Zgodnie ze strategią Discovery Sports Events, prowadzono prace nad stworzeniem nowego motocykla dla najmłodszych adeptów sportu żużlowego. W 2023 roku pojawił się nowy motocykl dla zawodników w wieku 11-13 lat chcących trenować jazdę na żużlu.

Po roku testów i prac rozwojowych w całej Europie wybrano czterosuwowy motocykl o pojemności 190 cm3, a motocykl SGP4 zadebiutuje na arenie międzynarodowej w specjalnej imprezie testowej SGP4, która odbędzie się na torze treningowym Skrotfrag Arena w dniu zawodów. 2023 FIM Speedway GP Szwecji – Malilla, 15 lipca 2023 roku.

Przy tworzeniu nowego motocykla skorzystano z wiedzy i doświadczenia wielokrotnego mistrza świata Tony’ego Rickardssona.

Szwedzki mistrz świata uważa, że posiadanie jednego standardowego motocykla dla młodych jeźdźców byłoby dla nich idealnym krokiem na drodze rozwoju ich kariery pod kątem startów w przyszłości w FIM Speedway Grand Prix.

Tony Rickardsson powiedział:

Ideą tego motocykla, nad którym pracowaliśmy, jest to, aby wyglądał i brzmiał jak „dorosły” motocykl, a co najważniejsze, powinien jeździć jak ten przeznaczony dla dorosłych, ale w małej obudowie i być za rozsądną cenę. Myślę, że spełniliśmy wszystkie te kryteria.
Te motory są zbudowane dla około 11-13-latków, jeśli chodzi o rozmiar, ale może to być również motocykl treningowy dla każdego.
Ogólnie rzecz biorąc, pierwszym celem było zbudowanie klasy, jednej wspólnej dla młodych zawodników na całym świecie, tak by mogli ścigać się na tych samych zasadach na poziomie międzynarodowym, na zawodach w róznych częściach świata. Mamy nadzieję, że wszystkie krajowe federacje również wybiorą ten model motoru, by organizować na nich swoje krajowe mistrzostwa w tej kategorii wiekowej.
Jeśli chcesz ścigać się na arenie międzynarodowej, musisz korzystać z motocykla SGP4. Kiedy zaczynałem ten projekt, ludzie twierdzili, że nie da się doprowadzić go do końca. Ale teraz wszyscy, z którymi rozmawiam, mają nadzieję, że wprowadzą te motocykle do swoich krajowych mistrzostw.
To jest przyszłość. To także pierwszy raz, kiedy można kupić motocykl gotowy do ścigania się, i to nie tylko na szczeblu krajowym. Możesz jeździć na nim podczas zawodów międzynarodowych.

Oprócz zapewnienia, że nowe motocykle będą tak przystępne, jak to tylko możliwe, Rickardsson był zdeterminowany, aby stworzyć maszynę, która otworzy ten sport dla rodzin, które nigdy wcześniej nie były zaangażowane w wyścigi na torze.

Stwierdził:

To po prostu znacznie ułatwi start kompletnym nowicjuszom w tym sporcie. Nie musisz mieć rodziców, którzy są niezwykle zaawansowani technicznie i potrafią zbudować własne motocykle.
Wcześniej rozpoczęcie jazdy na żużlu było mniej więcej niemożliwe bez rodzica, który potrafiłby zbudować motocykl. Teraz każdy może pójść do sklepu lub złożyć zamówienie przez Internet i otrzymać sprzęt gotowy do ścigania się na żużlu prosto pod drzwi swego domu.

Rickardsson mówi, że nie próbuje powstrzymywać młodych ludzi od doskonalenia swoich umiejętności na innych motocyklach młodzieżowych. Ale jest przekonany, że nowa maszyna SGP4 stanie się motocyklem pierwszego  wyboru dla najmłodszych adeptów speedwaya. Powiedział:

Te podwozia są zbudowane z wszystkiego, co można kupić najlepsze- od kierownicy po specjalnie zaprojektowane ramy, płyty silnika i koła. To najlepsza rzecz, którą można kupić na rynku.
Jeśli chodzi o silnik, mamy najbardziej odpowiedni silnik do tego motocykla. Te podwozia będą również miały świetną cenę z drugiej ręki. Każdy zobaczy ich jakość. Kompletny motor będzie miał wyższą wartość użyteczną niż istniejące motory dla młodzieży. Myślę, że te maszyny będą miały bardzo długą żywotność.
W czasach, gdy wszyscy myślą o czynnikach środowiskowych, z przyjemnością stwierdzam, że czterosuwowy silnik generuje mniej zanieczyszczeń, a układ wydechowy minimalizuje hałas.

Źródło: fimspeedway.com