Za nami ostatnia kolejka rundy zasadniczej rozgrywek o Drużynowego Mistrza Polski 2019.  Rozstrzygnięcia sezonu zasadniczego dla niektórych osób mogą być sporym zaskoczeniem, dla innych przewidywanym przebiegiem wypadków.

Na pewno na duży plus zasługuje postawa beniaminka ekstraligi – zespołu Speed Car Motoru Lublin. Drużyna ta skazywana na spadek w przedsezonowych przewidywaniach pokazała, że potrafi walczyć. Na przykładzie Motoru doskonale widać, ile dla drużyny znaczą dobrze punktujący juniorzy. Przed sezonem Motor był wyśmiewany wręcz przez przedstawicieli jednego z opiniotwórczych portali sportowych. Znając życie osoby te nie odszczekają tego co jeszcze na wiosnę 2019 pisali…

Z ligi spada najsłabsza drużyna sezonu Get Well Toruń. Już od jakiegoś czasu było widać, iż nie wszystko w Toruniu funkcjonuje jak należy. Do spadku swoje „trzy grosze” dołożyli również młodzieżowcy – najsłabsza formacja w całej ekstralidze.

Do ostatniej kolejki ważyły się losy drużyny, która o swój ligowy byt będzie musiała walczyć w barażach. Siódme miejsce zajęła drużyna Stali Gorzów. Przed sezonem straciła jednego ze swoich liderów – Martina Vaculika. Jak się okazało strata ta okazała się bardzo poważna. Również problemem w Gorzowie były słabe starty juniorów. Nie wspierali oni Stali w zajęciu wysokiego miejsca w ekstralidze. Co ciekawe Stal jest jedyną drużyną, która nie zdobyła w XiV kolejkach żadnego bonusa. Drużna ta przegrała (jako jedna z dwóch) z zespołem Get Well Toruń, a także jako jedyna pokonała u siebie Unię Leszno

Drużyny dla których skończył się sezon 2019 to szósty Motor Lublin i piąty GKM Grudziądz. Drużyna z Grudziądza jeszcze na początku drugiej fazy rozgrywek ligowych wydawać się mogła pewna udziału w play off. Niestety przegrane mecze we Wrocławiu ze Spartą, u siebie z Falubazem i na wyjeździe z Włókniarzem sprawiły, że GKM wypadł poza czołową czwórkę. Piąte miejsce drużyny z Grudziądza może być dla nich sporym niedosytem.

Pierwsza czwórka to drużyny od początku typowane do udziału w play-off. Włókniarz bardzo długo był poza pierwszą czwórką. Jednak udany finisz i wysoka forma nie tylko liderów Włókniarza (Madsen i Lindgren) ale i zawodników drugiej linii P. Przedpełskiego i A. Miedzińskiego a także dobra jazda juniorów (Gruchalski, Miśkowiak) sprawiły, że to właśnie Włókniarz zajął czwarte miejsce po rundzie zasadniczej.

Drużyna Falubazu dobitnie pokazuje, jak wymiana dwóch zawodników może wpłynąć na drużynę. Do Zielonej Góry przed sezonem przyszli M. Vaculi i N. Pedersen. I drużyna z 5 bardzo dobrymi seniorami zajęła w lidze trzecie miejsce. W poprzednim sezonie Falubaz musiał bronic swój ligowy byt w barażach.

Sparta Wrocław praktycznie od samego początku trapiona była kontuzjami. W 4 kolejce w meczu z Grudziądzem kontuzji nabawił się Maciej Janowski. Później w Lublinie po bezpardonowym ataku G. Łaguty na ponad miesiąc z rozgrywek wykluczony był lider Sparty T. Woffinnden. W międzyczasie w finale Srebrnego Kasku kontuzji (nie ze swej winy) nabawił się P. Liszka. Jednak Sparta pokazała moc wygrywając pod rząd 9 meczy ligowych (w tym 4 mecze wyjazdowe). Rozpędzeni Spartanie zostali zatrzymani przez Unię Leszno w ostatniej kolejce.

Unia Leszno przez bardzo długi czas była jedyną drużyną bez porażki w lidze. Jedyne punkty Unia straciła remisując w Grudziądzu z GKM, oraz po po porażce w Gorzowie ze Stalą.

Pary półfinałowe (mecze 01.09 oraz 08.09.br):

Sparta Wrocław – Falubaz Zielona Góra;

Unia Leszno – Włókniarz Częstochowa;

Aktualna tabela po 14. kolejce:

MDrużynaMBonPKTZRP +/-
1Unia Leszno147321211+188
2Sparta Wrocław146261004+71
3Falubaz Zielona Góra14420806+46
4Włókniarz Częstochowa14519626-24
5MRGARDEN GKM Grudziądz14316617-2
6Speed Car Motor Lublin14211419-54
7truly.work Stal Gorzów14011518-70
8Get Well Toruń14152012-153

Drużyna Sparty Wrocław wywalczyła w pierwszej rundzie 665 punktów. Spartanie stracili 594 punkty.

Średnio w całej rundzie Sparta zdobywała 47,50 pkt;

Średnia punktów uzyskiwanych we Wrocławiu przez drużynę Sparty: 50,00;

Średnia punktów uzyskiwanych przez Spartę na wyjeździe: 45,00

Drużyna Sparty Wrocław jako jedyna miała serię 9 zwycięskich meczy;

Porażka w XIV kolejce z Unią Leszno 35 – 55 była najwyższą porażką drużyny Sparty na własnym stadionie od momentu zakończenia remontu Stadionu Olimpijskiego; Był to jedyny mecz w którym drużyna Sparty nie zdobyła przynajmniej 40 punktów w meczu.

Najwyższa wygrana: X kolejka Sparta – Stal 58-32 we Wrocławiu;

Najwyższa porażka: XIV kolejka Sparta – Unia 35-55 we Wrocławiu