W sobotę 3 lipca odbyła się czwarta runda Indywidualnego Pucharu Polski żaków w Ostrowie Wlkp. Jak zwykle zawody najmłodszym były bardzo emocjonujące, a na torze trwała zacięta walka do ostatnich metrów. Emocji wśród uczestników tego turnieju nie brakowało. Mogliśmy zaobserwować radość ze zwycięstw, jak i rozpacz i złość po przegranym biegu.

Szczególnie mocno przekonali się o tym startujący w kategorii u8 zawodnicy Szarży Wrocław Jan Bujnowski i Tomasz Góral. Niestety zawodnicy w tej kategorii rywalizowali wg programu przygotowanego dla 20 zawodników. Ale okres wakacyjny sprawił, iż kilku zapowiedzianych wcześniej uczestników nie dotarło i w kategorii u8 na starcie stanęło tylko 15 zawodników. Czyli całe zawody można było przeprowadzić według znanego z torów żużlowych programu dwudziestobiegowego przewidzianego dla 16 zawodników. Funkcjonujący od lat system jest sprawiedliwy, gdyż wg niego każdy zawodnik walczy z każdym, startując po pięć razy.

Wg systemu przewidzianego dla 20 zawodników, każdy uczestnik ma cztery starty. Co istotne, nie wszyscy zawodnicy walczą ze sobą na torze. I właśnie w wyniku tego systemu po „odjechaniu” swoich regulaminowych biegów trzech zawodników (siedmiolatków) miało po 14 punktów i plasowali się na miejscach 3-5. Szarżaki nie startowali przeciwko sobie w zawodach i mieli identyczną ilość pierwszych i drugich miejsc. Po konsultacjach okazało się, że o wejściu do finału musi zadecydować bieg dodatkowy.

W „bratobójczym” wyścigu zawodników Szarży, po starcie z wewnętrznego pola najpierw na prowadzeniu był Jan Bujnowski. Tomasz Góral na dystansie wyprzedził swojego kolegę z drużyny. Po biegu Tomasz skakał z radości, a Jan przeżywał porażkę w tym barażu.

W finale startujący z pola D Tomasz Góral przegrał start i mimo ataków nie zdołał wyprzedzić Antoniego Sikorskiego. Do mety dotarł na czwartym – najgorszym dla sportowca miejscu. Po biegu rozpacz i złość Szarżaka była ogromna. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż były to najlepsze zawody mających po siedem lat Szarżaków w IPP w kategorii u8. Tomasz Góral był czwarty, a Jan Bujnowski zajął ostatecznie ósme miejsce.

We wcześniej rozegranych awodach w kategorii u6 rywalizowała tylko dwójka Wrocławian. Szarżaki reprezentowane były przez Różę Mutor i jej brata Dawida.

Dawid dzielnie walczył z przeciwnikami na torze i ostatecznie zajął piąte miejsce. Najmłodsza uczestniczka zawodów Róża każdy bieg kończyła z uśmiechem na ustach. Dla niej była to doskonała zabawa.

Ostatni turniej w ramach Indywidualnego Pucharu Polski żaków odbędzie się w sobotę 18 września br. na torze przy ul. Krajewskiego 1 we Wrocławiu.

Wyniki zawodów IPP w kategorii u6:

MiejsceNrZawodnikPunkty
113Marcel Komorski (Omega)15 + 4
28Tymoteusz Skorliński (Szawer)15 + 3
311Tymoteusz Wenzel (Omega)15 + 2
41Marcel Pawlak (Omega)12
56Dawid Mutor (Szarża)12
63Jan Kozłowski (Orzeł)10
77Dorota Partyka (Mustang)10
812Edmund Seweryn (Szawer)10
92Paweł Tomowiak (Szawer)8
105Maciej Partyka (Mustang)8
119Róża Mutor (Szarża)6

Punkty zdobywane w poszczególnych biegach przez Szarżaków:
5. Dawid Mutor 12 (3,4,2,3)
11 Róża Mutor 6 (1,3,1,1)

Wyniki zawodów w kategorii u8:

MiejsceNrZawodnik
16Wojciech Partyka (mus-ż8)
220Xawery Jeziorek (tsż-ż8)
33Antoni Sikorski (tsż-ż8)
44Tomasz Góral (wr1-ż8)
55Nikodem Łaniecki (orz-ż8)
61Franciszek Stan (mus-ż8)
77Mateusz Wróblewski (les-ż8)
810Jan Bujnowski (wr1-ż8)
918Oskar Grzeszczyk (ome-ż8)
108Adam Leśny (orz-ż8)
1114Szymon Gaicki (ome-ż8)
129Tobiasz Seweryn (les-ż8)
1319Nikodem Modrakowski (mus-ż8)
1415Denis Kapelski (mus-ż8)
1516Wojciech Trojanowski (zks-ż8)

Punkty żaków Szarży:
4. Tomasz Góral 14 (3,4,3,4) +4, +1
8. Jan Bujnowski 14 (4,3,4,3) +3, +1

Wyniki poszczególnych biegów:
1. F. Stan, T. Góral, A. Sikorski, N. Dawid,
3. J. Bujnowski, T. Seweryn
7. X. Jeziorek, J. Bujnowski, D. Kapelski, N. Łaniecki,
8. T. Góral, S. Gaicki, T. Seweryn, N. Modrakowski
12. W. Partyka, T. Góral, D. Kapelski
13. J. Bujnowski, O. Grzeszczyk, S. Gaicki,
16. T. Góral, N. Łaniecki, O. Grzeszczyk,
20. A. Sikorski, J. Bujnowski, W. Trojanowski
Bieg dodatkowy: T. Góral, J. Bujnowski
o miejsca 5-8. O. Grzeszczyk, A. Leśny, S. Gaicki, J. Bujnowski
o miejsca 1-4. W. Patyka, X. Jeziorek, A. Sikorski, T. Góral

W rywalizacji żaków w kategorii u8 na prowadzeniu, z takim samym dorobkiem punktowym są Xawery Jeziorek i Wojciech Partyka. Ostatnie zawody Indywidualnego Pucharu Polski żaków we Wrocławiu rozstrzygną, który z nich zajmie pierwsze miejsce. Tomasz Góral po turnieju w Ostrowie Wlkp. definitywnie stracił szansę na trzecie miejsce w IPP żaków u8 w tym sezonie.

Ale doświadczenie nabierane przez Jana Bujnowskiego i Tomasza Górala w startach z ośmiolatkami zaprocentuje z całą pewnością w walce o IPP żaków u8 w przyszłym sezonie.

Prezentacja uczestników zawodów w IPP w kategorii u6