Marcin Rożak urodził się 21 sierpnia 1954 roku w Gnieźnie. Bardzo szybko rozpoczął treningi w miejscowym Starcie. Licencję żużlową uzyskał mając 20 lat w 1974 roku.

W Starcie w ówczesnym czasie było sporo utalentowanych zawodników, którzy „pokazywali” się na żużlowych torach w Polsce. Byli to min. Eugeniusz Błaszak, Leon Kujawski, Jan Puk, Wojciech Puk, Marek Mierkiewicz czy Ryszard Buśkiewicz.

W latach 1974, 1975 Marcin Rożak występował w półfinałach Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski.

7 kwietnia 1977 roku w ćwierćfinale MIMP na torze w Gnieźnie Marcin Rożak zdobył 12 punktów i zajął drugie miejsce za kolegą klubowym Ryszardem Buśkiewiczem (14 pkt). Pewnie wywalczył awans do półfinału MIMP w Ostrowie Wlkp, który odbył się 29 czerwca 1977 roku. Jednak w tym finale już nie wystąpił…

Marcin Rożak, zawodnik klubu żużlowego Start Gniezno, uległ wypadkowi podczas drugiego biegu półfinału turnieju o Srebrny Kask w Tarnowie. Stało się to w czwartek, 12 maja 1977 roku. Zmarł w wyniku ciężkich obrażeń wewnętrznych cztery tygodnie później w szpitalu w Krakowie, w środę, 8 czerwca 1977 roku.

Marcin Rożak

Od 1977 roku Start Gniezno jest gospodarzem corocznej imprezy „Memoriał Marcina Rożaka” dla żużlowców kategorii junior. W kwietniu 1987 r. Grzegorz Smoliński, zwycięzca rok wcześniej IX Memoriału Marcina Rożaka, zginął w wypadku w Poznaniu, po czym jego nazwisko również zostało dopisane do tej imprezy, która obecnie nosi nazwę „Memoriał Rożaka i Smolińskiego”.

Marcin Rożak całą swoją krótka karierę żużlową reprezentował klub Start Gniezno. Występował na torach 2 ligi żużlowej (obecnie 1 liga). Najlepszą średnią biegową uzyskał w wieku 21 lat w sezonie 1975. Wówczas to miał 0,900 pkt/bieg.

Marcin Rożak w zespole Startu Gniezno wystąpił w 28 meczach drugiej ligi i odjechał 79 biegów, zdobywając 50 punktów.