Indywidualne Mistrzostwa Polski w kategorii żaków u6 zostały zdominowane – podobnie jak cykl zawodów o Indywidualny Puchar Polski – przez zawodników z Ostrowa (Marcel Komorski, Tymoteusz Wenzel) oraz zawodnika z Leszna – Tymoteusza Skorlińskiego. Ta trójka pomiędzy sobą rozdzieliła medale IMP.

Kacper Budziński i Dawid Mutor pokazali, że są w dobrej dyspozycji i zajęli miejsca w czołówce zawodów – odpowiedni 6 i 7. Należy zaznaczyć, iż zarówno Kacper jak i Dawid w przyszłym sezonie będą w dalszym ciągu startować w kategorii żaków do lat 6. Czteroletnia Róża Mutor za swój start zebrała najwięcej braw zgromadzonych widzów.

Biegi z udziąłem żaków Szarży w kategorii u6:
2. Jan Kozłowski, Edmund Seweryn, Róża Mutor,   (-)
3. Kacper Budziński, Marcel Pawlak, Dawid Mutor, Filip Machnik
5. Marcel Pawlak, Paweł Tomowiak, Maciej Partyka, Róża Mutor
7. Tymoteusz Skorliński, Dawid Mutor, Dorota Partyka,   (-)
8. Marcel Komorski, Kacper Budziński, Edmund Seweryn,   (-)
9. Marcel Komorski, Jan Kozłowski, Dawid Mutor, Maciej Partyka
10. Tymoteusz Wenzel, Tymoteusz Skorliński, Kacper Budziński, Róża Mutor
13. Kacper Budziński, Franciszek Jamroszczyk, Maciej Partyka,   (-)
14. Tymoteusz Wenzel, Dawid Mutor, Edmund Seweryn, Paweł Tomowiak
15. Marcel Komorski, Dorota Partyka, Filip Machnik, Róża Mutor
19. Jan Kozłowski, Kacper Budziński, Dorota Partyka, Paweł Tomowiak
20. Dawid Mutor, Franciszek Jamroszczyk, Róża Mutor,   (-)

Jan Bujnowski i Tomasz Góral kibicują młodszym kolegom

W kategorii u8 tradycyjnie już w tym sezonie wystąpiło dwóch zawodników Szarży. Ze względu na dużą ilość chętnych żaków w tej kategorii wiekowej podzielono na dwie grupy. W wyniku losowania, w grupie pierwszej znalazło się pięciu z sześciu pierwszych zawodników tegorocznej edycji cyklu turniejów o Indywidualny Puchar Polski: Wojciech Partyka, Xawery Jeziorek, Antoni Sikorski, Tomasz Góral). W grupie drugiej z pierwszej szóstki IPP 2021 wystąpił tylko Jan Klammeth.

Po części zasadniczej, w której każdy z zawodników odjechał po 4 biegi czterech zawodników z każdej z grup awansowało do półfinałów. Zawodnicy Szarży znaleźli się w dwóch różnych grupach.

Tomasz Góral swoje zawody rozpoczął dopiero w ósmym wyścigu i walczył bardzo dzielnie. Ostatecznie z 13 pkt na koncie zajął trzecie miejsce w swojej grupie i awansował do drugiego biegu półfinałowego. Jan Bujnowski w swojej części po rozegraniu 4 biegów również miał na koncie 13 punktów i niestety tylko przez gorszy bilans zwycięstw z zawodnikiem gospodarzy – Franciszkiem Stanem nie awansował do półfinału.

Tomasz Góral w swoim biegu półfinałowym, zamknięty na pierwszym wirażu przez startujących z nim rywali, zanotował upadek nie ze swojej winy. Sędzia nie przerwał biegu. Ambitny zawodnik Szarży kontynuował jazdę w tym wyścigu, lecz bez najmniejszych szans na zajęcia lepszej niż czwarta pozycji.

Zawody wygrał Wojciech Partyka z Mustanga, przed Xawerym Jeziorkiem z TSŻ i Nikodemem Modrakowskim z Mustanga. Czwarty w finale był Jan Klammeth.

Po dłuższej przerwie na turnieju o tytuł IMP pojawił się Antoni Szymański. W swojej grupie zajął ósmą pozycję.

Sędzią zawodów był przedstawiciel gospodarzy i decyzje jakie wydawał często budziły kontrowersje wśród opiekunów drużyn przyjezdnych, którymi w wielu przypadkach są czynni zawodnicy. Decyzje sędziowskie były niekonsekwentne.

W przypadku dzieci rywalizujących ze sobą szczególne znaczenie powinny mieć zasady fair-play i przejrzystość w podejmowaniu decyzji. Poczucie niesprawiedliwości wśród najmłodszych boli szczególnie.

Sędzia zawodów nie upominał dzieci za zmianę przerzutek przez żaków w trakcie biegów…

Zarówno Jan Bujnowski jak i Tomasz Góral w przyszłym sezonie nadal będą rywalizować w kategorii ośmiolatków. Podobnie, jak w przypadku żaków w kategorii u6, nabyte doświadczenie podczas tegorocznej rywalizacji zaprocentuje w przyszłym sezonie.

Żaki kategorii u8 przed prezentacją

W Indywidualnych Mistrzostwach Polski w kategorii u10 wystartowała dwójka żaków Szarży: Jan Bujnowski oraz zaliczający debiut w zawodach ogólnopolskich Łukasz Pilas.

W tej kategorii wiekowej również podzielono zawodników na dwie grupy. Startujący w grupie A Jan Bujnowski z 7 pkt (1,1,1,2,2) zajął 14 miejsce.

Łukasz Pilas w drugiej grupie zgromadził 6 oczek (1,1,2,1,1) i zajął 16 miejsce.

Indywidualnym Mistrzem Polski w tej kategorii wiekowej został Paweł Kuświk z Omegi Ostrów, który w biegu finałowym pokonał Jerzego Łabędzkiego (Szawer) oraz Adama Ryfę (Omega). Oskar Praca (Mustang) został z biegu finałowego wykluczony.

W kategorii u12 nie startował żaden zawodnik Szarży.

Wszystkim Szarżakom gratulujemy ambitnej postawy i walki na torze podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski w Żołędowie. Praktycznie cała szóstka startujących dzieci pozostaje w swoich kategoriach wiekowych na przyszły sezon.