNA MOC – 2022 r.
14 maja 2022 roku, po dwóch latach przerwy Speedway GP wróciło na warszawski PGE Narodowy przed ponad 50 000 fanów.

Żaden z Polaków nie dotarł do finału, to był to pamiętny wieczór dla trzykrotnego mistrza Australii, Maxa Fricke.

Był jedynym zawodnikiem w 16-osobowej stawce, który nie rywalizował wówczas w PGE Ekstralidze – najwyższej polskiej lidze – ale to nie przeszkodziło mu w pokonaniu Leona Madsena i Freddiego Lindgrena w wygranej w finale swojego drugiego Speedway GP.

Był to jedyny półfinał i finał, do którego Fricke dotarł w trudnym dla niego sezonie 2022. Jego zwycięstwo w Warszawie odegrało kluczową rolę dla Komisji SGP w przyznaniu mu stałej dzikiej karty na rok 2023.

4. SZYBKI FREDDIE – 2017
Minęło prawie pięć lat, odkąd Szwed Fredrik Lindgren wygrał swoje pierwsze GP na żużlu, na stadionie Ullevi w Göteborgu w 2012 roku.

Kolejne zwycięstwo Lindgren odniósł przed największą żużlową publicznością, gdy królował niepodzielnie podczas FIM Speedway GP Polski 2017 w Warszawie.

Lindgren w finale pokonał Macieja Janowskiego, Jasona Doyle’a i Martina Vaculika. Po wypadnięciu cyklu SGP 2014, zwycięstwem w Warszawie, Lindgren udowodnił, iż należy do czołówki żużlowców na świecie.

5. ŻYWE FLAGI – 2022
Nie wszystkie wyjątkowe chwile SGP zdarzają się na torze. W ramach starań rodziny FIM Speedway o okazanie solidarności z mieszkańcami Ukrainy, 100 ukraińskich i polskich dzieci przeżyło niezapomniany dzień podczas Grand Prix w Warszawie w 2022 roku.

Młodzi ludzie odbyli wycieczkę za kulisy i poznali jeźdźców, zanim zasiedli na trybunach stadionu by śledzić na żywo zmagania żużlowców podczas największej imprezy żużlowej w Polsce.

W 2022 roku na połowie stadionu widniała gigantyczna ukraińska flaga powiewająca dumnie obok biało-czerwonych polskich barw.

W czasie, gdy Polacy otwierają swoje domy i okazują niesamowite wsparcie Ukraińcom walczącym o wolność po rosyjskiej inwazji, FIM Speedway z dumą odegrał swoją rolę wspierając naród ukraiński.

******

13 maja 2023 roku na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się FIM Speedway GP Polski 2023.

Bilety na to wydarzenie w Warszawie są nadal dostępne online.

Zobacz na żywo min polskich zawodników:  trzykrotnego mistrza świata Bartosza Zmarzlika, Macieja Janowskiego czy Patryka Dudka.

Zarezerwuj miejsca już teraz przez www.KupBilet.pl oraz https://www.ebilet.pl/sport/sporty-motorowe/speedway-grand-prix.

Źródło: fimspeedway.com