W 2006 roku Sparta zdobyła swoje czwarte i jak do tej pory ostatnie drużynowe mistrzostwo Polski na żużlu. Przed nami dwa najważniejsze mecze sezonu. Pierwszy już dziś 13.09 o godz. 20:00. Rewanż w niedzielę 22.09 w Lesznie.

Liczymy na walkę, wspaniałe widowisko dla kibiców i w końcu zdobycie upragnionego – piątego tytułu drużynowych mistrzów Polski przez Spartę Wrocław.

Przedstawiamy w skrócie historię finałów DMP na żużlu od 2006 r.

2006

Po rundzie zasadniczej, którą wygrała drużyna Sparty (wówczas Atlasa) Wrocław, cztery najlepsze drużyny rozegrały rundę finałową. Cztery drużyny walczyły ze sobą systemem każdy z każdym. Drużyna Sparty po wygraniu 5 pierwszych meczy finałowych i zapewnieniu sobie tytułu DMP 2006 przegrała ostatni mecz u siebie z Włókniarzem Częstochowa. Ostatecznie po rozegraniu 20 rund drugi Włókniarz stracił do Sparty 10 punktów. W całym sezonie 2006 Sparta wygrała 16 meczy, a 4 przegrała, uzyskując 9 bonusów.

Skład Sparty (Atlasa) w sezonie 2006:

Jarosław Hampel, Kenneth Bjerre, Jason Crump, Tomasz Gapiński, Hans Andersen, Nikolai Klindt, Filip Sitera, Piotr Świderski, Ronnie Jamroży,

2007

Mecze finałowe:

Unia Leszno – Unibax Toruń        49-41

Unibax Toruń – Unia Leszno        44-46

Po rundzie zasadniczej pierwsze miejsce zajął Unibax Toruń z przewagą pięciu punktów nad Unią Leszno.

Sparta w sezonie 2007 zajęła trzecie miejsce

2008

Unia Leszno – Unibax Toruń        41-49

Unibax Toruń – Unia Leszno        47-43

Po rundzie zasadniczej pierwsze miejsce zajmował Włókniarz Częstochowa (ostatecznie czwarty). Drugi był Unibax, a trzecia Unia Leszno. Sparta ukończyła sezon na 5 miejscu. Trzecie miejsce zajął Falubaz

2009

Falubaz Zielona Góra – Unibax Toruń       48-42

Unibax Toruń – Falubaz Zielona Góra       38-40

Po rundzie zasadniczej pierwsze miejsce zajmował Unibax, drugie Falubaz. Sparta zajęła 7 miejsce i utrzymała się w lidze, gdyż Lokomotiv Daugavpils nie przystąpił do meczy barażowych. Trzecie miejsce zajął Włókniarz Częstochowa.

2010

Falubaz Zielona Góra – Unia Leszno          39-51

Unia Leszno – Falubaz Zielona Góra          39-27

Po rundzie zasadniczej pierwsze miejsce zajmowała Unia Leszno, drugie Falubaz. Sparta zajęła 4 miejsce. W meczach o 3 miejsce dwa razy padł wynik 47-43 dla gospodarzy, jednak to Unibax zajął trzecie miejsce, gdyż był przed Spartą po rundzie zasadniczej.

2011

Unia Leszno – Falubaz Zielona Góra          47-43

Falubaz Zielona Góra – Unia Leszno          52-38

Po rundzie zasadniczej pierwsze miejsce zajmował Unibax Toruń, Falubaz był drugi, a Unia Leszno czwarta. Sparta zajęła szóste miejsce. Trzecia była Stal Gorzów

2012

Stal Gorzów – Unia Tarnów         47-42

Unia Tarnów – Stal Gorzów         51-39

Po rundzie zasadniczej pierwsze miejsce zajmowała Unia Tarnów, a Stal Gorzów była na drugim miejscu. Trzecie miejsce zajął Unibax Toruń. Sparta zajęła 9 miejsce i utrzymała się w lidze. Ekstraligę powiększono do 10 drużyn.

2013

Unibax Toruń – Falubaz Zielona Góra       46-43

Falubaz Zielona Góra – Unibax Toruń       40-00 Drużyna Unibaxu Toruń opuściła stadion jeszcze przed godziną rozpoczęcia meczu. Powodem była odmowa zielonogórzan na przełożenie meczu. W finale w barwach Unibaxu nie mógł startować Tomasz Gollob. Uległ on kontuzji dzień wczesniej podczas GP Szwecji. Na trzecim miejscu rozgrywki ukończyła Unia Tarnów

Po rundzie zasadniczej pierwszy był Falubaz, a Unibax był 3. Sparta zajęła 7 miejsce i utrzymała się w ekstralidze, gdyż w 2013 roku ligę opuściły 3 drużyny. Od sezonu 2014 powrócono do ligi 8 zespołowej.

2014

Unia Leszno – Stal Gorzów           46-44

Stal Gorzów – Unia Tarnów         49-41

Po rundzie zasadniczej na pierwszym miejscu była Unia Tarnów, na drugim Stal Gorzów, a Unia Leszno była czwarta. Sparta ukończyła ligę na 6 miejscu. Unia Tarnów zajęła trzecie miejsce

2015

Sparta Wrocław – Unia Leszno    41-49

Unia Leszno – Sparta Wrocław    45-45

Po pierwszej rundzie na pierwszym miejscu była Unia Leszno, druga była Unia Tarnów, a trzecia Sparta Wrocław. Z uwagi na remont Stadionu Olimpijskiego od drugiej rundy sezonu zasadniczego Sparta mecze półfinałowe i finał rozgrywała na torze w Częstochowie. Trzecia – już po raz trzeci z rzędu była Unia Tarnów

2016

Get Well Toruń – Stal Gorzów     49-41

Stal Gorzów – Get Well Toruń     51-39

Po rundzie zasadniczej pierwsze miejsce zajmowała Stal Gorzów, drugi był Falubaz Zielona Góra, a Get Well Toruń trzeci. Sparta zajęła 4 miejsce po porażce w meczach o trzecie miejsce z drużyną zielonogórską.

2017

Unia Leszno – Sparta Wrocław    49-41

Sparta Wrocław – Unia Leszno    45-45

Po rundzie zasadniczej na pierwszym miejscu był Falubaz, na drugim była Sparta, trzecia Stal, a czwarta Unia Leszno. W finale we Wrocławiu jeszcze na dwa biegi przed końcem mistrzem Polski była Sparta. Ale mecz składa się z 15 biegów. Trzecie miejsce zajęła Stal Gorzów.

2018

Stal Gorzów – Unia Leszno           46-44

Unia Leszno – Stal Gorzów           50-40

Po rundzie zasadniczej na pierwszym miejscu była Unia Leszno. Druga była Stal Gorzów, trzeci Włókniarz, a czwarta Sparta. Sparta po wygranych meczach z Włókniarzem zajęła trzecie miejsce.