W Latach 50-ych XX wieku żużel cieszył się ogromną popularnością. Mimo, iż liga zazwyczaj kończyła się w październiku, to nierzadko zawodnicy rywalizowali  listopadzie w różnego rodzaju zawodach towarzyskich. Bywało, że na owalach żużlowcy pojawiali się także w grudniu.

W niedzielę  13 listopada 1955 roku na stadionie w Gorzowie Wlkp. odbył się mecz towarzyski pomiędzy miejscową Stalą a Unią Leszno.

Po sezonie 1954 roku polskie władze żużlowe zdecydowały o likwidacji zrzeszeń i centralnych sekcji. W 1955 roku mecze w ramach rozgrywek o drużynowe mistrzostw Polski rozgrywano na takich samych zasadach jak rok wcześniej – z pełnymi dwoma seriami – każdy z każdym, mecz i rewanż.

Drużyny liczyły po 6 zawodników plus dwóch rezerwowych,. Mecz składał się z 9 biegów, a każdy żużlowiec z podstawowego składu miał po trzy starty w meczu.

Oczywiście według tych samych zasad rozegrano listopadowy mecz towarzyski w Gorzowie Wlkp.

Unia Leszno nie miała zbyt udanego sezonu i rozgrywki ligowe zakończyła na piątym, przedostatnim miejscu w 1 lidze. A Stal Gorzów była ostatnia (7 miejsce) w drugiej lidze.

Gorzowianie zakończyli rozgrywki ligowe 25 września porażką w Rzeszowie 38-16. Unia ostatni mecz także rozegrała 5 września doznając u siebie porażki z drużynowym mistrzem Polski sezonu 1955 – Gwardią Bydgoszcz 24 – 30.

Zawody rozegrane 13 listopada 1955 roku w Gorzowie Wlkp dostarczyły zgromadzonym na stadionie widzom ogromnych emocji. Gospodarze zremisowali z Unią Leszno po 27. Goście nie przyjechali jednak do Gorzowa w najsilniejszym składzie. Zabrakło chociażby Andrzeja Krzesińskiego, czy Józefa Olejniczaka. Pojawili się zawodnicy z trzecioligowych rezerw.

Punktacja w meczu:

Stal Gorzów Wlkp 27:
Marian Kaiser 9 (3,3,3)
Stanisław Kaiser 3 (?,?,2)
Kazimierz Wiśniewski 5
Tadeusz Stercel 6 (?,?,3)
Bronisław Rogal 1
Edward Pilarczyk 3

Unia Leszno 27:
Mieczysław Cichocki 8
Bolesław Ciesielski 2
Henryk Żyto 4
Zdzisław Waliński 4
Flegel 2
Szypliński 6
Langer 1

Zdjęcie: media społecznościowe Unia Leszno z dawnych lat