Marian Jankowski był synem Romana Jankowskiego, który był zasłużonym myśliwym i długoletnim pracownikiem Powiatowej Rady Narodowej w Ostrowie Wielkopolskim.
Ojciec Mariana po wojnie podjął pracę jako kierowca w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, wożąc przewodniczących rady. Wykonywał obowiązki nie tylko kierowcy. Musiał również doglądać auta jako mechanik samochodowy.
Stąd nic dziwnego, iż dwóch jego synów Marian i Tadeusz byli wyczynowymi żużlowcami i jeździli na torach w Ostrowie, Lesznie i Rawiczu. Marian był jednym z pięciorga dzieci Romana Jankowskiego i przyszedł na świat w 1936 roku. Jego rodzice przed wojną mieszkali w Odolanowie a później w Dębnicy, niedaleko Ostrowa Wlkp.
Tak na poważnie Marian zaczął ścigać się na żużlu w 1953 roku w Stali Ostrów Wlkp. Dziś ciężko dotrzeć do materiałów dotyczących ligowych startów Jankowskiego. Wiadomo, iż Marian Jankowski wraz ze swoimi kolegami rywalizował 18 października 1953 roku w Zielonej Górze. Wówczas zorganizowano popularny w tamtych czasach trójmecz towarzyski.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna Stali Ostrów Wlkp. z 18 pkt., a Marian Jankowski w trzech biegach zdobył 7 punktów (2,3,2). Drugie miejsce zajęła Stal Zielona Góra 15 pkt., a trzecia była Stal Rzeszów z 14 pkt.
W kolejnych dwóch latach Marian Jankowski startuje w barwach Kolejarza Rawicz, który rywalizuje w najwyższej lidze w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski.
W 1954 roku Kolejarz Rawicz zdobywa brązowy medal DMP, a w drużynie występowali wówczas zawodnicy: Florian Kapała, Henryk Ignasiak, Marian Jankowski, Marian Spychała, Jan Siekalski, Wacław Wachmann czy Franciszek Cieślawski.
W kolejnym roku w praktycznie nie zmienionym składzie drużyna Kolejarza Rawicz zostaje drużynowym wicemistrzem Polski.
Dlaczego Marian Jankowski przeniósł się do Rawicza?
Wyjaśnienie znajdziemy na stronie tzostrovia.pl:
Na początku 1953 roku przebudowano tor żużlowy w Ostrowie. Dotychczasowy tor został skrócony do 387 metrów. Długie proste i ostre wiraże zostały zastąpione szerokimi łukami o właściwym profilu. Przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych do Ostrowa nadeszły niepokojące wieści.
Decyzją Rady Głównej Zrzeszenia Sportowego „Stal” centralna siedziba sekcji żużlowej została przeniesiona do Świętochłowic. Protesty działaczy z Ostrowa i próby zmiany tego postanowienia niczego nie wniosły. Decyzja miała „odgórny” charakter i Ostrów pozbawiony został rozgrywek ligowych. W 1955 roku Ostrovia wrócił do rywalizacji w II lidze. Przed drugim rokiem występów na drugoligowych torach zespół Kolejarza-Ostrovii przeszedł gruntowną odmianę. Działaczom nie udało się co prawda sprowadzić Andrzeja Krzesińskiego, o którego upomniało się wojsko i stołeczny CWKS, ale do Ostrowa powrócił z Kolejarza Rawicz Marian Jankowski. Do drużyny dołączyli również doświadczeni: Kazimierz Bentke – leszczynianin, który bronił barw CWKS-u Warszawa, krotoszynianin Kazimierz Kurek.
Tak więc Marian Jankowski startuje w ostrowskich barwach w sezonie 1956. W eliminacjach IMP we Wrocławiu rozegranych 3 czerwca 1956 Marian Jankowski zajmuje dalsze miejsce i odpada z rywalizacji. W Memoriale Alfreda Smoczyka, który odbył się w Lesznie 19 sierpnia 1956 roku Marian Jankowski z 4 punktami na koncie zajmuje 13 miejsce. Po upadku w swoim czwartym starcie żużlowiec wycofał się z zawodów.
Aż przyszedł 28 września 1956 roku. Wówczas to na jednej z podostrowskich dróg Marian Jankowski miał wypadek motocyklowy, w wyniku którego poniósł śmierć na miejscu. W niektórych materiałach możemy przeczytać, iż żużlowiec miał wypadek na torze w Ostrowie Wlkp.
Tragiczna śmierć Mariana w wieku 21 lat, była dużym ciosem dla rodziny, szczególnie dla rodziców, którzy wcześniej stracili dwójkę swoich dzieci w wieku niemowlęcym.
Zdjęcie: tzostrovia.pl