Jak podaje oficjalna strona Sparty Wrocław niedawnym gościem na treningu na torze Stadionu Olimpijskiego był 18-letni łotewski zawodnik Francis Gusts.

Francis to zawodnik łotewskiego Lokomotivu Daugavpils, który od lat walczy w polskiej lidze – obecnie na 3 poziomie rozgrywek.

W finale ubiegłorocznych rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów, który odbył się 1.10.2020 na torze w Zielonej Górze 17-letni wówczas, Francis Gusts zdobył dla swojej drużyny 9 pkt. (0,2,2,2,3) i był jednym z dwóch najlepszych zawodników swojej drużyny. W wygranym przez siebie biegu w pokonanym polu zostawił min. Mateusza Świdnickiego i Damiana Pawliczaka. Lokomotiv Daugavpils zdobył wtedy historyczny – brązowy medal w DMPJ.

W bieżącym sezonie dla łotewskiego młodzieżowca przewidziano możliwość wystąpienia we wrocławskiej Sparcie na zasadzie „gościa”. Może to nastąpić w wypadku stwierdzenia koronawirusa u jednego z pięciu najlepszych zawodników drużyny. Dołączył więc do już wcześniej zakontraktowanych w tym charakterze Jakuba Jamroga i Andzeja Lebedevsa – zawodników, których we Wrocławiu przedstawiać nie trzeba.

Jak czytamy na stronie WTS:

Francis Gusts pochodzi z Rygi i jest wychowankiem miejscowego Riga Speedway Club. W sezonie 2021, podobnie jak przed rokiem, reprezentuje barwy łotewskiego Lokomotiv Daugavpils, w barwach którego startuje w rozgrywkach polskiej ligi. Urodzony 2 stycznia 2003 roku zawodnik miał już okazję do treningów we Wrocławiu i poznania toru na Olimpijskim.

18-latek podobnie jak zakontraktowani wcześniej Andzej Lebedevs i Jakub Jamróg może wystąpić w barwach Betard Sparty Wrocław na zasadzie “Gościa”. Zdarzyć się to może wyłącznie w przypadku stwierdzenia pozytywnego przypadku zakażenia koronawirusem u jednego z pięciu najlepszych zawodników, pod względem średniej biegowej. W przeciwieństwie jednak do starszych kolegów, Gusts mógłby zastąpić w składzie także zawodnika U-24.

Sądzimy, iż to tylko kwestia czasu – by łotewski zawodnik znalazł się w zasadniczej kadrze Sparty Wrocław. Najpewniej w przyszłym sezonie Francis Gusts będzie zawodnikiem drużyny ze stolicy Dolnego Śląska.

Francis Gusts – zdjęcie media społecznościowe