15 sierpnia w Polsce odbyło się aż piętnaście finałów Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu. Zaczęło się już przed wojną. 15 sierpnia 1935 r w  Bydgoszczy IMP został Jan Witkowski z Klubu Motocyklowego Bydgoszcz. Drugi był Erwin Geyer z KM Cieszyn, a trzeci Jan Krysta z KM Bielsko. Rudolf Breslauer z KM Sosnowiec był wówczas piąty. Wówczas zawodnicy ścigali się we wspólnej klasie motocyklami o różnej pojemności.

Po wojnie pierwszy finał 15 sierpnia rozegrano w 1990 r w Lublinie. Wówczas najlepszy był Zenon Kasprzak (Unia Leszno) przed Mirosławem Korbelem (ROW Rybnik) i Tomaszem Gollobem (Polonia Bydgoszcz). Grzegorz Malinowski ze Sparty Wrocław z pięcioma punktami zajął 11 miejsce.

Ale szczególny finał Indywidualnych Mistrzostw Polski odbył się 15 sierpnia (w środę) w Zielonej Górze. Był to ostatni finał w „starej formule”, wg której mistrza Polski wyłaniano po dwudziestu biegach (chyba że zawodnicy mieli taką samą ilość punktów to o medale rozgrywane biegi dodatkowe).

Finał ten był szczególny dla Tomasza Jędrzejaka zawodnika Sparty Wrocław, który sezon 2012 miał niesamowicie udany. Ogór prezentował równą, wysoką formę podczas całego sezonu. Uzyskał wówczas najwyższa średnią w PGE Ekstralidze w całej swojej karierze. Na koniec sezonu mógł poszczycić się wynikiem 2,00 pkt./bieg, co sprawił, że znalazł się na 17 miejscu wśród najskuteczniejszych zawodników najlepszej ligi żużlowej świata.

Tomasz Jędrzejak bardzo lubił ścigać się na torze w Zielonej Górze. W 2011 r wraz z Piotrem Świderskim, i Maciejem Janowskim zdobył na stadionie Falubazu tytuł mistrza Polski par klubowych. Na tytuł IMP zdobyty przez zawodnika Sparty Wrocław kibice czekali bardzo długo. Ostatni tytuł dla Sparty zdobył w 1960r. Konstanty Pociejkowicz. Przed finałem ówczesny menadżer Sparty Piotr Baron liczył na medal będącego w świetnej Jędrzejaka. Podwyższamy poprzeczkę. Powiedziałem ostatnio Tomkowi, że podwyższamy poprzeczkę, bo stać go na duże wyniki. Zrobił duże oczy, ale przecież on powinien zostać mistrzem Polski – mówił podczas jednego z treningów w lecie 2012, Piotr Baron.

Ogór został w kolejności czwartym indywidualnym mistrzem Polski reprezentującym barwy Sparty Wrocław.  A jak tego dokonał?

W Zielonej Górze Jędrzejak wystartował z nr 10. W trzecim biegu startując z pola A pokonał swoich rywali – Stachyrę, Kasprzaka, K. Jabłońskiego (d4). Zresztą w pierwszej serii wygrywali wszyscy zawodnicy startujący przy krawężniku. W drugim starcie (bieg 6) Ogór na dystansie został wyprzedzony przez Adriana Miedzińskiego, jednak bardzo szybko odzyskał prowadzenie. Na drugim miejscu do mety dotarł zawodnik gospodarzy Piotr Protasiewicz. W 12 biegu Kapitan Sparty przegrał z Bartoszem Zmarzlikiem, ale pokonał M. Jabłońskiego i Musielaka. I właśnie po trzeciej serii startów Jędrzejak z ośmioma punktami był samodzielnym liderem IMP.

Kolejne starty Ogór miał z pól zewnętrznych. Jednak już nikt nie był w stanie tego dnia wygrać z będącym w świetnej dyspozycji Tomaszem Jędrzejakiem. W biegu XV w pokonanym polu zostawił Zengotę, Janowskiego i Chrzanowskiego. A w XVII Buczkowskiego, Okoniewskiego i Adamczaka.

Po tym wyścigu nie dojechał do parku maszyn. Po biegu na pierwszym łuku cieszył się ze swoimi kibicami z tytułu IMP. Dodajmy cieszył się jak dziecko. Był wówczas najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Jędrzejak padł w końcu na kolana i wycałował tor w Zielonej Górze, a potem długo na nim leżał celebrując zdobycie tytułu indywidualnego mistrza Polski.

A oto co powiedział szczęśliwy Tomasz Jędrzejak na konferencji prasowej po tym finale:

Ogromnie się cieszę, bo to dla mnie największe osiągnięcie w karierze. Wierzyłem w to, ale wiedziałem, że rywale są mocni i nie będzie łatwo o medal. Bardzo lubię tor w Zielonej Górze, rok temu z kolegami z drużyny zdobyłem tu mistrzostwo Polski w jeździe parami. Wcześniej udało mi się tu kilka imprez wygrać. Miałem ciężką przeprawę w ćwierćfinale i półfinale, ale gdy awansowałem do finału, to wiedziałem, że na torze w Zielonej Górze powalczę o medal. Miałem taki moment w karierze, kiedy myślałem o zakończeniu przygody z żużlem, nie chciałem już jeździć, a dziś jestem mistrzem. Mam bardzo udany sezon, jeżdżę na szybkich motocyklach, dlatego jechałem na finał z medalowymi aspiracjami. Jestem szczęśliwy.

Tomasz Jędrzejak zawsze był solidnym ligowcem. W 2003 roku zdobył brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Polski. Od dziecka marzył jednak o tytule mistrzowskim.

15 sierpnia 2012 w Zielonej Górze Tomasz Jędrzejak święcił swój największy sukces w karierze. Dokonał tego w obecności najbliższych mu osób, które rzadko na żywo oglądały jego poczynania na obcych torach. Tego dnia jednak wybrały się do Zielonej Góry i dodawały mu otuchy. Jędrzejak jeździł fenomenalnie i wygrał w pełni zasłużenie. To nie był żaden fuks czy przypadek. Finały jednodniowe mają to do siebie, że sypały niekiedy niespodziankami. Triumf wychowanka Iskry Ostrów był zaskoczeniem, ale na pewno nie przypadkiem.

Nazwisko Jędrzejak trafi na czapkę, na której są same sławy polskiego żużla – cieszył się oglądając kilka dni po triumfie trofeum przechodnie, na którym mistrzowie wyszywali swoje nazwisko. Widać było wtedy błysk w oku i autentyczną radość i dumę.

Po raz pierwszy w historii turniejów o IMP w Zielonej Górze, gospodarze nie zdobyli medalu. W 1982 roku triumfował Andrzej Huszcza, w 1986 roku Maciej Jaworek, w 1992 drugie miejsce zajął Jarosław Szymkowiak, a w 2010 roku na podium Rafał Dobrucki.