W środowisku speedrowerowych nie milkną echa wydarzeń, które miały miejsce 20 listopada w Łodzi.

Po niedzielnym walnym zebraniu Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych doszło do wielu istotnych zmian w rodzimym cycle speedwayu.

O tych najważniejszych już pisaliśmy. Przypomnijmy tylko, iż od 20 listopada jest nowy zarząd, a na czele PFKS stoi Paweł Woźny, sternik Aseko Orła Gniezno.

Kolejna znacząca nowość dotyczy żaków. Dzieci w kategorii U12 będą się ścigać na cztery okrążenia. W Lidze żaków też będą obowiązywać zasady rywalizacji na 4 kółka – jak u dorosłych.

W Młodej CS Superlidze mają rywalizować zawodnicy od 13 do 18 roku życia.

Proponowaną zmianą było to, aby kobiety w rywalizacji np. o tytuł DMP były traktowane jak mężczyźni czyli, że kobieta powyżej 18 roku życia nie mogła by być w zespole juniorem. Jednak większością głosów zmianę tę odrzucono.

Nam bardzo podoba się zmiana dotycząca najmłodszych – bardzo logiczna mając na uwadze rozwój speedrowera wśród dzieci i speedrowera w ogóle.

Dotychczas sytuacja postawiona była na głowie. By dany klub mógł rywalizować w rozgrywkach drużynowych wśród najmłodszych (np. w lidze żaków) musiał mieć drużynę seniorów walcząca na szczeblu centralnym.

Biorąc pod uwagę fakt ogromnego zainteresowania speedrowerem wśród dzieci (rywalizacja w IPP okręg zachodni i południowy, czy IMP w 2022 roku) właśnie należy postawić na rozwój najmłodszych. Nie można blokować chęci rywalizacji dzieci decyzją administracyjną wymuszającą posiadanie drużyny seniorów. Taką drogą daleko się nie zajdzie.

Dobrze, że nowe władze PFKS dostrzegły całą tę sytuację i obecnie start w drużynowych rozgrywkach żaków nie zależy od posiadania przez dany klub drużyny seniorów w rywalizacji centralnej o tytuł DMP.