Pora na ocenę sił seniorów obcokrajowców drużyn występujących w PGE Ekstralidze. Jak wiadomo prawie cała czołówka światowa pojawi się w ekstralidze. Doszło do kilku zmian w składach częściowo wymuszonych zmianami regulaminowymi. Dla części zawodników niestety zabrakło miejsca w ekstralidze.

Apator Toruń – tradycyjnie zaczynam od beniaminka. Działacze musieli zdecydować czy postawić na Chrisa Holdera czy na Jasona Doyla. Postanowili nie rozłączać braci którzy po raz kolejny pojadą w barwach klubu z Torunia. Liderem zapewne będzie młodszy z braci 25 letni Jack – w zeszłym roku jako gość w zespole z Gorzowa i osiągnął średnią 2,052 (11 miejsce w ekstralidze), w 1 lidze 2,625 pkt/bieg. Wystąpił też w 2 turniejach GP w Toruniu z dziką kartą gdzie zdobył 5 i 7 pkt.. 34 letni Mistrz Świata z 2012 roku Chris Holder w ekstralidze występował jako gość w barwach Sparty Wrocław, w której to przed laty debiutował w Polsce. Osiągnął średnią 1,746 pkt/bieg (27 miejsce w lidze) natomiast w barwach ekipy z Torunia , w której występuje od 2008 roku średnią 2,300 pkt/bieg. Patrząc na składy pozostałych zespołów będzie to jedna ze słabszych par obcokrajowców w ekstralidze.

GKM Grudziądz – 7 zespół zeszłego sezonu stracił swojego lidera Artioma Łagutę. Działacze postawili na duet, który w zeszłym sezonie już występował w zespole. Liderem będzie zapewne 44 letni były 3 krotny Mistrz Świata Nicki Pedersen, który słynie niestety z dosyć samolubnej jazdy – w zeszłym sezonie osiągnął średnią 2,057 pkt/bieg (10 miejsce w ekstralidze).  Drugim obcokrajowcem seniorem będzie 37 letni Duńczyk Kennet Bjerre, który lata świetności ma raczej za sobą – ostatni pełny sezon w GP jeździł w 2014 roku. Rok temu średnia 1,786 pkt/bieg (24 miejsce w ekstralidze). Moim zdaniem jeden z najsłabszych duetów obcokrajowców w ekstralidze.

Motor Lublin – 6 zespół ekstraligi musiał zrezygnować z Mateja Zagara. Liderem zespołu będzie podobnie jak przed rokiem 37 letni Rosjanin Grigorij Łaguta – jeden z nielicznych tak mocnych zawodników, który nie dostał jeszcze szanse na regularne starty w GP. W zeszłym sezonie osiągnął średnią 2,157 pkt/bieg (8 miejsce w lidze). Drugim obcokrajowcem na którego postawiono jest 27 letni Duńczyk – Mikkel Michelsen, który rok temu po raz pierwszy startował w GP jako stały uczestnik. Startował z marnym skutkiem – zdobył 32 punkty i zajął 14 miejsce w cyklu. W tym roku zabraknie go w gronie najlepszych. W zeszłym sezonie średnia 2,000 pkt/bieg (12 miejsce). Typuję, że zajmą miejsce w środku rankingu, ze względu na to, iż Grigorij Łaguta to chyba najbardziej niedoceniany żużlowiec.

Włókniarz Częstochowa – 5 zespół zeszłego sezonu w porównaniu z ubiegłym rokiem stracił Jasona Doyla. Liderem zespołu będzie zapewne 33 letni Duńczyk Leon Madsen, Mistrz Europy z 2018 roku,  5 zawodnik GP w zeszłym sezonie. Dało mu to utrzymanie w cyklu. W 2019 r. został wicemistrzem świata. W lidze średnia 2,206 pkt/bieg (4 miejsce). Drugim obcokrajowcem, podobnie jak przed rokiem, jest brązowy medalista zeszłorocznego Grand Prix , od lat stały uczestnik cyklu– 36 letni Szwed Fredrik Lindgren. W zeszłym sezonie w Grand Prix szło mu zdecydowanie lepiej niż w lidze – średnia 1,892 pkt/bieg (16 miejsce w lidze). Dosyć silna pozycja zagranicznych seniorów – należą do światowego topu. Jeśli Lindgren zacznie jeździć w lidze jak w Grand Prix zdecydowanie czołówka wśród obcokrajowców.

Falubaz Zielona Góra – 4 ekipa zeszłego sezonu ma zakontraktowanych 3 obcokrajowców seniorów, lecz Vaclav Milik raczej zostanie wypożyczony. Czech rok temu średnia 1,226 pkt/bieg (41 miejsce w lidze). Jedyny klub gdzie doszło do całkowitego przemeblowania formacji obcokrajowców. Jensen poszedł do I ligi, Vaculik który był liderem do Gorzowa, a Antonio Lindbeck zakończył karierę. Liderem zespołu zapewne będzie sprowadzony z Lublina 38 letni Słoweniec Matej Zagar. Rok temu zajął 11 miejsce w GP. Lecz pojedzie wśród najlepszych w tym sezonie, gdyż wywalczył sobie miejsce w Challengu. Średnia w lidze 2,069 pkt/bieg (9 miejsce). Drugim obcokrajowcem będzie niespodziewany zwycięzca turnieju GP w Toruniu – 25 letni Australijczyk Max Fricke. W elicie zostanie dzięki dzikiej karcie. W zeszłym roku w barwach Sparty średnia 1,554 pkt/bieg (34 miejsce). Raczej dolna część rankingu.

Sparta Wrocław – brązowi medaliści sezonu 2020 zrezygnowali z Maxa Fricka . Ciężko powiedzieć który obcokrajowiec będzie liderem, bo obaj mają potencjał. Zacznijmy od 31 letniego Brytyjczyka – byłego 3 krotnego Mistrza Świata. W zeszłym, sezonie został wicemistrzem globu. 10 kolejny sezon we Wrocławiu. Tai Woffinden – bo o nim mowa – w zeszłym sezonie uzyskał średnią 2,169 pkt/bieg (6 miejsce w lidze). Od 2013 roku tylko w 2019 i w 2014 zabrakło go na podium (przez kontuzje) SGP. Drugim obcokrajowcem będzie, po 6 sezonach spędzonych w Grudziądzu, 31-letni zwycięzca 1 Grand Prix we Wrocławiu rok temu – Rosjanin Artiom Łaguta (7 zawodnik świata 2020 r.). W zeszłym sezonie w lidze osiągnął średnią 2,480 pkt/bieg (2 miejsce w lidze). Zdecydowanie bardzo mocny duet obcokrajowców.

Stal Gorzów – wicemistrzowie Polski również mają 3 obcokrajowców, jednak 31 letni Linus Sundstroem, który przychodzi z I ligi nie ma większych szans na regularną jazdę. Liderem będzie 31 letni Słowak Martin Vaculik, rok temu 9 miejsce w Grand Prix – utrzymał się w elicie dzięki dzikiej karcie. Słowak wraca do Gorzowa po 2 letniej przerwie. Rok temu średnia 2,202 pkt/bieg (5 miejsce w lidze). Drugim obcokrajowcem jest 27 letni Duńczyk Anders Thomsen, który w tym roku zadebiutuje jako stały uczestnik Grand Prix. W zeszłym roku dwa przeciętne występy w GP w Gorzowie. Rok temu średnia w lidze 2,000 pkt/bieg (12 miejsce). Patrząc na siłę innych zespołów raczej środek rankingu.

Unia Leszno – mistrzowie Polski dosyć mocno przemeblowali skład. Stracili dwóch polskich seniorów. Liderem zespołu podobnie jak przed rokiem będzie dwukrotny brązowy medalista Grand Prix, startujący w Lesznie od 2015 roku , 8 zawodnik świata 32 letni Emil Sajfutdinov. Rok temu wykręcał średnią biegową 2,523 co dało mu 1 miejsce w lidze. Drugim obcokrajowcem będzie były Mistrz Świata z 2017 roku 36 letni Australijczyk Jason Doyle. Rok temu utrzymał się w cyklu zajmując 6 miejsce. Średnia w ekstralidze 2,000 pkt/bieg (13 miejsce w lidze). Zdecydowanie czołówka rankingu.

Subiektywny ranking siły rażenia ekstra ligowych obcokrajowców:
1. Sparta Wrocław
2. Unia Leszno
3. Włókniarz Częstochowa
4. Motor Lublin
5. Stal Gorzów
6. Falubaz Zielona Góra
7. Apator Toruń
8. GKM Grudziądz

Nie byłem pewien co do miejsc 7-8 jednak bracia Holder potrafią jeździć zespołowo. Miejsca Falubazu byłem pewien. Motor stawiam wyżej od Stali, ze względu na Grigorija Łagutę, który moim zdaniem jest lepszym zawodnikiem od Vaculika. Włókniarz byłby wyżej gdyby nie słaba postawa Lindgrena w lidze w 2020 r. Nie mogłem się zdecydować kto ma najlepszą parę obcokrajowców w lidze – lider średniej ligowej (Sayfutdinov) i doświadczony Doyle czy wicelider Artiom Łaguta i wicemistrz Świata Tai Woffinden? Jako że musiałem zdecydować jednak wyżej cenię duet ze Sparty.