W 1963 roku odbyła się trzecia edycja cyklu turniejów o Złoty Kask. Twórcom w początkowych latach tej imprezy, zależało na tym, by wyłonić najlepszego zawodnika w danym roku, który przez cały sezon potrafił utrzymać równą, wysoką formę. Rozgrywki te przypominały cykl Grand Prix.

Początkowo Złoty Kask cieszył się dużym prestiżem. Był dla najlepszych polskich zawodników przepustką do udziału w Indywidualnych czy Drużynowych Mistrzostw Świata. Dodatkowo triumfator miał prawo przez cały sezon startować w kasku w odcieniu złota.

W 1963 roku organizatorzy zaplanowali rozegranie ośmiu turniejów – wszystkie na torach klubów rywalizujących w lidze żużlowej o tytuł drużynowych mistrzów Polski. Jednak zawody nr 6 w Rzeszowie (miały odbyć się przed 21 września 1963 roku – najprawdopodobniej pod koniec sierpnia) oraz  nr 8 w Gdańsku, które miały się odbyć 28 września 1963 roku, z uwagi na złe warunki atmosferyczne zostały odwołane. Zrezygnowano z powtarzania tych turniejów w innym terminie. Ostatecznie w ramach Złotego Kasku w sezonie 1963 rozegrano 6 imprez. Do końcowej klasyfikacji każdemu zawodnikowi wliczano pięć najlepszych wyników.

Niestety w cyklu turniejów o Złoty Kast nie było żadnego stałego uczestnika ze Sparty Wrocław. Jedynie w turnieju nr 7 (de facto był to szósty i ostatni turniej Złotego Kasku w 1963) 21.09.1963 roku na torze Stadionu Olimpijskiego wystartowało trzech Wrocławian. Jerzy Trzeszkowski z 10 punktami był piąty, Konstanty Pociejkowicz z ośmioma – ósmy, a Adolf Słaboń z sześcioma zajął dziesiąte miejsce.

Drugi finał zawodów o Złoty Kask 1963 rozegrano 25 maja na torze w Rybniku. Zakończył się wygraną zawodnika miejscowej drużyny – Stanisława Tkocza, który na swoim koncie zgromadził komplet punktów. Mieczysław Połukard z Bydgoszczy wywalczył drugie miejsce, a Paweł Waloszek ze Świętochłowic uplasował się na trzeciej pozycji.

Wyniki drugiego finału Złotego Kasku, Rybnik, 25 maja 1963:
1. Stanisław Tkocz (Rybnik) – 15 pkt.
2. Mieczysław Połukard (Bydgoszcz) – 13
3. Paweł Waloszek (Świętochłowice) – 13
4. Joachim Maj (Rybnik) – 11
5. Henryk Żyto (Leszno) – 10
6. Marian Kaiser (Gdańsk) – 9
7. Antoni Woryna (Rybnik) – 9
8. Stanisław Rurarz (Częstochowa) – 8
9. Andrzej Wyglenda (Rybnik) – 7
10. Jan Mucha (Świętochłowice) – 6
11. Waldemar Motyka (Rybnik) – 6
12. Bronisław Rogal (Gorzów Wlkp.) – 5
13. Andrzej Pogorzelski (Gorzów Wlkp.) – 4
14. Jan Kusiak (Leszno) – 2
15. Stefan Kępa (Rzeszów) – 1
16. Edmund Migoś (Gorzów Wlkp.) – 1

Ostatecznie w trzecim sezonie rozgrywek o Złoty Kask poznaliśmy trzeciego zwycięzcę. Po Florianie Kapale i Marianie Kaiserze w 1963 roku triumfował Joachim Maj z górnika Rybnik. Zwycięzca drugiego turnieju – Stanisław Tkocz uplasował się na drugim miejscu. (wygrał piątą edycję Złotego Kasku).