W sobotę 27 lutego 1937 r. uderzając z wielką siłą w ogrodzenie okalające tor, podczas wyścigu Ace High Handicap na torze Claremont Speedway w Perth w Australii Zachodniej, żużlowiec Ronald Deas stracił życie

Na przedostatnim okrążeniu wyścigu Ronald Deas walczył o prowadzenie z Walem Mortonem, który właśnie wyprzedził go po zewnętrznej stronie wirażu na Fowlhouse Corner. Deas niestety stracił kontrolę nad motorem, uderzył głową (głównie szczęką) i prawym ramieniem w płot, po czym został rzucony 15 metrów po torze. Jego maszyna wspięła się na deskę u podstawy płotu, uderzyła w słupek i odbiła się od toru, na którym odbiła się jeszcze kilka razy. Przyczyną śmierci Ronalda Deasa było złamanie karku.

Przed rozpoczęciem wyścigu motocykl Deasa uległ awarii i gdyby zgodnie z przepisami nie był gotowy w ciągu dwóch minut, nie mógłby wystartować. W ostatniej chwili inny żużlowiec pożyczył mu swoją maszynę, która była szczególnie trudna w prowadzeniu.

Ronald James Deas, 37-letni mieszkaniec Australii Zachodniej, stanu wolnego, był pracownikiem stowarzyszenia Alpine Taxi Omnibus Association. Przez kilka lat był znaną postacią na lokalnych torach żużlowych. Po przerwie, do sportu powrócił niemal wraz z otwarciem sezonu 1937. O jego popularności wśród innych jeźdźców i fanów świadczyła duża frekwencja, szacowana na 100–150 osób, na jego pogrzebie, który odbył się na cmentarzu Karrakatta w Perth.

Uznawany za najdłuższy tor żużlowy w historii tego sportu w Australii, Claremont Speedway miał długość 641 jardów (586 metrów). Działał od maja 1927 do marca 2000.

Tablica poświęcona tragicznie zmarłym zawodnikom na torze w Perth w latach 1927 – 2000

Źródło: motorsportmemorial.org