W norweskim Hamar na potrzeby Zimowych Igrzyskich Olimpijskich w Lillehammer w 1994 roku wybudowano halę widowiskowo-sportową Vikingskipet (łódź Wikingów). Podczas zimowej Olimpiady w arenie mogącej pomieścić 20 tysięcy widzów odbywało się zawody w łyżwiarstwie figurowym i szybkim.

Ówczesny promotor Speedway Grand Prix, firma BSI szukała nowych miejsc na wypromowanie speedwaya. Już w 2001 roku po raz pierwszy przeprowadzono zawody na torze tymczasowym w Berlinie. W hali Vikingskipet w Lillehammer odbyły się trzy turnieje SGP w latach 2002 – 2004.

Wówczas organizatorzy Speedway Grand Prix, na czele z Ole Olsenem nie mieli zbyt dużego doświadczenia w budowaniu torów tymczasowych. Poza tym już na początku XXI wieku Norwegia była bardzo egzotycznym kierunkiem jeśli chodzi o speedway. Choć należy przyznać, iż potomkowie Wikingów mieli swojego żużlowca Rune Holtę.

Tor w Hammar miał 275 metrów długości. Umiejscowienie zawodów żużlowych w hali sprawiło, że panował ogromny hałas wytwarzany przez silniki motocykli żużlowych. Dodatkowo zamknięta przestrzeń sprawiała, że spaliny nie miały gdzie się wydostawać na zewnątrz. Kibice w Vikingskipet musieli wykazać się ogromną odpornością na wiele niesprzyjających okoliczności śledzenia zawodów SGP z trybun.

Ale nie to było głównym problemem. Spore trudności zawodnikom sprawiała sama nawierzchnia w hali w Hammar. W miarę upływu czasu, podczas zawodów na torze tworzyło się mnóstwo dziur. Imprezy nie były ciekawymi widowiskami. Zawodnicy walczyli bardziej z torem niż z przeciwnikami. Podczas rywalizacji w SGP Norwegii było wiele upadków.

W 2002 roku SGP Norwegii rozegrana została 11 maja i była pierwszą rundą ówczesnego cyklu SGP.

Inauguracja IMŚ w 2002 roku padła łupem Tony’ego Rickardssona. Słynny Szwed w 2002 roku wygrał GP w Hammar z kompletem zwycięstw. Drugie miejsce zajął Australijczyk Ryan Sullivan. Mikael Karlsson uplasował się na trzeciej pozycji. Najlepszy z Polaków Tomasz Gollob zakończył zawody na jedenastym miejscu. Tuż za nim zawody ukończył Grzegorz Walasek.

Wyniki Grand Prix Norwegii, 11 maja 2002 r, Hammar::
1. Tony Rickardsson (Szwecja) – 25 pkt.
2. Ryan Sullivan (Australia) – 20
3. Mikael Karlsson (Szwecja) – 18
4. Jason Crump (Australia) – 16
5. Leigh Adams (Australia) – 13
6. Carl Stonehewer (Wielka Brytania) – 13
7. Billy Hamill (Stany Zjednoczone) – 11
8. Todd Wiltshire (Australia) – 11
9. Mark Loram (Wielka Brytania) – 8
10. Greg Hancock (Stany Zjednoczone) – 8
11. Tomasz Gollob (Polska) – 7
12. Grzegorz Walasek (Polska) – 7
13. Lars Gunnestad (Norwegia) – 6
14. Kai Laukkanen (Finlandia) – 6
15. Niklas Klingberg (Szwecja) – 5
16. Lukas Dryml (Czechy) – 5
17. Andy Smith (Wielka Brytania) – 4
18. Krzysztof Cegielski (Polska) – 4
19. Scott Nicholls (Wielka Brytania) – 3
20. Andreas Jonsson (Szwecja) – 3
21. Nicki Pedersen (Dania) – 2
22. Sebastian Ułamek (Polska) – 2
23. Rune Holta (Norwegia) – 1
24. Matej Ferjan (Słowenia) – 1

SGP w Hammar 11 maja 2002: