Po przedostatniej rundzie zasadniczej części sezonu znamy już wszystkich uczestników play off oraz spadkowicza z ekstraligi.

W pierwszej dziesiątce najskuteczniejszych zawodników PGE Ekstraligi zaszły tylko kosmetyczne zmiany. Martin Vaculik z powodu kontuzji odjechał tylko jeden nieudany big. Natomiast Maciej Janowski z bonusami zdobył 17 punktów i żużlowcy ci zamienili się miejscami.

Obecnie minimalnie lepszą średnią ma Polak. Tai Woffinden powoli pnie się w górę tabeli. Po kolejnym „dużym” komplecie punktów jego średnia zbliża się do 2,00 pkt/bieg.

Gleb Czugunow po zaliczonym komplecie punktów (z bonusami) w ostatnim meczu wskoczył do pierwszej „30” najskuteczniejszych żużlowców ekstraligi.

Maciej Janowski jest autorem największej liczby objechanych biegów. Aż 82 razy stawał pod taśmą startową. Magic również ma na swoim koncie najwięcej zdobytych w tym sezonie punktów. Uzbierał ich do tej pory 178. Spartanie zdobyli dotychczas 614 punktów. Kapitan Wrocławian uzyskał więc 29% punktów dla swojej drużyny.

Najwięcej punktów bonusowy – 18 zdobył dla swojej drużyny Paweł Przedpełski. Po 17 takich oczek mają na swoim koncie Anders Thomsen, Jaimon Lidsey, oraz Bartosz Smektała.

zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa ma patent na Motor Lublin. Po tym jak zawodnicy z Lublina wrócili do ekstraligi żużlowej wszystkie (cztery) dwumecze na własną korzyść rozstrzygnęli zawodnicy Włókniarza.

W spotkaniu Betard Sparta – ZOOlszcz GKM Grudziądz Wrocławianie aż 11 razy zwyciężali gości podwójnie, co jest tegorocznym rekordem rozgrywek.

W swoim ostatnim meczu ligowym Bartosz Zmarzlik przekroczył granicę 1.000 biegów. W jubileuszowym starcie zanotował wygraną.

1.001 punktów z kolei ma na swoim koncie Paweł Przedpełski. Osiągnął to startując od 2012 r w 668 wyścigach.

Najwięcej indywidualnych zwycięstw na koncie ma Bartosz Zmarzlik – 45.

W pierwszej dziesiątce zawodników są przedstawiciele 7 klubów. Nie m zawodnika z Ostrowa. Najlepszy żużlowiec Arged Malesy – Chris Holder ze średnią 1,959 pkt/bieg zajmuje 16 miejsce.

Po słabszym występie Janusz Kołodziej stracił pozycje lidera jeśli chodzi o średnią wyjazdową. Najlepszą obecnie średnią wyjazdową w PGE Ekstralidze ma Bartosz Zmarzlik i wynosi ona 2,533 pkt/bieg. Janusz Kołodziej ma obecni średnią 2,483 pkt/bieg na obcych torach. Co ciekawe zawodnik Unii ma obecnie wyższą średnią domową niż wyjazdową. Mający szóstą średnią wyjazdową Maciej Janowski (2,308 pkt/bieg)  ma nieznacznie wyższa od średniej domowej. Z pierwszej dziesiątki najlepszych żużlowców jeszcze tylko Dominik Kubera ma średnią wyjazdową lepszą od domowej.

Najskuteczniejszymi parami PGE Ekstraligi są duety Apatora Toruń (Robert Lambert-Patryk Dudek) oraz Stali Gorzów (Szymon Woźniak-Anders Thomsen) Obie pary w 23 biegach uzyskali średnią3,783 pkt., zdobywając po 87 punktów. Po razie przegrali 1-5, a po osiem razy pokonali rywali w takim stosunku. Z potyczek z duetami rywali zanotowali aż po 36 zdobytych punktów.

Najlepszą wrocławską parą jest duet Gleb Czugunow-Daniel Bewley. W 22 biegach zdobyli 77 punktów i mają średnią 3,500 pkt/bieg. Raz  przegrali 1-5, a siedem razy pokonali rywali w takim stosunku. Z potyczek z duetami rywali zanotowali 22 zdobyte punkty.

Na domowym torze najlepsza jest drużyna zielona orgia.com Włókniarza Częstochowa. Zawodnicy tej ekipy uzyskują u siebie przeciętnie 54,000 pkt na mecz. Na wyjazdach najwięcej oczek ma na swoim koncie Motor Lublin. Żużlowcy z tego miasta uzyskują przeciętnie 48,143 punktu.