W 1988 r w finale Indywidualnych Mistrzostw Świata w Vojens wystąpiło dwóch Polaków Zenon Kasprzak I Roman Jankowski. Później przez trzy sezony żaden polski żużlowiec nie był w stanie przebić się przez eliminacyjne sito i awansować do finału IMŚ. W 1992 r we Wrocławiu wystąpił Sławomir Drabik, ale wówczas Polska „z urzędu” miała zagwarantowane miejsce w finale.

W 1993 r do szturmu o finał IMŚ przystąpił Tomasz Gollob.

23 maja 1993 r w Gorzowie Wlkp. odbył się ćwierćfinał kontynentalny Indywidualnych Mistrzostw Świata. Zawody wygrał Tomasz Gollob, który w dodatkowym biegu o zwycięstwo pokonał reprezentanta Stali Gorzów Piotra Śwista. Trzecie miejsce zajął Czech Antonin Kasper.

W 1993 roku w Gorzowie Wielkopolskim Tomasz Gollob zwyciężył w ćwierćfinale kontynentalnym Indywidualnych Mistrzostw Świata. Triumfator w biegu dodatkowym pokonał swojego rodaka Piotra Śwista. Na trzeciej pozycji zawody zakończył Czech Antonin Kasper, który w biegu o miejsce na najniższym stopniu podium pokonał Marvyna Coxa – Anglika startującego z niemiecką licencją żużlową.

Do półfinału awansowała pierwsza ósemka z Gorzowa. Oprócz Golloba i Śwista do kolejnej rundy przeszli Piotr Paluch i Krzysztof Kuczwalski. Marek Hućko został rezerwowym.

Tomasz Gollob w półfinale kontynentalnym w Zielonej Górze zająl pierwsze miejsce, uzyskując pewny awans do półfinału światowego w Vetlandzie. Oprócz niego awans wywalczył Piotr Świst i Piotr Paluch.

W Vetlandzie Tomasz Gollob zajął drugie miejsce i pewnie awansował do finału Indywidualnych Mistrzostw Świata. W 1993 r. finał IMŚ odbył się w niemieckim Pocking 29 sierpnia. Zwyciężył wówczas Sam Ermolenko przed Hansem Nielsenem i Chrisem Louisem. Tomasz Gollob wypadł bardzo dobrze. Z ośmioma punktami na koncie zajął siódme miejsce.

Wyniki ćwierćfinału kontynentalnego z 23 maja 1993 r.:
1. Tomasz Gollob (Polska) – 12+3 pkt.
2. Piotr Świst (Polska) – 12+2
3. Antonin Kasper (Czechy) – 10+3
4. Marvyn Cox (Niemcy) – 10+2
5. Tomas Topinka (Czechy) – 9
6. Piotr Paluch (Polska) – 9
7. Michaił Starostin (Rosja) – 9
8. Krzysztof Kuczwalski (Polska) – 9
9. Marek Hućko (Polska) – 9
10. Karel Prusa (Czechy) – 8
11. Lubomir Jedek (Czechy) – 5
12. Philippe Berge (Francja) – 5
13. Massimo Mora (Włochy) – 4
14. Jan Schinagl (Czechy) – 3
15. Oleg Kurguskin (Rosja) – 2
16. Christoph Dubernard (Francja) – 1
Rez. Andrzej Huszcza (Polska) – 3