Jak wszyscy doskonale wiemy, w poniedziałek wieczór prezydent Rosji Władimir Putin uznał niepodległość separatystycznych republik: Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej. Według ostatnich doniesień mediów, wkraczają tam już rosyjskie czołgi.

Decyzja Putina została potępiona przez zachodni świat. „Rosja próbuje stworzyć pretekst do kolejnej inwazji na Ukrainę” – ocenił sekretarz generalny NATO.

W czwartek 24 lutego słychać było wybuchy w wielu głównych miastach Ukrainy – w Charkowie, Kijowie, a także Odessie. Rosyjskie rakiety spadły na lotniska w tych miastach.

Na inwazję Rosji na Ukrainę bardzo ostro zareagował szef żużla w stacji Canal+ Marcina Majewski. Jeszcze 22 lutego w swoich mediach społecznościowych napisał:

Zabierać Rosji finał Ligi Mistrzów i wypierdzielić ze wszystkich rozgrywek.

Słowa Majewskiego spotkały się z poparciem komentujących, ale przede wszystkim też z ostra krytyką internautów:

Paolo Futtocini@PaoloFuttocini·Replying to @MarcinMajewski5@CANALPLUS_SPORT Macie zamiar jakoś zainterweniować? Szef żużla w Waszej stacji publicznie wypisuje, że należy usunąć z polskich rozgrywek i SGP żużlowców rosyjskich, choć nie są nawet w ułamku winni tej sytuacji. Piętnuje ich bez przyczyny i działa na wizerunkową szkodę stacji.

*****

Wojowniczy Krążek Ninja@KrazekH·Replying to @MarcinMajewski5Rosjan żużel nie interesuje (oprócz jego odmiany na lodzie). O sukcesie A.Laguty żadna poważna rosyjska gazeta nawet nie wspomniała (sam IMS o tym mówił). Swoimi głupimi pomysłami zaszkodzi Pan rosyjskim zawodnikom, a nie Putinowi. On ma speedway w głębokim poważaniu.

*****

Mossberg@Tom_Gee_·Replying to @MarcinMajewski5Idź szukać mózgu bo najwyraźniej go gdzieś zgubiłeś. Co za dzban. Jestem ciekawy kto cię wcisnął na szefa żużla w canal+. To jest niebywałe, żeby taki ignorant zajmował to stanowisko. Gość, który nie potrafi sklecić poprawnie zdania i co rusz zacina się mówiąc yyy eee zatem. Szok

*****

Czarny Sport Fans@AkAczeresniaa·Replying to @MarcinMajewski5Dlaczego Rosjanie mają cierpieć dlatego, że urodzili się w tym kraju. Artem Laguta, Grisza Laguta, Emil Sayfutdinow mieszkają w Polsce i nie ich winą jest to jaka politykę prowadzi kraj w których się urodzili, czy to oni są w armii, która przekroczyła Ukraińska granice?

*****

Wojowniczy Krążek Ninja@KrazekH·Replying to @MarcinMajewski5Jako Szef żużla w tv, powinien Pan nieco rozważniej dobierać słowa i formułować myśli. To nie wina Emila czy Griszy, że się urodzili w Rosji, na czele której stoi człowiek opętany chęcią bycia współczesnym carem. Mam nadzieję, że za chęć „wypierdzielenia ich z rozgrywek”…..pokażą Panu środkowy palec, w czasie jakiegoś meczu. Nie dość, że nie potrafi Pan się płynnie wypowiadać, to jeszcze wymyśla Pan takie głupoty, że aż się odechciewa oglądać Waszych transmisji. Powinni Pana wywalić z zajmowanego stanowiska- większość kibiców byłaby szczęśliwa

*****

Mateusz@matantczak·Replying to @MarcinMajewski5Mysle ze canal + bez mAJEWSKIEGO , tez da radę ochłoń i przyjdź jutro !!! Co ma Emil, Artiom do Wielkiego Władka nic on ich ma w 4 literach a oni jego wiec szanujmy ludzi i dajmy im normalnie pracować skoro niczym nie zawinili

*****

To tylko kilka komentarzy – równie emocjonalnych co wpis szefa redakcji żużlowej w Canal+ Marcina Majewskiego. Jak zapewne pan Marcin wie, w Polsce mieszka liczna grupa Rosjan, którzy nie są sportowcami. Czy to, że pan Marcin (używając jego słownictwa) „robi” w sporcie – to w swoim wpisie chce wypierdzielać ze wszystkich rozgrywek tylko sportowców z Rosji? Mówiąc wprost dlaczego sankcje nakładane przez Majewskiego mają dotyczyć tylko sportowców rosyjskich?

To czym różni się Artem Łaguta, Emil Sayfutdnow, którzy mieszkają i zarabiają w Polsce, od Rosjan nie-sportowców, którzy również mieszkają i zarabiają w Polsce? Ich też trzeba wypierdzielić z Polski? Czy to Majewski będzie sam chodził po domach i wyłapywał mieszkających tam Rosjan i dawał im bilety w jedną stronę – do domu do Rosji? Czy wpis pana Majewskiego dotyczy jednak tylko sportowców? A więc segregacja – sportowiec z Rosji jest be – a kto inny z Rosji – nie…

Oczywiście po lawinie komentarzy pod wpisem Majewskiego znajdziemy zaledwie kilka słów autora wpisu w odpowiedzi do słów kibiców. Wiemy że Majewski do Łaguty nic nie ma, oraz, że „przeżyjemy” rozgrywki żużlowe bez Rosjan… Cóż najłatwiej to jest puścić bąka i uciec z sali w której jest wielu ludzi…

Może słowa rosyjskiego olimpijczyka mieszkającego w Polsce, lekkoatlety (min. mistrza świata w chodzie) Ilja Markowa skłonią Marcina Majewskiego do refleksji i trzymania swoich nerwów na wodzy: Boli mnie to, co się dzieje. Coś takiego nigdy nie powinno się zdarzyć, jest to niedopuszczalne. Przez długi czas trudno było stwierdzić, co siedzi w głowie Władimira Putina. Teraz już to wiemy, bo odkrył karty. Jest mi przykro, gdy pomyślę, że w Donbasie mieszkają tacy ludzie jak ja, a dochodzi tam do strasznych rzeczy. Byłem w Rosji miesiąc temu. Naprawdę to przeżywam. Czuję bezsilność, mogę tylko obserwować.
Z jednej strony od świata sportu również oczekuje się reakcji. Rozumiem to. Z drugiej jako były chodziarz patrzę na sprawę z perspektywy zawodnika. Sportowiec przygotowuje się do wielkiej imprezy kilka lat, wkłada w to ogromny wysiłek poświęca swój czas kosztem rodziny. I teraz ktoś mu powie, że nie może zagrać z powodów politycznych? Coś takiego boli. Sportowcy nie powinni za to płacić.

Markow zakończył swą wypowiedź stwierdzeniem: Rosyjscy politycy nie mają prawa zrobić tego, co zrobili. Świat powinien zareagować. Nie uważam jednak, że FIFA czy inne międzynarodowe sportowe organizacje muszą podejmować radykalne kroki oraz bojkotować rosyjski sport. To, co się dzieje, nie jest winą zawodników z naszego kraju.