Thomas Gates William Maher, znany głównie jako Tommy Maher, z Brisbane w stanie Queensland w Australii, był znanym jeźdźcem na torach w Australii Południowej. W środę 06 kwietnia 1927 wziął udział w Royal Tour A Grade Handicap finale na Brisbane Exhibition Speedway. Były to zawody w ramach National Speedway Championship. Maher już wcześniej tego dnia miał wypadek i był na obserwacji w szpitalu. Nie odniósł poważnych obrażeń i pozwolono mu wziąć udział w innych pięciu wyścigach tej nocy.

Do tragicznych wydarzeń na torze w Brisbaine doszło podczas ostatniego wyścigu programu, finału Royal Tour A Grade Handicap. Tommy Maher stracił panowanie nad swoją maszyną po tym jak wjechał w koleinę na torze. Zarówno maszyna, jak i zawodnik z ogromnym impetem uderzyli w bandę przed trybunami.

Kiedy podniesiono nieprzytomnego Mahera, zdano sobie sprawę, że jego stan jest krytyczny. Tommy Maher został przewieziony do szpitala Mater Misericordiae w Brisbane, gdzie zmarł w czwartek 7 kwietnia 1927 r. po południu, w wyniku odniesionych obrażeń. Śmierć nastąpiła w wyniku złamania karku.

Tommy Maher był jednym z najlepszych jeźdźców, których organizatorzy Brisbane Exhibition Speedway zaprosili na „Złoty Kask”, inauguracyjne spotkanie sezonu 1927 na TYM torze. Wielkie wydarzenie odbyło się w sobotę wieczorem 5 lutego 1927 roku. Pozostali uczestnicy „Złotego Kasku” to Len van Praag z Speedway Royal w Sydney i Len Brasch z Bundaberg, a także jeźdźcy z Brisbane: Frank Pearce, Merv Cooper, Sid Bayley, Jock Binney i Jock Hollis.

Według różnych relacji nazwisko niefortunnego jeźdźca brzmiało Marr zamiast Maher. Był drugim zawodnikiem, który zginął na Brisbane Exhibition Speedway, odkąd tor został otwarty w 1926 roku. Pierwszym był Fred Nixon, który zginął podczas treningu na torze 2 listopada 1926 roku.

Po wypadku przeprowadzono śledztwo o czym poinformowano w The Brisbaine Courier:

Stwierdzono, iż motocykl Tommy Mahera był w idealnym porządku. Po wypadku uległ kompletnemu zniszczeniu. Natomiast kierownik toru na Brisbaine Exhibition Speedway, Percy G. Pearce, stwierdził, że tor 6 kwietnia 1927 roku był bezpieczny i dobry do ścigania w zawodach. Po wypadku osobiście, ponownie sprawdził tor i nie znalazł na nim żadnych wad.

Śmierć zawodnika Tommy Mahera uznano jako nieszczęśliwy wypadek, a żużlowiec albo upadł podczas wyścigu, albo w jego trakcie otrzymał uderzenie.

Źródło: motorsportmemorial.org