Przy okazji „sporu” o Pawła Trześniewskiego wyszło kilka ważnych faktów dotyczących szkolenia dzieci i młodzieży we Wrocławiu.

Sparta nie szkoli – to wyświechtane i utarte przez lata stwierdzenie dotyczące wychowanków (bądź ich braku) wrocławskiego klubu. Jednak przypomnijmy, iż to właśnie wychowanek Sparty, Wrocławianin z krwi i kości – Maciej Janowski jest od lat stałym uczestnikiem cyklu SGP, a w tym sezonie zdobył upragniony, brązowy medal indywidualnych mistrzostw świata.

Ile klubów szkolących „hurtowo” młodzież może poszczycić się takim wynikiem? – Oczywiście pomijając Stal Gorzów i Bartosza Zmarzlika.

Adrian Skubis, doradca zarządu ds. komunikacji w Sparcie Wrocław zaprasza do Wrocławia, gdzie obecnie można zobaczyć jak wygląda szkolenie i jego etapy w WTS:
Od zajęć na pit bike-ach dla 6-latków po dorosły żużel, od sprzętu dla wszystkich grup wiekowych i wyposażenia osobistego po rozbudowywaną sukcesywnie na potrzeby szkolenia infrastrukturę sportową na terenie kompleksu Stadionu Olimpijskiego, a także poza nim. To wszystko może wytłumaczyć i pokazać opiekun naszej młodzieży, trener Wojciech Kończyło.

Skubis dodaje:
Kilka faktów i liczb, bo na nich chce się skupić. Tylko w 2022 roku WTS zbudował od podstaw na potrzeby szkolenia dwa warsztaty klubowe z kompletnym profesjonalnym wyposażeniem. Zakupiliśmy kilkadziesiąt kompletów całkowitego wyposażenia osobistego dla adeptów szkółki i juniorów klubu. Zakupiliśmy łącznie kilkanaście motocykli do mini żużla (125 cc, 140 cc) oraz pit bike-ów, które pozwalają nam szkolić dzieci już od 6 roku życia. Zbudowaliśmy 15 motocykli dla juniorów i szkółki żużlowej w klasie 250 i 500 cc, posiadamy też w zasobach klubowych przeszło 30 silników od znanych tunerów.

Przed sezonem 2022 do szkółki przyjęto 28 adeptów po przeprowadzeniu profesjonalnej selekcji przez trenerów żużla i trenerów przygotowania ogólnorozwojowego. W tym sezonie licencje zdało dziesięciu chłopców. Mówię o klasach 500, 250 i 125 cc. Ci młodzi żużlowcy w zawodach łącznie odjechali przeszło 400 biegów. Obecnie w naszej szkółce jest 18 adeptów. Klub szkoli na trzech torach. W klasie 500 i 250 cc na Stadionie Olimpijskim, w klasie 125 cc na mini torze treningowym w Przecławicach, oraz przy stadionie Olimpijskim na nowym placu treningowym w klasie pit bike. Na stałe tą młodzieżą opiekuje się dwóch mechaników klubowych oraz trzech trenerów. Planowane jest wzmocnienie stanu osobowego o kolejne trzy osoby przed sezonem 2023 — zakończył doradca zarządu ds. komunikacji w Sparcie Wrocław.

Źródło: Przegląd Sportowy