Do startu rozgrywek 11.04.2021 r o speedrowerowe Drużynowe Mistrzostwo Polski zostało już tylko 27 dni. Niecałe cztery tygodnie. Drużyny czynią już ostatnie przygotowania przed startem do nowego sezonu. W końcowej fazie przygotowań do rozgrywek ligowych, remont toru we Wrocławiu, zaburzył zawodnikom Szarży, opracowany cykl szkoleniowy.
Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące tegorocznych rozgrywek o drużynowe mistrzostwo Polski w speedrowerze. Mamy nadzieję, że zaprezentowane dane pomogą Państwu w obserwacji zmagań o tytuł DMP w speedrowerze.
Drużynowe Mistrzostwa Polski – CS Superliga:
Rozgrywane są w formie ligowej bez podziału na klasy rozgrywkowe.
W sezonie 2021 startuje 11 zespołów – następuje podział zespołów na dwie grupy i fazę play–off.
Grupę A tworzą drużyny: Śląsk Świętochłowice, Orzeł Gniezno, Lwy Częstochowa, Szawer Leszno, TSŻ Toruń, Szarża Wrocław;
Grupę B tworzą drużyny: Mustang Żołędowo, Omega Ostrów, Drwęca Kaszczorek, Victoria Poczesna, Szarża II Wrocław.
Mecze w obu grupach rozgrywa wg schematu 5/6L.
Z obu grup awans do play–off uzyskują zespoły:
z grupy A – pierwszych pięć zespołów;
z grupy B – triumfator grupy.
Faza play–off jest rozgrywana trójstopniowo – baraże, półfinały i finały.
Rozgrywka każdej fazy odbywa się w formie dwumeczu – po jednym pojedynku na torze każdego z przeciwników.
Pary barażowe tworzą: trzecia drużyna z grupy A z pierwszą drużyną z grupy B oraz czwarta z piątą drużyną grupy A; pierwsze pojedynki na torach drużyn z miejsc 1B i 5A.
Pary półfinałowe tworzą zwycięzcy pojedynków barażowych z pierwszą i drugą drużyną grupy A. Drużyna 1A wybiera półfinałowego przeciwnika spośród zwycięzców baraży, ponadto drużyny 1A i 2A wybierają miejsce pierwszego meczu.
Przegrani pojedynków półfinałowych rozgrywają dwumecz o III miejsce w DMP; drużyna wyżej sklasyfikowana po zasadniczej części sezonu decyduje o miejscu rozegrania pierwszego meczu.
Triumfatorzy pojedynków półfinałowych rozgrywają dwumecz o I miejsce w DMP; drużyna wyżej sklasyfikowana po zasadniczej części sezonu decyduje o miejscu rozegrania pierwszego meczu.
Wszystkie mecze ligowe rozgrywa się wg schematu D/2d10/16b/k.
Oznacza to, iż mecz ligowy o Drużynowe Mistrzostwo Polski rozgrywany jest wg tabeli XVI-biegowej. Biegi od I do XIV są biegami rozpisanymi i są częścią zasadniczą meczu. Biegi XV-XVI to biegi nominowane.
Tabela biegów na sezon 2021:

Drużyny składają się z maksymalnie 10 zawodników; minimalna liczba zawodników drużyny w meczu ligowym to 5, z zastrzeżeniem, iż co najmniej jeden jest juniorem.
Obie drużyny startują z numerami 1-10 i 11-20, gdzie jeden z zawodników z numerem 1-5 oraz 11-15 jest młodzieżowcem, a zawodnicy z numerami 6 i 7 oraz 16 i 17 są juniorami. Zawodnicy z numerami 8-10 oraz 18–20 stanowią rezerwę.
Limity startowe dla zawodników zależnie od numeru startowego:
* zawodnicy z numerami 1-7 oraz 11-17 – sześć wyścigów (cztery planowe, jeden w ramach rezerwy taktycznej i jeden w wyścigach nominowanych);
* zawodnicy rezerwowi z numerami 8-10 oraz 18-20 – pięć wyścigów (cztery starty w biegach 1–14 oraz jeden w wyścigach nominowanych; rezerwowi nie mają prawa startu w ramach rezerwy taktycznej).
Wyścigi 15 i 16 są wyścigami nominowanymi. O ich obsadzie decydują kierownicy drużyn stosując się do zasad:
* obsada tych wyścigów musi zostać podana sędziemu zawodów w ciągu 5 minut po zakończeniu wyścigu 14;
* obsadę ustalają kierownicy drużyn niezależnie od siebie i podają ją sędziemu w sposób, by do momentu jej przyjęcia kierownicy nie mieli wglądu do obsady wyścigów nominowanych desygnowanej przez przeciwnika;
W wyścigu 15 nie mają prawa wystartować zawodnicy z numerami 1-7 oraz 11-17, którzy zdobyli dwie największe w drużynie liczby punktów; do ustalania obsady wyścigów nominowanych nie jest brana pod uwagę liczba punktów zdobyta przez zawodników rezerwowych z numerami 8-10 oraz 18-20.
W meczach o DMP na organizatorze ciąży obowiązek video-rejestracji zawodów, zgodnie z RSS.
Video-weryfikację ma prawo żądać wyłącznie kierownik drużyny;
Żądanie zgłasza sędziemu zanim zostanie podany sygnał do rozpoczęcia kolejnego biegu / powtórki biegu, w przypadku jego przerwania; w przypadku ostatniego wyścigu zawodów – 1 minuta po jego zakończeniu;
Każda z drużyn ma prawo do dwukrotnego, w ciągu meczu, żądania od sędziego sprawdzenia zapisu video; w przypadku zmiany decyzji sędziego na korzyść drużyny korzystającej z wideoweryfikacji, żądanie nie wchodzi w dozwolony limit.
Obowiązek udostępniania nagrania w internecie – podawane w komunikatach BA jako osobne instrukcje.
Nowe komentarze