2002 rok był ósmym z kolei sezonem wyłaniania indywidualnego mistrza świata w zawodach cyklu Grand Prix. Wówczas 22 żużlowców walczących o tytuł najlepszego rajdera na naszym globie rywalizowało w 10 rundach. Do tej pory o tytuł spotykano się w maksymalnie 6 turniejach. Ostatnie zawody w cyklu odbyły się po raz pierwszy w historii w Sydney w Australii.

Wprowadzony w 1998 system knock-out uległ drobnej modyfikacji. Zrezygnowano m.in. z finału pocieszenia i wprowadzono dwa biegi z udziałem rozstawionej ósemki w fazie eliminacyjnej – tabela biegowa składała się z 25 wyścigów.

Bardzo dobry sezon w SGP miał Australijczyk Ryan Sullivan, który ostro rywalizował z Tony Rickardssonem o tytuł najlepszego zawodnika na świecie. Australijczyk prowadził po czwartej rundzie. Później jeszcze po 6 turniejach miał tyle samo punktów co Szwed. Jednak później to Rickardsson wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji przejściowej SGP.

Tomasz Gollob w pierwszej fazie zmagań „trzyma dystans” i po sześciu rundach był na czwartym miejscu.

Jednak później pojechał trochę słabiej i ostatecznie sezon 2002 w SGP ukończył na siódmej pozycji.

Tony Rickardsson swój piąty w ogóle, a czwarty w Grand Prix tytuł indywidualnego mistrza świata zapewnił sobie już po 9 turnieju, który wygrał 28 września w Vojens. Wówczas miał 26 punktów przewagi nad Sullivanem i nic nie było w stanie odebrać mu mistrzostwa.

Dwadzieścia lat temu, 26 października 2002 roku w ostatniej rundzie cyklu Grand Prix, rozegranej w Sydney, triumfował Amerykanin Greg Hancock. W wielki finale pokonał on Anglika Scotta Nichollsa, reprezentanta gospodarzy Jasona Crumpa oraz Norwega Rune Holtę. Najlepiej wśród Polaków zaprezentował się Tomasz Gollob, który zajął dziesiątą lokatę.