Doświadczony żużlowiec David Nix, 25-latek z King’s Lynn, zginął w środę 1 maja 2002 roku w Norfolk Arena, znanej również jako Lynn Knights Speedway.

Wypadek wydarzył się podczas zawodów Conference League, Nix jechał w drużynie Lynn Junior Team przeciwko Newcastle. Podczas feralnego biegu na prostej startowej jego motocykl wymknął się spod kontroli żużlowca i wraz z zawodnikiem uderzył z ogromnym impetem w ogrodzenie na pierwszym wirazu toru. Żużlowiec został wyrzucony w powietrze, uderzając czołowo w drewnianą bandę. Żaden inny zawodnik nie brał udziału w tym wypadku. Pomimo wysiłków ratowników medycznych, którzy przewieźli go karetką do szpitala Queen Elizabeth w Lynn, Nix zmarł wkrótce potem z powodu odniesionych obrażeń na torze.

Jego ojciec Patrick Nix był wóczas wśród widzów na stadionie. W ciągu kilku minut od wypadku spotkanie zostało przerwane. Następnie mecz zespołu w Rye House w następny poniedziałek został odwołany na znak szacunku dla zmarłego tragicznie zawodnika.

David Nix po raz pierwszy jechał na żużlowym torze w 1994 roku w szkółce żużlowej. Był to prezent na jego 18. urodziny. Następnie reprezentował kluby: Boston, Peterborough i Lynn’s Junior Jousters. Uwielbiał wyścigi motocyklowe. Poza żużlem lubił też ścigać się na torach piaskowych i trawiastych.

David Nix

Conference League była trzecią i najniższą ligą wyścigów motocyklowych na żużlu w Wielkiej Brytanii. Pozostałe ligi to Elite League i Premier League. W 2009 roku została zastąpiona przez Speedway National League.

To była czwarta śmiertelna ofiara podczas zawodów na żużlu na Norfolk Arena od czasu jej otwarcia w 1965 roku. Brett Alderton z Australii zginął tam w 1982 roku, Neal Watson podczas meczu pucharowego juniorów, w 1984 roku i zaledwie kilka tygodni po tej tragedii, szwedzka międzynarodowa gwiazda Leif Wahlmann zmarł w wyniku zderzenia podczas mistrzostw Europy do lat 21.

Źródło: motorsportmemorial.org
Zdjęcie: cradleyspeedway.co.uk