Trzykrotny mistrz świata z Wielkiej Brytanii, Tai Woffinden, poruszająco opowiada o swojej niesamowitej podróży na szczyt światowego speedwaya, w filmie Monster Energy zza kulis rywalizacji SGP – Twist the Throttle.

Kamery przez cały sezon Speedway GP 2022 miały wyłączny dostęp do sześciu zawodników z teamu Monster Energy.

Realizatorzy byli blisko zawodników aby dowiedzieć się, co ich napędza i jaką drogę przebyli, by wylądować na szczycie. W filmie występują Woffinden, Patryk Dudek, Freddie Lindgren, Dan Bewley, Chris i Jack Holder oraz Paweł Przedpełski.

W trakcie filmu Tajski poruszająco opowiada o swoim debiutanckim sezonie na żużlu. Objawiając się jako kolejny największy brytyjski talent żużlowy, pod koniec 2009 roku otrzymał dziką kartę do cyklu Speedway GP 2010.

Woffinden stał się najbardziej utytułowanym brytyjskim żużlowcem. W 2013 roku wygrywał swoje pierwsze mistrzostwa świata na żużlu GP będąc outsiderem u bukmacherów (kurs: 500/1). W sumie został pierwszym trzykrotnym złotym medalistą z Wielkiej Brytanii, wygrywając SGP później jeszcze w 2015 i 2018 roku.

Z 11 zwycięstwami w Speedway GP i złotym medalem FIM Speedway of Nations World Championship od 2021 roku, Woffy ugruntował swoją pozycję jednej ze współczesnych ikon tego sportu.

Ale jego pierwszy sezon w cyklu Speedway GP nie był łatwy po tym, jak jego ojciec Rob zmarł po całorocznej walce z rakiem w styczniu 2010 roku. Wrocławski zawodnik przyznaje, że zrobienie największego kroku w swojej karierze zaledwie kilka miesięcy po stracie ojca było niezwykle trudne.

Tajski powiedział w Twist the Throttle:

Cała moja kariera polegała na robieniu z nim różnych rzeczy. Jeździliśmy razem na torze, razem myliśmy motory, razem je przygotowywaliśmy i razem podróżowaliśmy.

Lekarze powiedzieli, że po prostu zaśnie i się nie obudzi. Ostatnie osiem godzin jego życia to krzyki. To było naprawdę trudne. To był koszmar. Ale w końcu nadszedł moment, w którym przestał oddychać i było to oczywiście trudne, ale była to trochę ulga. Po prostu nie chciałam więcej widzieć go w bólu.

– szczerze wyznał Brytyjczyk.

Woffinden przyznaje, że przed śmiercią jego tata Rob poradził mu, aby nie korzystał z możliwości udziału w Speedway GP, które zaoferowano mu w 2010 roku.

Pamiętam, że siedzieliśmy w domu. Mieliśmy w domu łóżko szpitalne, ponieważ był bardzo chory. Siedziałem na kanapie i rozmawialiśmy o umowach sponsorskich i czy powinienem wziąć udział w GP, czy nie. „Powiedział: nie rób tego, Tai. Nie jesteś gotowy”. Po prostu pomyślałem: „Jak mogę odrzucić taką szansę?” Kiedy go już nie było, 2010 był dziwnym rokiem. Miałem naprawdę trudne chwile w GP. Ale nie byłem wówczas gotowy fizycznie, psychicznie ani sprzętowo do rywalizacji w SGP.

– stwierdził Tajski

Myślę, że przed pierwszą sobotnią rundą SGP w piątek wieczorem byłem poza domem nie byłem gotowy do rywalizacji w mistrzostwach świata. Nadal dobrze się bawiłem imprezując. Jest jak jest.
Ten 2010 rok był ciężki i po sezonie wróciłem do Australii i przez trzy miesiące całkowicie zrezygnowałem z jazdy na żużlu i spotykałem się z moimi kumplami, co było całkiem zabawne, ale super, bardzo lekkomyślne. Potem w 2013 roku dali mi kolejną „dziką kartę” i wtedy polecieliśmy na Księżyc”.

– zakończył trzykrotny IMŚ.

Jeźdźcy Monster Energy wpuścili kamery do swojego życia, gdy walczyli o najwyższe laury w FIM Speedway Grand Prix 2022. Nasze kamery zajrzały za kulisy, aby przybliżyć kibiców bardziej niż kiedykolwiek wcześniej do mężczyzn rywalizujących o miano najlepszego zawodnika świata.

Cały film Twist the Throttle do obejrzenia poniżej:

Źródło: fimspeedway.com