Żużlowiec La Pampa, Sergio Rojas, rozpoczął karierę w wyścigach motocyklowych w wieku 12 lat, podążając śladami swojego ojca Luisa, który był zapalonym motocyklistą. Swój pierwszy wyścig w kategorii 500 cm3 wygrał w 1993 roku, a rok później zdobył mistrzostwo prowincji.

Późnym wieczorem w sobotę 15 stycznia 1995 roku wielka nadzieja sportu żużlowego w Argentynie – 20 – letni Sergio wziął udział w czwartej rundzie międzynarodowych indywidualnych  mistrzostw Argentyny na żużlu, która odbyła się na torze „Pista Carlos Gertiser” Club Dublin w Bahía Blanca. Podczas wyścigów półfinałowych walczył min z Juanem Carlosem Curzio. Właśnie z nim Rojas ostro walczył o o pierwsze miejsce. W pewnym momencie obaj zawodnicy zderzyli się na pierwszym wirażu i upadli. Rojas leżał na torze, w momencie gdy niemiecki zawodnik  Uwe Gesner nie był w stanie uniknąć zderzenia i wjechał w niego z dużą prędkością.

Sergio Rojas doznał poważnych obrażeń szyi i wewnętrznych obrażeń ciała. Natychmiast został przewieziony do szpitala w Buenos Aires na operację. Jego obrażenia były jednak na tyle poważne, że lekarze byli zmuszeni usunąć nerkę i śledzionę. Ale pomimo ich wysiłków Rojas zmarł o godz. 23:55 15 stycznia 1995 roku

Pechowe i tragiczne zarazem zawody nie zostały po wypadku przerwane. Zwycięzcą czwartej rundy mistrzostw Argentyny został austriacki zawodnik Heinry Schatzer. Po śmierci Sergio Rojasa na sali intensywnej terapii w Bahia Health Center Mistrzostwa Argentyny na żużlu w 1995 roku zostały zmieniona ku jego pamięci na Sergio Rojas. Na jego cześć przemianowano również ulicę w dzielnicy Aeropuerto (w sąsiedztwie lotniska) w Santa Rosa, między ulicami Crispiniano Fernandez i Guevara.

Brat Sergio, Claudio Rojas, który ścigał się w europejskich seriach motocyklowych, automatycznie zrezygnował z wyścigów po śmierci brata. Wrócił do rywalizacji dopiero pięć lat po tym tragicznym zdarzeniu w 2000 roku.

Sergio Rojas, który uległ śmiertelnemu wypadkowi w 1995 roku, był trzecim zawodnikiem, który zginął podczas mistrzostw Argentyny. Pierwszą śmiertelną ofiarą IMA był Roque Noto, który zginął w 1985 roku. Gustavo Guerreiro w 1990 roku był drugą ofiarą śmiertelną w historii argentyńskich mistrzostw na żużlu. Zginał tak jak Rojas na torze w Bahia Blanca.

Źródło: motorsportmemorial.org

Zdjęcie: https://www.laarena.com.ar/